Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Agencja S&P Global Ratings podwyższyła długoterminowy rating kredytowy mBanku do BBB+ z BBB. Agencja Moody’s Ratings podniosła długoterminowy rating depozytowy mBanku do A3 z Baa1 oraz długoterminowy rating kredytowy mBanku Hipotecznego do Baa1 z Baa2. Fitch podwyższył długoterminowy rating kredytowy mBanku do BBB z BBB-.
S&P i Fitch podwyższyły także ratingi emitowanych przez bank instrumentów - długu senioralnego uprzywilejowanego (Senior Preferred) oraz długu senioralnego nieuprzywilejowanego banku (Senior Non-Preferred). W przypadku Fitch podwyższenie ratingów było o dwa poziomy: (I) dla długu senioralnego uprzywilejowanego do BBB+ z BBB- oraz (II) dla długu senioralnego nieuprzywilejowanego banku, do BBB z BB+.
Podwyższenie ratingu banku przez kilka globalnych agencji w tak krótkim czasie to unikalne zdarzenie na rynku w ostatniej dekadzie. Wszystkie agencje podkreśliły skuteczne działania mBanku w obszarze zmniejszenia ryzyka związanego z kredytami hipotecznymi we franku szwajcarskim, co ma istotny wpływ na stabilność i przewidywalność wyników finansowych banku.
„mBank się rozpędza. Decyzje agencji ratingowych są dla nas istotne z trzech powodów. Po pierwsze, wyższy rating kredytowy oznacza mniejsze ryzyko i w konsekwencji niższe koszty finansowania. Po drugie, ratingi potwierdzają pozycję mBanku jako stabilnego i godnego zaufania partnera w biznesie. I po trzecie, pokazują, że wysiłki, które podejmowaliśmy w ostatnim czasie, zwłaszcza na rzecz zmniejszenia ryzyka związanego z portfelem kredytów we frankach szwajcarskich oraz odbudowy kapitału, były bardzo skuteczne. Podniesienie wszystkich kluczowych dla nas ratingów kredytowych w okresie niecałych dwóch miesięcy jest potwierdzeniem, że tuż przed ogłoszeniem nowej strategii bank jest gotowy na oczekiwany wzrost. Mam w związku z tym pełne przekonanie, że działania, które podjęliśmy, pozwalają nam z optymizmem patrzeć w przyszłość” - komentuje Cezary Kocik, prezes mBanku.
Agencje ratingowe zwróciły szczególną uwagę na:
- Redukcję ryzyka kredytów frankowych: wszystkie agencje podkreślają znaczące postępy mBanku w redukcji ryzyka związanego z kredytami hipotecznymi we franku szwajcarskim. Moody’s zauważa, że od 2018 roku do końca 2024 roku mBank przeznaczył ponad 16,5 miliarda złotych na rezerwy na ryzyko prawne, z czego około 12 miliardów złotych w ciągu ostatnich trzech lat. S&P Global Ratings ocenia, że mBank „w znacznym stopniu zredukował ryzyko prawne” związane z tymi kredytami. Według agencji Fitch nastąpiło „znaczne i trwałe obniżenie ryzyka związanego z kredytami hipotecznymi w walucie obcej" i w konsekwencji ryzyko to przestało już negatywnie wpływać na ocenę profilu kredytowego mBanku. Systematycznie spada liczba aktywnych kredytów we franku szwajcarskim. Na koniec 2024 roku pozostało 16,4 tys. aktywnych umów z 85,5 tys. umów, które zostały zawarte z klientami. Do dziś bank podpisał już ponad 26,8 tys. ugód z kredytobiorcami.
- Poprawa rentowności: S&P Global Ratings wskazuje na rentowność mBanku, który w 2024 roku zanotował 2,2 miliarda złotych zysku netto. Moody’s Ratings przewiduje, że poprawa wyników banku będzie kontynuowana wraz ze spodziewanym spadkiem kosztów związanych z ryzykiem prawnym. Fitch oczekuje, że w związku ze znacznym ograniczeniem kosztu ryzyka prawnego, zyski mBanku staną się mniej zmienne.
- Wzmocnienie pozycji kapitałowej: agencje pozytywnie oceniają wzmocnienie kapitałów mBanku. Moody’s Ratings zwraca uwagę na udaną emisję instrumentu Additional Tier 1 o wartości 1,5 miliarda złotych, która przyczyniła się do zwiększenia współczynnika kapitału Tier 1 Grupy do 14,5% na koniec 2024 roku.
Podwyższenie ratingów przez trzy największe agencje to wyraz uznania dla siły finansowej, efektywnego zarządzania ryzykiem i perspektyw rozwoju mBanku. Bank konsekwentnie realizuje strategię, która przynosi korzyści zarówno klientom, jak i akcjonariuszom, umacniając jego wiodącą pozycję na polskim rynku bankowym.
Czym są ratingi i dlaczego są ważne dla banku?
Ratingi kredytowe to oceny wiarygodności finansowej, wystawiane przez niezależne agencje ratingowe. Oceniają one zdolność danej instytucji do wywiązywania się ze swoich zobowiązań finansowych, na przykład spłaty długu. Wyższy rating oznacza większą pewność, że bank jest stabilny i bezpieczny, co jest kluczowe dla pozyskiwania finansowania na rynku, budowania zaufania klientów i inwestorów oraz ogólnego postrzegania banku jako solidnego partnera finansowego.
Źródło informacji: mBank
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 23.04.2025, 12:06 |
Źródło informacji | mBank |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
Polska Spółka Gazownictwa dba o bezpieczeństwo energetyczne Polaków PAP
Dr Szymon Paweł Moś, członek zarządu Polskiej Spółki Gazownictwa podkreśla, że PSG dba zarówno o bezpieczeństwo dostaw gazu ziemnego, jak i niskie taryfy. „Priorytetem Polskiej Spółki Gazownictwa jest bezpieczeństwo energetyczne Polaków” - stwierdził dr Moś.- 01.07.2025, 10:16
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Zmiana pokoleniowa w Baker McKenzie: Michał Lisawa na czele zespołu prawa pracy, Piotr Rawski w roli senior of counsel
Samodzielne kierownictwo nad praktyką prawa pracy w warszawskim biurze kancelarii Baker McKenzie obejmuje Michał Lisawa, partner i adwokat z wieloletnim doświadczeniem w doradztwie na rzecz pracodawców i inwestorów. Funkcję lidera praktyki przekazuje mu Piotr Rawski, który obejmie nową rolę senior of counsel.- 01.07.2025, 09:59
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Baker McKenzie
-
Image
Shanghai Electric na 47. miejscu listy „500 najcenniejszych marek Chin” magazynu World Brand Lab, z wartością marki wycenioną na 31,8 mld USD
Stale rosnąca wartość marki koncernu Shanghai Electric to efekt długofalowej strategii rozwoju opartej na silnym nacisku na zarządzanie zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju (ESG).- 01.07.2025, 08:55
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PR Newswire
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ