Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Nazwa.pl - największy rejestrator nazw w domenie .pl współpracujący z NASK PIB podpisał obsługiwane przez siebie nazwy protokołem DNSSEC. Wprowadzane zmiany zwiększają poziom bezpieczeństwa prawie o ok. 450 tys. domen, co stanowi niemal jedną piątą wszystkich nazw w domenie .pl.
Bezpieczeństwo w sieci to niezwykle istotna i aktualna kwestia dla każdego internauty. W szczególności, jeżeli dokonujemy transakcji on-line czy podajemy swoje dane w Internecie. Na koniec 2017 roku ok 1,6% nazw w domenie .pl było zabezpieczone protokołem DNSSEC.
Liczba zabezpieczonych nazw wzrosła do prawie 490 tys. z czego Nazwa.pl obsługuje ponad 90% z nich, co daje firmie niekwestionowaną pozycję nr 1 w zakresie bezpieczeństwa wśród firm oferujących usługi rejestracji domen i hostingu w Polsce.
Od teraz wszystkie nazwy w domenie .pl obsługiwane przez Nazwa.pl będą domyślnie zabezpieczone w ten sposób.
Lider wyznacza standardy
Nazwa.pl jest liderem rynku domen internetowych w Polsce. Niemal, co czwarta domena .pl jest zarejestrowana za pośrednictwem tej firmy. Uruchomienie DNSSEC to krok w stronę zwiększenia bezpieczeństwa polskiego Internetu. „Bycie nr 1 zobowiązuje, także do tego, aby brać odpowiedzialność za to, co dzieje się na rynku. Taka sytuacja obliguje nas do wyznaczania trendów. Dlatego zdecydowaliśmy się na to, aby nasi klienci w ramach opłaty za domenę uzyskali dostęp do bezpiecznego protokołu - mówi Krzysztof Cebrat prezes Zarządu Nazwa.pl. Chcemy, by użytkownicy domen zarejestrowanych w Nazwa.pl czuli się pewnie i bezpiecznie” - dodaje Cebrat.
Znaczenie dla polskiego rynku
„Bardzo nas cieszy, że nasze działania edukacyjne oraz warsztaty techniczne organizowane dla Partnerów dotyczące bezpieczeństwa domen internetowych przynoszą efekty. Tym bardziej doceniamy fakt, że największy Partner NASK, Nazwa.pl, zdecydował się na zabezpieczenie obsługiwanych przez siebie domen protokołem DNSSEC i tym samym awansował do grona liderów nowoczesnych rejestratorów domen w Europie. Warto dodać, że wśród naszych rejestratorów są również inne firmy oferujące wsparcie DNSSEC i mamy nadzieję, że wkrótce ta usługa stanie się standardem w Polsce” - mówi Roman Malinowski - kierujący krajowym rejestrem domeny .pl w NASK.
Dzięki tym działaniom łączna liczba nazw zabezpieczonych protokołem DNSSEC wzrosła do prawie 490 tys., a rejestr domeny .pl znalazł się na czwartym miejscu najlepiej zabezpieczonych pod tym względem rejestrów wśród wszystkich, ponad 60 członków CENTR (Council of European National Top-Level Registries) za Holandią (ponad 2 mln 870 tys. nazw) , Szwecją (ponad 870 tys. nazw) i Czechami (ponad 620 tys. nazw).
Bezpieczeństwo poprzez DNSSEC
Dotychczas wykorzystywany protokół DNS został zaprojektowany tak, aby w szybki i prosty sposób użytkownik Internetu otrzymał połączenie z poszukiwaną stroną, niestety odbywa się to przy pominięciu weryfikacji autentyczności. „W praktyce oznacza to, że strona internetowa w niezabezpieczonej domenie może zostać podmieniona. Wyobraźmy sobie, że logujemy się do fałszywej strony banku czy urzędu, podając nasze dane, a co za tym idzie narażamy się na utratę pieniędzy czy ujawnienie wrażliwych informacji na nasz temat” - tłumaczy Krzysztof Cebrat, prezes Zarządu Nazwa.pl.
Protokół DNSSEC jest jednym z elementów podnoszących poziom bezpieczeństwa Internautów poprzez mechanizmy uwierzytelnienia źródeł danych w DNS za pomocą kryptografii asymetrycznej oraz podpisów cyfrowych. DNSSEC jest skuteczną metodą zwiększenia bezpieczeństwa korzystania z DNS, a przez to bezpieczeństwa użytkowników Internetu oraz instytucji funkcjonujących w sieci.
Oznacza to, że np. po wpisaniu w okno przeglądarki adresu www sklepu czy banku, użytkownik ma pewność, że rzeczywiście otworzy się strona, której szuka, a nie ta przygotowana przez cyberprzestępców.
KONTAKT:
e-mail: media@nask.pl
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 22.03.2018, 15:57 |
Źródło informacji | NASK |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Syracuse Lemon PGI: 102 million consumers reached in Italy, Poland and Romania
Good results for the first year of the LemOn campaign, the project for promoting the Syracuse IGP Lemon, co-financed by the Consortium for the Protection of Syracuse IGP Lemon and the European Union.- 28.03.2025, 15:23
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: GlobeNewswire
-
Image
Nowa strategia EXATEL S.A.: spółka chce stać się głównym partnerem technologicznym polskich firm i instytucji publicznych PAP
Cyberbezpieczeństwo i wzmacnianie odporności cyfrowej, technologiczne wsparcie biznesu oraz sektora publicznego, rozwój sieci 5G i infrastruktury telekomunikacyjnej, zrównoważony rozwój: to tylko niektóre z elementów nowej strategii spółki EXATEL na lata 2025-2027. Firma chce również wykorzystać swój globalny zasięg, autorskie systemy informatyczne i unikalne kompetencje, aby jeszcze skuteczniej angażować się m.in. w walkę z dezinformacją czy ochronę infrastruktury krytycznej.- 28.03.2025, 15:00
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Bezpieczeństwo i konkurencyjność gospodarki w dobie geopolitycznych zawirowań - już wkrótce na XVII Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach
Uznane autorytety, decyzyjni politycy, menedżerowie dużych firm i przedsiębiorcy, wyraziste osobowości, eksperci, naukowcy i ludzie mediów - już za miesiąc, w terminie 23-25 kwietnia br., to opiniotwórcze grono spotka się w Katowicach na XVII Europejskim Kongresie Gospodarczym (EEC - European Economic Congress). Co znaczy działać razem dla bezpiecznej przyszłości i w jaki sposób podnieść konkurencyjność i niezależność europejskiej gospodarki - te kwestie będą myślami przewodnimi tegorocznej debaty, organizowanej pod patronatem polskiej prezydencji w Unii Europejskiej.- 28.03.2025, 13:35
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Grupa PTWP, organizator Europejskiego Kongresu Gospodarczego
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ