Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Dokument KE jest jedną z serii analiz poświęconych zagadnieniom, które będą miały kluczowe znaczenie dla kształtu UE w nadchodzących latach. Zostały one opublikowane przez Komisję w ślad za białą księgą z pięcioma możliwymi scenariuszami rozwoju wydarzeń w Unii.
Woźniak ocenił, że w dokumentach, które powstały w KE, jest wiele ważnych deklaracji, takich jak cztery filary dla przyszłego budżetu, do których zaliczono: silną gospodarkę, zrównoważony rozwój, solidarność i bezpieczeństwo.
Jak powiedział marszałek na posiedzeniu Komisji Polityki Spójności Terytorialnej i Budżetu UE (COTER) Komitetu Regionów, na budżet należy spojrzeć pod kątem oczekiwań obywateli, nie skupiając się wyłącznie na jego wielkości - wtedy przyjmiemy bardziej ambitny punkt widzenia.
„Można już dzisiaj powiedzieć na pewno, że nie powinniśmy, jako Komitet Regionów, zadowolić się 1-proc. wkładem do budżetu (dochodu narodowego brutto państw członkowskich), tylko mówić o tym, że powinien on być zdecydowanie większy - oczywiście +zdecydowanie+ biorę w nawias, bo to będzie zależało od szeregu uwarunkowań - ale jednak większy” - mówił Woźniak.
W rozmowie z PAP marszałek podkreślił, że Komitet Regionów na pewno będzie bronił przyszłej polityki spójności. Jak powiedział, założenie minimum jest takie, że po odjęciu pieniędzy, których będzie mniej w wyniku Brexitu, polityka spójności nie straci już nic więcej, a być może uda się zawalczyć, by pieniądze nie były dużo mniejsze niż obecnie.
„Ten głos będzie głosem jednolitym, który będzie mówił, że środków na politykę spójności nie należy ograniczać, czyli żadnych cięć. Po drugie, wsparcie ma dotyczyć wszystkich regionów, nie tylko wybranych grup” - zaznaczył marszałek.
Dodał, że w Komitecie Regionów będzie też liczne grono członków, o ile nie wszyscy, którzy opowiedzą się za nienaruszalnością pieniędzy na drugi filar polityki rolnej, dotyczący rozwoju obszarów wiejskich.
Według Woźniaka unijne samorządy powinny jasno odnieść się również do scenariuszy dla Unii Europejskiej zarysowanych przez KE. „Nie byłoby tutaj nadużyciem z mojej strony, gdybym powiedział, że powinniśmy być entuzjastami piątego scenariusza, zakładającego Unię, która będzie się zajmowała większą ilością obszarów” - zaznaczył. Zaapelował ponadto, żeby członkowie KR zajęli stanowisko w kwestii bezpieczeństwa, wspólnej polityki obronnej czy migracji.
W ocenie marszałka „ogromnym osiągnięciem” dokumentu KE na temat przyszłości unijnych finansów jest zdefiniowanie w postaci kryteriów europejskiej wartości dodanej, co przybliżyło nas do odpowiedzi na kluczowe pytanie o to, jakim celom powinien służyć europejski budżet.
Woźniak ocenił, że Komisja Europejska stoi przed trudnym zadaniem, ponieważ zbudowanie określonego kształtu budżetu przy tylu niewiadomych wydaje się dzisiaj „dość abstrakcyjne”. Według niego, trzeba jednak dyskutować, a przede wszystkim podjąć zdecydowane kroki w celu wyklarowania się stanowisk kluczowych graczy, zwłaszcza państw członkowskich.
„Stanowisko, jakie zajmie 27 krajów członkowskich, może być to trzęsienie ziemi dla wszelkich pomysłów, ale patrząc optymistycznie, może być to też otwarcie szansy na ten właśnie ambitny dla Europy scenariusz” - ocenił marszałek. Odnosząc się do wystąpienia prezydenta Francji Emmanuela Macrona, Woźniak powiedział, że następuje coś w rodzaju licytacji na temat tego scenariusza, a prezydent zdecydowanie przelicytował, mówiąc o nowym traktacie elizejskim i o grupie na rzecz odbudowy Europy.
Prace nad opinią Komitetu Regionów zostaną zakończone w styczniu w trakcie głosowania na posiedzeniu plenarnym. Opinia trafi następnie do unijnych instytucji m.in. Komisji Europejskiej.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 29.09.2017, 14:22 |
Źródło informacji | Serwis Samorządowy PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Shanghai Electric wzięła udział w World Future Energy Summit 2025 w Abu Zabi, prezentując technologie zrównoważonego rozwoju stosowane w produkcji czystej energii i wykorzystaniu wody morskiej
Rozwiązania Shanghai Electric w obszarze ekologicznego wodoru, zrównoważonej produkcji formaldehydu, fotowoltaiki, magazynowania energii z różnych źródeł oraz odsalania wody morskiej sprawdziły się w praktyce i odgrywają czołową rolę w proekologicznych działaniach na rzecz naszej planety.- 17.01.2025, 16:07
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PR Newswire
-
Image
Polska firma liderem ESG. Envirly rozwija skrzydła w Europie
Rok 2024 był przełomowy dla Envirly, firmy łączącej innowacyjną technologię z doradztwem ESG (Environmental, Social, Governance). W ciągu ostatnich 12 miesięcy firma zyskała pozycję lidera na rynku raportowania zrównoważonego rozwoju, zdobywając zaufanie szerokiej bazy klientów i partnerów oraz realizując ekspansję na rynki międzynarodowe. Rozszerzenie działalności na rynki czeski i rumuński to tylko początek globalnej ścieżki rozwoju. Polski biznes udowadnia, że ich rozwiązania mogą z powodzeniem rywalizować z międzynarodowymi liderami.- 17.01.2025, 14:49
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Envirly
-
GoldenPeaks Capital nabywa 400 MW aktywów gotowych do budowy w okresie od 24 grudnia do 25 stycznia
- 17.01.2025, 09:15
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Business Wire