Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Dzięki temu, to w Warszawie wiemy jako pierwsi czy i gdzie w wielu loteriach europejskich padła główna wygrana np. w Lotto. Z Warszawy zarządzane są główne systemy loterii w Belgii, Luksemburgu i Polsce, a także monitorowane systemy internetowe zakładów sportowych w Grecji, Szwajcarii, Belgii oraz na Węgrzech. Możliwe, że wkrótce z oferty Polaków skorzystają klienci z kolejnych krajów europejskich, a także z innych kontynentów. Jest to unikalne w skali światowej miejsce, gdzie ponad 30 osób, 24 godziny na dobę, monitoruje przebieg pracy systemów i prawidłowość zawierania transakcji loteryjnych w kilkudziesięciu tysiącach kolektur jednocześnie.
Europejskie Centrum Operacyjne GTECH Poland (Grupa IGT) jest obecnie technicznie przygotowane do monitorowania transakcji loteryjnych na całym świecie. Koszt jego uruchomienia przekroczył 1 mln PLN.
"O lokalizacji centrum właśnie w Warszawie zadecydowało przede wszystkim wieloletnie doświadczenie polskiej załogi w świadczeniu usług IT dla loterii i wysokie kwalifikacje naszych inżynierów. Nie bez znaczenia był także fakt, że mamy już w tym samym miejscu największy na świecie hub technologiczny dla loterii" - ocenił Jarosław Dąbrowski, członek zarządu i dyrektor ds. technologii GTECH Poland
Polska obsługa prowadzi stały nadzór nad pracą ponad 20 tysięcy terminali, przez które dokonuje się nawet 60 tysięcy transakcji na minutę. Przybliżona wartość sprzedaży w kolekturach, nad którymi sprawowany jest nadzór operacyjny z Warszawy, sięga 200 milionów EUR miesięcznie.
"W branży loteryjnej zaufanie klientów i bezpieczeństwo przeprowadzanych transakcji jest podstawą prowadzenia biznesu. Dlatego między innymi jeszcze do niedawna loterie nawet nie wyobrażały sobie, że ich systemy IT mogą być zarządzane zdalnie. W dużej mierzy dzięki światowej renomie jaką maja polscy inżynierowie, udało nam się je przekonać, że warto skorzystać z oferty stworzonego przez nas centrum. Wypełniliśmy tym samym światową niszę, jaką są tego typu usługi" - powiedział dyr. ds. technologii GTECH Poland.
Jarosław Dąbrowski zwrócił uwagę, że na współpracę z Polakami zdecydowały się loterie z różnych krajów i kultur.
"Polacy są postrzegani na światowym rynku pracy jako osoby o wysokim etosie pracy i z dużą umiejętnością współpracy z klientami z różnych kultur. Oczywiście wysoko oceniane są również nasze kwalifikacje i wykształcenie" - stwierdził.
Polacy budowali zaufanie od 1991 roku
Ok. 40 lat temu polski matematyk Wiktor Markowicz założył w Stanach Zjednoczonych firmę GTECH (obecnie IGT), która wymyśliła i wprowadziła na rynek systemy online dla loterii. Tym samym zakończyła się era ręcznego wypełniania kuponów loteryjnych i wielodniowego oczekiwania na wyniki losowań. Polski oddział firmy powstał 15 lat później i początkowo miał służyć jedynie do obsługi systemu w polskich kolekturach.
"Nasz początek w Polsce to kilkanaście osób, głównie operatorów komputerowych. Szybko udało nam się jednak pokazać naszym amerykańskim kolegom, że Polacy to świetni inżynierowie i ogromny potencjał. To między innymi w Warszawie powstały pierwsze na świecie procedury testowania systemów loteryjnych, stosowane obecnie na całym świecie. Dziś to my Polacy jesteśmy siłą wiodącą na globalnym rynku rozwiązań IT dla loterii" - powiedział Jarosław Dąbrowski.
Centrum technologiczne
Ponad 300 osobowe centrum technologiczne GTECH w Warszawie jest największym ośrodkiem badawczo-rozwojowym światowej branży loteryjnej. Tutaj między innymi został opracowany na zlecenie loterii w Pekinie, terminal mobilny do sprzedaży gier loteryjnych np. na ulicach.
"Kilka lat temu loteria z Pekinu zwróciła się do nas o wymyślenie nowej generacji terminali przenośnych z wykorzystaniem smartfonów. Nasi inżynierowie w ciągu trzech miesięcy opracowali rozwiązanie oparte na systemie Android, które najpierw zostało wdrożone w Pekinie, a później w kolejnych loteriach" - mówi dyr. Dąbrowski.
Podbój rynku chińskiego to nie jedyny sukces Polaków z GTECH. Rocznie firma eksportuje z Warszawy usługi IT o wartości ponad 70 mln PLN, a wiele wskazuje na to, że wartość ta będzie sukcesywnie rosła. W ostatnich miesiącach w centrali Grupy IGT postanowiono, że to właśnie w Polsce powstanie najnowszej generacji system online dla loterii.
Według Dąbrowskiego zdecydowanie wygrywamy jakością naszych usług. W przypadku GTECH jest to także wyspecjalizowanie się Polaków w niszowym obszarze jakim są rozwiązania IT dla loterii.
Empatyczny programista/tka poszukiwany/na
Nad najnowszym projektem budowy zestawu nowych produktów dla loterii pracuje teraz ponad sto osób (z ponad 300 osobowej załogi centrum technologicznego), a będzie pracowało znacznie więcej. Dyrektor ds. technologii w GTECH Poland wie kogo chciałby przyjąć do zespołu.
„Poszukujemy wykwalifikowanych programistów, testerów i kierowników projektów” - powiedział Dąbrowski.
Podkreślił jednak, że równie wysoko są oceniane kwalifikacje miękkie, takie jak komunikatywność i umiejętność pracy w zespole.
„Dzisiaj programista musi być w stanie porozumieć się z klientem, zrozumieć wymagania, zaproponować swoje rozwiązania, być partnerem w dyskusji. Nie szukamy osób, które skupiają się jedynie na swoim odcinku pracy i nie są w stanie spojrzeć na projekt w szerszym kontekście ” - powiedział Dąbrowski.
Dąbrowski podkreśla przy tym, że polscy programiści należą do najlepszych na świecie.
Polska tygrysem IT w Europie
Nie tylko na podstawie własnych doświadczeń dyrektor Jarosław Dąbrowski ocenia, że Polska stała się europejskim tygrysem w branży usług IT, o czym może świadczyć chociażby systematyczny wzrost wartości ich eksportu. Według niego może być jeszcze lepiej, ale - jak powiedział - „aby polskie firmy IT odnosiły sukcesy, potrzebni są pracownicy”, a o tych na polskim rynku coraz trudniej.
Już teraz w Polsce brakuje ok 50. tysięcy inżynierów IT i nic nie wskazuje na to by sytuacja ta miała się poprawić w najbliższym czasie. Z podobnym problemem zmaga się cała Europa. Na pewno dużą szansą na zmianę tej sytuacji jest zachęcenie kobiet do planowania kariery w obszarze nowych technologii. Dziś panie stanowią tylko ok. 10% wszystkich zatrudnionych w branży.
"Kobiety mają ogromny potencjał jeśli chodzi o pracę w branży IT. Są świetnymi programistkami, testerkami, kierowniczkami projektów. To stereotypowe podejście naszego społeczeństwa spowodowało, że jest ich tak mało w nowych technologiach ale mam nadzieję, że to się będzie się zmieniać z biegiem lat. W GTECH ok. 25% pracowników centrum technologicznego to kobiety. Naszym wymarzonym wynikiem byłoby 50%" - stwierdził dyr. Dąbrowski.
Materiał wideo o GTECH: https://www.youtube.com/watch?v=Uv8Ee4BYEH0&feature=youtu.be
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 15.03.2016, 10:48 |
Źródło informacji | Centrum Prasowe PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Beata Drzazga laureatką prestiżowej nagrody Wektor 2024
Beata Drzazga, założycielka firmy BetaMed SA, została uhonorowana Wektorem 2024 - nagrodą przyznawaną przez Pracodawców RP, największą organizację zrzeszającą pracodawców w Polsce.- 22.01.2025, 12:05
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Drzazga Clinic
-
DYMO współpracuje z GA International (LabTAG) aby móc oferować etykiety kriogeniczne dla drukarek DYMO LabelWriter serii 5
- 22.01.2025, 11:36
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: APA-OTS