Newsletter

W ubiegłym roku ok. 5,5 tys. kierowców straciło prawo jazdy przez punkty karne

11.03.2021, 16:05aktualizacja: 11.03.2021, 16:07

Pobierz materiał i Publikuj za darmo


								kontrola prędkości
kontrola prędkości
Około 5,5 tys. kierowców straciło w ubiegłym roku prawo jazdy z powodu przekroczenia maksymalnej dopuszczalnej liczby punktów karnych - poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Przypominano, że stan konta kierowcy mogą sprawdzić internetowo.

"Tylko w styczniu i lutym tego roku polscy kierowcy sprawdzili przez internet liczbę swoich punktów karnych niemal 1,5 miliona razy. To prawie 12 razy więcej niż rok temu w tym samym czasie" – wskazał cytowany w czwartkowym komunikacie minister Marek Zagórski, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Zgodnie z informacjami z Centralnej Ewidencji Kierowców (CEK) w 2020 r. 5471 kierowcom zatrzymano prawo jazdy za punkty karne. Przypomniano, że 24 to maksymalna liczba punktów karnych, którą może zgromadzić kierowca posiadający prawo jazdy dłużej niż rok. Prowadzący z krótszym stażem mogą mieć 20 punktów karnych. "Po przekroczeniu tej liczby ich prawo jazdy jest zatrzymywane" - zaznaczono.

Zwrócono uwagę, że stan konta kierowca może sprawdzić na GOV.pl i w aplikacji mObywatel. W obu przypadkach potrzebny jest profil zaufany. "Jest potrzebny do zalogowania się do e-usługi i do uruchomienia aplikacji mObywatel"- wyjaśniono.

Chcąc skorzystać z licznika punktów karnych – należy najpierw aktywować mTożsamość i mPrawo Jazdy. "Informacje o punktach karnych pobierane są raz na dobę - aktualizacja odbywa się codziennie około godziny 6.00" - wyjaśniono. Dodano, że wraz z liczbą punktów karnych wyświetli się informacja, ile dni pozostało do ich wygaśnięcia. (PAP)

maja/ drag/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 11.03.2021, 16:05
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii