Newsletter

Westinghouse gratuluje Energoatom rozpoczęcia prac nad budową bloku w technologii AP1000® w Chmielnickiej Elektrowni Jądrowej

16.04.2024, 11:45aktualizacja: 16.04.2024, 11:48

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Business Wire/Westinghouse Electric Company
Business Wire/Westinghouse Electric Company
Ten istotny krok wzmacnia zobowiązanie Ukrainy na rzecz realizacji celów w zakresie klimatu i bezpieczeństwa energetycznego.

NIECIESZYN, Ukraina--(BUSINESS WIRE)-- Westinghouse Electric Company gratuluje państwowemu przedsiębiorstwu Energoatom rozpoczęcia prac nad realizacją bloku energetycznego nr 5 w technologii AP1000® w Chmielnickiej Elektrowni Jądrowej. Jest to kluczowy pierwszy krok na drodze do realizacji zobowiązania podjętego przez oba przedsiębiorstwa w ramach protokołu ustaleń podpisanego w 2022 r. w sprawie wdrożenia dziewięciu reaktorów AP1000 w Ukrainie.

Ta informacja prasowa zawiera multimedia. Pełna treść informacji prasowej znajduje się tutaj: https://www.businesswire.com/news/home/20240415648084/pl/ 

Dzisiejszy komunikat wydano po zrealizowanej w marcu 2024 r. dostawie pierwszej partii paliwa jądrowego VVER-1000 od Westinghouse na potrzeby zasilania dwóch eksploatowanych reaktorów w Chmielnickiej Elektrowni Jądrowej. Paliwo VVER-1000 zostało wytworzone w zakładzie produkcyjnym Westinghouse w Szwecji, który dostarczył również pierwszą partię paliwa jądrowego VVER-440 do zasilania Rówieńskiej Elektrowni Jądrowej we wrześniu 2023 r. w ramach realizacji bezprecedensowego programu rozwojowego. Ten istotny etap wzmacnia partnerstwo strategiczne Westinghouse i Energoatom w zakresie dostawy paliwa jądrowego VVER do wszystkich reaktorów jądrowych w kraju.

„Firma Westinghouse jest naszym niezawodnym partnerem, zarówno pod względem opracowywania alternatywnych źródeł zaopatrzenia w paliwo reaktorów VVER oraz ich dostarczania, jak i rozwoju linii produkcji paliwa w Ukrainie, a także budowy nowych bloków energetycznych z wykorzystaniem technologii AP1000 od Westinghouse. Wojna nie zatrzymała naszej współpracy, lecz przeciwnie - doprowadziła do jej zacieśnienia i przyspieszenia działań” - powiedział Petro Kotin, prezes przedsiębiorstwa Energoatom.

„Obiekty, które zamierzamy zbudować w Chmielnickiej Elektrowni Jądrowej, umożliwią Ukrainie osiągnięcie największej odbudowy od czasów II wojny światowej. Jestem ogromnie wdzięczny Westinghouse - powiedział Herman Hałuszczenko, ukraiński minister energetyki. - W 2020 r. podpisaliśmy umowę w sprawie rozwoju paliwa dla reaktorów VVER-440 przez okres pięciu lat. Jednak po pełnoskalowej inwazji znacznie przyspieszyliśmy ten proces i osiągnęliśmy coś, co wydawało się niemożliwe - firma Westinghouse we współpracy z ukraińskimi ekspertami opracowała to paliwo dwukrotnie szybciej”.

„Jest to znaczący krok dla niezależności energetycznej Ukrainy - powiedziała ambasador USA w Ukrainie Bridget A. Brink. - Pragnę pogratulować wysiłków ukraińskiego ministerstwa energetyki, firm Westinghouse oraz Energoatom na rzecz priorytetowej rozbudowy i dalszego rozwoju ukraińskiego sektora energetyki jądrowej pomimo ciągłych ataków Rosji na infrastrukturę energetyczną kraju. Sektor prywatny ma nieodzowne znaczenie dla odbudowy Ukrainy, a amerykańska firma Westinghouse odgrywa wiodącą rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego Ukrainy w przyszłości”.

„Firma Westinghouse ma zaszczyt pełnić rolę zaufanego partnera wspierającego Ukrainę w dążeniach do osiągnięcia czystej, niezawodnej i bezpiecznej energii dla kolejnych pokoleń - powiedział Patrick Fragman, prezes i dyrektor generalny Westinghouse. - Ten niezwykle istotny krok jeszcze bardziej przybliża nas do uruchomienia kolejnego reaktora AP1000 w Europie, który dołączy do globalnej floty naszych rozwiązań wykorzystujących technologię AP1000 w Chinach i USA; jesteśmy także niezmiennie dumni z kontynuacji długotrwałego, sięgającego niemal 20 lat partnerstwa z Ukrainą w zakresie dostaw sprawdzonego i niezawodnego paliwa jądrowego”.

Oprócz realizacji reaktora AP1000, we wrześniu 2023 r. firma Westinghouse podpisała z Ukrainą protokół ustaleń w sprawie rozwoju i wdrożenia małych reaktorów modułowych (SMR) AP300™. Ponadto firma Westinghouse w dalszym ciągu jest zaufanym partnerem wspierającym obecnie eksploatowaną flotę przedsiębiorstwa Energoatom poprzez dostawy paliwa jądrowego oraz świadczenie usług na rzecz zakładów.

Reaktor AP1000 jest jedynym funkcjonującym reaktorem generacji III+ z całkowicie pasywnymi systemami bezpieczeństwa i modułową konstrukcją, który zajmuje najmniejszą powierzchnię zabudowy w przeliczeniu na 1 MWe spośród dostępnych na rynku reaktorów. W Stanach Zjednoczonych, w elektrowni Vogtle w stanie Georgia, jeden z reaktorów AP1000 osiągnął gotowość do pracy komercyjnej w lipcu 2023 roku i produkuje energię na potrzeby systemu energetycznego, a kolejny niedawno osiągnął stan krytyczny, a jego komercyjna eksploatacja planowana jest na drugi kwartał 2024 roku. Cztery reaktory AP1000 osiągają obecnie rekordowe wskaźniki w zakresie dyspozycyjności i wydajności operacyjnej w Chinach, a osiem kolejnych jest w trakcie budowy. Bułgaria wybrała technologię AP1000 dla dwóch bloków w elektrowni jądrowej Kozłoduj, a technologia ta jest również rozważana do zastosowania w wielu innych lokalizacjach w Europie Środkowej i Wschodniej, Wielkiej Brytanii, Indiach i Ameryce Północnej.

Westinghouse Electric Company kształtuje przyszłość energii wolnej od emisji dwutlenku węgla poprzez oferowanie bezpiecznych, innowacyjnych technologii jądrowych oraz innych czystych technologii i usług energetycznych na całym świecie. Westinghouse dostarczył pierwszy na świecie komercyjny reaktor wodny ciśnieniowy w 1957 r., a technologia firmy jest obecnie podstawą dla około połowy działających na świecie elektrowni jądrowych. Od ponad 135 lat jej innowacyjne rozwiązania sprawiają, że Westinghouse jest preferowanym partnerem w zakresie zaawansowanych technologii obejmujących cały okres eksploatacji elektrowni jądrowej. Więcej informacji na stronie www.westinghousenuclear.com oraz na profilach firmy w mediach społecznościowych Facebook, LinkedIn i X.

Oficjalną, obowiązującą wersję niniejszego zawiadomienia stanowi tekst oryginalny sporządzony w języku źródłowym. Tekst tłumaczenia służy wyłącznie celom orientacyjnym, został sporządzony wyłącznie dla celów ułatwienia zrozumienia zawiadomienia i należy interpretować go w odniesieniu do tekstu źródłowego, który jest jedyną wersją mającą skutki prawne.

Wersja źródłowa dostępna na businesswire.com: https://www.businesswire.com/news/home/20240415648084/pl/ 

Źródło: Westinghouse Electric Company

KONTAKT:

e-mail: media@westinghouse.com 

Źródło informacji: Business Wire

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 16.04.2024, 11:45
Źródło informacji Business Wire
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ