Newsletter

X Kongres DISE: Polska dołącza do megatrendu dekarbonizacji

08.08.2024, 10:19aktualizacja: 08.08.2024, 10:26

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

DISE
DISE
20 lat od wejścia Polski do Unii Europejskiej w Polsce rośnie presja na odchodzenie od węgla. Gospodarki świata w odpowiedzi na kryzys energetyczny chcą jak najszybciej uniezależnić się od paliw kopalnych importowanych spoza UE. W Polsce największe zmiany widać w miksie energetycznym, który w 2023 roku historycznie odnotował najniższy udział węgla. Jego udział spadł o 10%, do poziomu 60,5%. Jednocześnie rośnie produkcja energii z OZE, która po raz pierwszy osiągnęła 27%. O ponad 40% wzrosła też produkcja energii z gazu ziemnego. Jednak czy to wystarczy? Jakie cele strategiczne powinna obecnie przyjąć Polska w zakresie polityki klimatycznej oraz sytuacji geopolitycznej? O tym rozmawiać będą uczestnicy jubileuszowego X Kongresu Energetycznego DISE, któremu w tym roku przyświeca hasło „Energia wolności fundamentem skutecznej transformacji”. Wydarzenie odbędzie się we Wrocławiu 25-26 września 2024 r.

Zarówno na szczeblu europejskim, jak i na poziomie krajowym od kilku lat trwa dyskusja na temat potrzeby głębokiej i szybkiej transformacji energetycznej, która oparta będzie na intensywnym rozwoju odnawialnych źródeł energii (OZE) jako najtańszych technologii wytwarzania energii elektrycznej. Jednak pomimo ciągłych inwestycji w energię odnawialną jesteśmy nadal zależni od energii elektrycznej generowanej z węgla. Dodatkowo nasze uzależnienie od sprowadzanych surowców stale rośnie - 43% zużywanej w kraju energii opiera się na paliwach z importu. Jest to proces kosztochłonny - tylko w ubiegłym roku Polska wydała na ten cel 138 mld zł (tj. niewiele mniej niż na obronność). W ciągu ostatniej dekady, uwzględniając inflację, koszt importu paliw przekroczył już 1,2 biliona zł - wyliczyło Forum Energii.

„Polska stoi przed koniecznością pilnego przyspieszenia transformacji energetycznej oraz zbudowania na nowo swojej niezależności. Dodatkowo nowa gospodarka powinna być budowana w sposób neutralny klimatycznie i odpowiedzialny społecznie. Wymagane są obecnie pilne działania oraz ustalenie kluczowych priorytetów oraz konkretnych harmonogramów. Przyspieszenie modernizacji i rozbudowy sieci elektroenergetycznych oraz poprawa otoczenia prawnego to tylko niektóre warunki konieczne dla rozbudowy OZE w najbliższych latach.Dziś transformacja energetyczna powinna być planowana w długim horyzoncie, inaczej grozi nam utrata atrakcyjności i przewag konkurencyjnych” - dodaje Remigiusz Nowakowski, prezes Dolnośląskiego Instytutu Studiów Energetycznych (DISE).

Wyzwań jest wiele, zwłaszcza że polska elektroenergetyka nadal jest jednak najbardziej emisyjna w całej UE, a pod względem intensywności emisji jesteśmy 3. krajem na świecie. Znaczny poziom emisji przekłada się na wysokie ceny energii, a w przemyśle - na spadek konkurencyjności ze względu na wysoki ślad węglowy towarów produkowanych w Polsce. Jeśli nic się nie zmieni, w kolejnych latach polska gospodarka narażona będzie na spadek inwestycji.

Ze scenariusza wysokich ambicji przygotowanego przez Fundację Instrat wynika, że 84% to realistyczny i ekonomicznie uzasadniony cel udziału odnawialnych źródeł energii (OZE) w wypełnianiu krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną w 2040 r. Pozostałą część tego zapotrzebowania pokrywają energia jądrowa i gaz ziemny. Realizacja takiego scenariusza oznaczałaby 6 miliardów złotych oszczędności rocznie na kosztach operacyjnych i inwestycyjnych.

X Kongres DISE będzie kreował rozwiązania dla sprawiedliwej, zielonej transformacji, zapraszając do dyskusji cenionych ekspertów branży, topowych managerów, polityków i naukowców. Tegoroczna, jubileuszowa edycja Kongresu, będzie szczególna ze względu na wyzwania, z jakimi mierzył się nie tylko polski, ale globalny rynek energii.

Debata będzie skoncentrowana na zagadnieniach związanych z uniezależnieniem się od importu paliw kopalnych, zapewnieniem bezpieczeństwa energetycznego poprzez rozwój OZE oraz technologii jądrowych, nowym modelu rynku energii w Polsce, długoterminowej strategii transformacji jako wypadkowej Polityki Energetycznej Polski oraz Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu, współpracy międzynarodowej w rozwijaniu partnerstw technologicznych i kapitałowych, uwolnieniu potencjału nowych mocy przyłączeniowych dla źródeł OZE na lądzie i morzu, wielkoskalowym technologiach magazynowania energii w celu zwiększenia elastyczności KSE, dekarbonizacji przemysłu i zagadnieniach ESG.

Szczegóły i rejestracja na: https://dise.org.pl/kongres/

Źródło informacji: DISE

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 08.08.2024, 10:19
Źródło informacji DISE
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii