Pobierz materiał i Publikuj za darmo
NANNING, Chiny, 19 grudnia 2015 r. /PRNewswire/ - Spółka China Finance Corporate i miasto Nanning wydali wspólnie swój pierwszy indeks walutowy Chiny-ASEAN (CAMI) w Nanning, stolicy Regionu Autonomicznego Kuangsi-Czuang w południowych Chinach. Według indeksu chińska waluta yuan, nazywana również renminbi, osiągnęła szybszy przyrost wartości aniżeli waluty państw ASEAN, a jej kurs jest szybszy od przyrostu wartości dolara amerykańskiego w stosunku do walut państw ASEAN.
CAMI stanowi kompleksowe zestawienie wahań kursów walutowych pomiędzy renminbi i walutami państw ASEAN w oparciu o dane dotyczące kursów walutowych, najważniejszych walut i handlu pomiędzy Chinami a państwami ASEAN. Indeks będzie stanowił skuteczne źródło odniesienia co do wymiany walutowej dla CAFTA (chińsko-azjatyckiej strefy wolnohandlowej) oraz wspierał współpracę walutową i finansową.
Wobec szybkiego wzrostu popytu na rynku kurs walutowy stanowił zasadniczy problem CAFTA. Szybki wzrost zagranicznych depozytów z denominacją w chińskiej walucie oraz stosowanie renminbi w płatnościach transgranicznych prawdopodobnie w dłuższym horyzoncie czasowym obniży koszty wymiany walutowej. Program CAMI będzie odgrywał kluczową rolę nie tylko w promowaniu międzynarodowej pozycji renminbi, ale jednocześnie ułatwi handel i inwestycje pomiędzy Chinami a ASEAN.
Zgodnie z przepisami regulującymi indeks, datę wyjściowa została ustalona przez CAMI na 19 sierpnia 2010 r., a wartość wyjściowa jest równa 100. Koszyk walutowy zawiera waluty wszystkich dziesięciu państw członkowskich ASEAN i wagę każdej waluty wylicza się stosując metodę dwustronnego handlu. Biorąc pod uwagę stabilność i porównywalność indeksu, waga każdej waluty zostanie dostosowana co trzy lata.
Wartość CAMI na dzień 14 grudnia 2015 r. wynosi 135.82 punktów, co stanowi o 35.82 więcej w porównaniu z punktem wyjściowym, a jednocześnie wskazuje na wzrost wartości renminbi w stosunku walut państw ASEAN, z których największy wpływ na trend indeksu wywierają ringgit malezyjski, dolar singapurski, baht tajski, rupia indonezyjska, dong wietnamski oraz peso filipińskie.
Źródło: Nanning Municipal Bureau of News
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 21.12.2015, 10:30 |
Źródło informacji | PR Newswire |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |