Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Otwierając wtorkową debatę Jacek Libucha z The Boston Consulting Group Polska podkreślił, że w ciągu ostatnich 30 lat polskie miasta stały się największym beneficjentem rozwoju, a jednocześnie największą jego ofiarą w kontekście zanieczyszczenia powietrza i związanej z tym jakości życia.
„Jeśli chodzi o PKB, Polska od 1990 r. rozwinęła się 6-krotnie. W tym czasie nie tylko nie zwiększyliśmy emisji CO2, ale nawet minimalnie ją zmniejszyliśmy o 15 proc. Natomiast niestety to nie przełożyło się bezpośrednio na jakość życia i jakość powietrza” - mówił Libucha. Wskazał przy tym, że spośród 10 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie, aż sześć znajduje się w Polsce.
Dlatego, jego zdaniem, Polska powinna skupić się na tym, aby „każdą złotówkę przeznaczać na obniżanie niskiej emisji bo to ma realny wpływ na nasze życie”. Jego zdaniem przykłady z Chin pokazują, że da się to osiągnąć w relatywnie krótkim czasie. Przywołał tu doświadczenia Shenzen, które jeszcze w 2013 r. było półtora razy bardziej zanieczyszczonym miastem niż Kraków. „Dzięki determinacji i działaniom w zakresie elektromobilności transportu publicznego, termoizolacji, zmiany miksu energetycznego w 5 lat 12-milionowe miasto było w stanie zredukować niską emisję o 30 proc.” - podkreślał Libucha.
Zdaniem Henryka Muchy, prezesa PGNiG Obrót Detaliczny walka z zanieczyszczeniem powietrza wymaga ścisłej współpracy rządu, samorządów i firm energetycznych. „Bez tego mówienie o smogu będzie tylko gadaniem i nie będą z tego wynikać żadne konkrety” - podkreślił.
Dodał, że takim konkretem zaproponowanym miastom przez PGNiG są rozwiązania w dziedzinie transportu publicznego i pojazdów komunalnych zasilanych gazem CNG.
Przypomniał jednak, że jeszcze w 2016 r. spółka, która posiadała zaledwie 20 stacji na gaz sprzężony CNG i nie była żadnym partnerem dla lokalnych władz. „Wówczas postawiliśmy na organiczną współpracę, której efektem było partnerstwo z Izbą Gospodarczą Komunikacji Miejskiej. Rozpoczęliśmy też rozmowy z resortem finansów, który próbowaliśmy przekonywać, że zerowa stawka podatku akcyzowego dla gazu CNG to właściwy kierunek. Nie tylko ze względu na nasz biznes, ale dlatego, że sprzedajemy najbardziej ekologiczny produkt energetyczny w Polsce” - mówił Mucha.
Na efekty nie trzeba było długo czekać. Zaledwie w ciągu dwóch lat miasta takie jak Tychy, Warszawa, Tarnów, Rzeszów i Sanok zdecydowały się na zakup łącznie 250 autobusów zasilanych CNG. „W 2016 r. gdy zaczynaliśmy przygodę z CNG autobus gazowy był średnio droższy od napędzanego olejem napędowym o 30 do 40 proc. Dziś ta cena jest na podobnym poziomie” - mówił Mucha.
Zdaniem prezesa PGNiG to pokazuje, że samorządowcy przekonali się, że obok elektromobilności funkcjonuje dojrzała, sprawdzona i ekologiczna technologia, która nazywana jest gazomobilnością.
Grzegorz Należyty, członek Zarządu Siemens Polska mówił z kolei o konieczności zwiększenia efektywności energetycznej w miastach. „Widzimy, że 33 proc. mieszkańców w Polsce konsumuje energię bazującą na paliwach stałych co oznacza, że generujemy ogromne ilości pyłów PM 2,5 i PM 10. Mamy tu więc przestrzeń żeby się poprawić, żeby zastosować nowoczesne technologie, żeby poprawić jakość życia w polskich miastach” - przekonywał Należyty.
Jego zdaniem dobrym przykładem zastosowania technologii w energetyce jest elektrociepłownia Gorzów wykorzystująca blok gazowo-parowy, który wyraźnie zmniejszył emisję dwutlenku siarki, tlenków azotu i pyłów. Należyty zwrócił przy tym uwagę na rosnące zainteresowanie mieszkańców, którzy chcą przyłączać się do nowej sieci. „Wszystko dlatego, że koszt ciepła z sieci jest porównywalny do kosztów paliw stałych, z których dotychczas korzystali” - dodał prezes Siemens.
Jarosław Broda, wiceprezes Tauronu mówił m.in. o korzyściach z rozwoju elektromobilności, która przyczynia się do ograniczenia smogu spowodowanego przez spaliny samochodów. W tym kontekście wspomniał o pilotażowym programie elektryfikacji Katowic, który przewiduje budowę do końca 2018 r. roku systemu ponad 30 ładowarek w mieście. Jak dodał, system ma być uzupełniony o ładowarki umożliwiające dojazd do Katowic z lotniska w Balicach.
Broda dobrze ocenił też decyzję rządu, aby w ramach całej strategii elektromobilności powołać fundusz transportu niskoemisyjnego, z którego od przyszłego roku będzie można finansować m.in. rozwój infrastruktury.
W tegorocznym Forum Ekonomicznym w Krynicy uczestniczy ponad 4 tys. gości z Europy, Azji i USA - wśród nich polski premier, ministrowie, parlamentarzyści, szefowie wielkich firm i eksperci, ludzie kultury i nauki.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji | 05.09.2018, 13:40 |
Źródło informacji | Centrum Prasowe PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |