Newsletter

W Świętokrzyskiem poziom zaufania do UE wynosi rekordowe 61 proc.

03.11.2015, 17:38aktualizacja: 03.11.2015, 17:38

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

UE
UE
Polacy są jednym z najbardziej ufających Unii Europejskiej narodów Wspólnoty - wynika z przeprowadzonego na zlecenie Komisji Europejskiej badania Eurobarometru.

Ponad połowa Polaków 51 proc. darzy zaufaniem Unię Europejską, to niemal o 10 proc. więcej niż średnia unijna wynosząca 42 proc. W województwie świętokrzyskim poziom zaufania do UE wynosi rekordowe w skali Unii 61 proc.

Jedynie na francuskiej wyspie Majotta, położonej w archipelagu Komorów na Oceanie Indyjskim, ten wskaźnik jest nieznacznie wyższy - wynosi 62 proc. (Majotta jest jednym z dziewięciu tzw. regionów najbardziej oddalonych, które są częścią terytoriów państw członkowskich UE w odległych częściach globu).

Marszałek województwa zachodniopomorskiego, Olgierd Geblewicz, podkreślił, że ogólny odbiór UE wśród obywateli jest dość pozytywny. "O ile w krajach borykających się dziś z kryzysem widać wyraźny spadek entuzjazmu, to właśnie kraje jak m. in. Polska stanowią najsilniejsze oparcie dla struktur europejskich" - zaznaczył.

W ocenie marszałka dzieje się tak za sprawą determinacji tych państw, tempa wzrostu oraz skutecznej realizacji założeń polityk europejskich na każdym szczeblu."Widać wyraźnie, iż prowadzona do tej pory polityka wobec Polski wyrażająca się głównie wsparciem, jakie otrzymujemy w postaci funduszy, pomagającym nam doganiać kraje od wielu lat będącymi członkami UE, jest efektywna i doceniana" - ocenił.

Geblewicz jest wiceprzewodniczącym komisji CIVEX Europejskiego Komitetu Regionów (KR), zajmującej się m.in. kwestiami instytucjonalnymi i zewnętrznymi. Wyniki badania Eurobarometru, przeprowadzonego na zlecenie Komisji Europejskiej, zaprezentowano podczas zorganizowanej przez KR konferencji w Brukseli.

Respondentów zapytano o najistotniejsze w ich ocenie wyzwania, przed którymi stoi ich region. 58 proc. ankietowanych w Polsce wskazało na bezrobocie, jako na największy problem.

Przedstawiciele KR-u zauważają, że paradoksalnie najgorzej sytuację na rynku pracy oceniają mieszkańcy województw mazowieckiego i wielkopolskiego (ponad 65 proc.), gdzie poziom bezrobocia jest najniższy w kraju.

System opieki zdrowotnej został wskazany przez polskich respondentów, jako druga problematyczna kwestia (43 proc.). Na trzecim miejscu znalazła się sytuacja ekonomiczna (ok. 16 proc.). W Polsce, podobnie jak w innych krajach europejskich, wzrasta też liczba osób zaniepokojonych imigracją (16 proc.).

"Badanie pokazuje, że każdy kraj UE boryka się z podobnymi problemami: służba zdrowia, bezrobocie, przestępczość, odpływ ludzi oraz kapitału. Z jednej strony stanowić to powinno impuls dla instytucji europejskich, w tym również Komitetu Regionów, do podjęcia dyskusji na forum UE" - uznał Geblewicz.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 03.11.2015, 17:38
Źródło informacji Centrum Prasowe PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ