Newsletter

Westinghouse wzmacnia łańcuch dostaw technologii AP1000® poprzez podpisanie protokołów ustaleń z Bułgarią

15.04.2024, 08:57aktualizacja: 15.04.2024, 09:04

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Business Wire/Westinghouse Electric Company
Business Wire/Westinghouse Electric Company
Dostawcy przyczynią się do wdrażania technologii AP1000 w elektrowni jądrowej Kozłoduj i na całym świecie.

SOFIA, Bułgaria--(BUSINESS WIRE)-- Westinghouse Electric Company podpisała dzisiaj protokoły ustaleń (PU) z 17 istotnymi bułgarskimi dostawcami w sprawie współpracy przy realizacji planowanych projektów jądrowych z wykorzystaniem technologii AP1000® w elektrowni jądrowej Kozłoduj położonej w północnej Bułgarii, a także innych projektów w regionie. Ten ważny krok jest wynikiem ciągłej współpracy z lokalnymi dostawcami w następstwie sympozjum dla dostawców zorganizowanego przez Westinghouse w lutym 2024 r. z udziałem bułgarskich przedsiębiorstw.

Ta informacja prasowa zawiera multimedia. Pełna treść informacji prasowej znajduje się tutaj: https://www.businesswire.com/news/home/20240412653680/pl/

Podpisane PU podkreślają potencjał w zakresie produkcji kluczowych komponentów, w tym dużych modułów strukturalnych, suwnic, wymienników ciepła oraz zbiorników ciśnieniowych, a także świadczenia różnych usług inżynieryjnych, transportowych, konsultingowych i budowlanych. W gronie dostawców, którzy podpisali PU, znalazły się następujące przedsiębiorstwa: Atomenergoremont JSC; Bulmachinery Enterprises Ltd., Bureau Veritas Bulgaria, Centralna Energoremontna Baza EAD, ELIA AD, Energoremont-Galabovo AD, Himmash JSC, Industrial Parts Ltd., KMC JSC, Kranostroene Engineering LTD, MTG-Dolphin PLC, PODEMCRANE AD, Tia Logistics LTD, TM INOX Ltd., Biomashinostroene AD, Bularmex-IK JSCo oraz Micromet AD.

„Skupienie znacznej części prac nad projektem AP1000 w jednej lokalizacji niezmiennie stanowi jeden z naszych głównych celów” - powiedział Petyo Ivanov, dyrektor wykonawczy Kozloduy NPP New Built Company. - Niezwykle cieszy nas dzisiejszy komunikat, ponieważ wysoce cenimy tych wybitnych lokalnych dostawców, z którymi współpraca stanowi następny krok w kierunku wdrażania kolejnych zaawansowanych technologii jądrowych w Bułgarii; podkreślamy również wpływ gospodarczy tego projektu na nasz kraj i jego obywateli. Można oczekiwać, że te bułgarskie przedsiębiorstwa obejmą kluczową rolę w światowym łańcuchu dostaw Westinghouse, w szczególności w ramach wszystkich nowo realizowanych projektów firmy w Europie”.

„Westinghouse może się poszczycić solidnym łańcuchem dostaw na całym świecie; cieszymy się z możliwości jego dalszego umacniania poprzez włączenie kolejnych doświadczonych lokalnych dostawców z Bułgarii, którzy wspomogą skuteczną realizację dwóch reaktorów AP1000 w instalacji Kozłoduj” - powiedział David Durham, prezes Westinghouse Energy Systems. - Rozwój lokalnej sieci wykwalifikowanych dostawców, a także kluczowe postępy poczynione w zakresie kontraktu dotyczącego studium inżynieryjno-projektowego w zakresie tego przedsięwzięcia stanowią istotne działania, które przyczynią się do zapewnienia Bułgarii czystej energii dla przyszłych pokoleń”.

W czerwcu 2023 r. firmie Westinghouse powierzono realizację kontraktu dotyczącego studium inżynieryjno-projektowego w zakresie zastosowania technologii AP1000 w ramach przedsięwzięcia Nowej Elektrowni Jądrowej Kozłoduj. W październiku 2023 r. Westinghouse podpisała PU z pięcioma innymi dostawcami z Bułgarii w sprawie realizacji projektu Kozłoduj oraz innych europejskich przedsięwzięć, które obejmowały m.in. produkcję systemów kontrolno-pomiarowych i automatyki oraz systemów monitorowania promieniowania oraz świadczenie szeregu usług.

Reaktor AP1000 jest jedynym funkcjonującym reaktorem generacji III+ z całkowicie pasywnymi systemami bezpieczeństwa i modułową konstrukcją, który zajmuje najmniejszą powierzchnię zabudowy w przeliczeniu na 1 MWe spośród dostępnych na rynku reaktorów. W amerykańskiej elektrowni Vogtle, zlokalizowanej w stanie Georgia, jeden z bloków AP1000 został już podłączony do sieci i produkuje energię na potrzeby systemu energetycznego, a kolejny ma zostać oddany do użytku w drugim kwartale 2024 r. Cztery reaktory AP1000 osiągają obecnie rekordowe wskaźniki w zakresie dyspozycyjności i wydajności operacyjnej w Chinach, a osiem kolejnych jest w trakcie budowy. Technologia ta została wybrana do realizacji programów energetyki jądrowej w Polsce, Ukrainie i Bułgarii, jest również rozważana do zastosowania w wielu innych lokalizacjach w Europie Środkowej i Wschodniej, Wielkiej Brytanii, Indiach i Ameryce Północnej.

Westinghouse Electric Company kształtuje przyszłość energii wolnej od emisji dwutlenku węgla poprzez oferowanie bezpiecznych, innowacyjnych technologii jądrowych przedsiębiorstwom na całym świecie. Westinghouse dostarczył pierwszy na świecie komercyjny reaktor wodny ciśnieniowy w 1957 r., a technologia firmy jest obecnie podstawą dla około połowy działających na świecie elektrowni jądrowych. Od ponad 135 lat jej innowacyjne rozwiązania sprawiają, że Westinghouse jest preferowanym partnerem w zakresie zaawansowanych technologii obejmujących cały okres eksploatacji elektrowni jądrowej. Więcej informacji na stronie www.westinghousenuclear.com oraz na profilach firmy w mediach społecznościowych Facebook , LinkedIn i X.

Oficjalną, obowiązującą wersję niniejszego zawiadomienia stanowi tekst oryginalny sporządzony w języku źródłowym. Tekst tłumaczenia służy wyłącznie celom orientacyjnym, został sporządzony wyłącznie dla celów ułatwienia zrozumienia zawiadomienia i należy interpretować go w odniesieniu do tekstu źródłowego, który jest jedyną wersją mającą skutki prawne.

Wersja źródłowa dostępna na businesswire.com: https://www.businesswire.com/news/home/20240412653680/pl/

Źródło: Westinghouse Electric Company

KONTAKT:

e-mail: media@westinghouse.com

Źródło informacji: Business Wire

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 15.04.2024, 08:57
Źródło informacji Business Wire
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ