Newsletter

Zaawansowane urządzenia do wytwarzania wodoru zdobywają główną nagrodę i 1 milion dolarów w konkursie TERA-Award

24.04.2024, 09:00aktualizacja: 24.04.2024, 09:05

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PR Newswire/Towngas
PR Newswire/Towngas

HONGKONG, 24 kwietnia 2024 r. /PRNewswire/ -- W Hongkongu rozstrzygnięto trzecią edycję konkursu innowacyjności w dziedzinie inteligentnej energii TERA-Award organizowany przez Towngas. Nagrodę główną i wyróżnienie w wysokości 1 miliona USD zdobył projekt zaawansowanych urządzeń do produkcji wodoru alkalicznego opracowany przez chiński zespół badawczy, który pozwala na znaczne obniżenie kosztów produkcji wodoru. Zespół z Izraela zdobył drugą nagrodę za magazynowanie wodoru w warunkach zbliżonych do otoczenia, z kolei inny chiński zespół otrzymał trzecią nagrodę za uniwersalny materiał do magazynowania energii cieplnej i zimna.

Zwycięzcą Złotego Medalu i wyróżnienia w wysokości 1 miliona USD została firma Hua Xia Hydrogen Technology z Chin. Spółka opracowała koncepcję wysokowydajnej produkcji wodoru poprzez elektrolizę wody wymagającej mniej niż 4,3 kWh mocy prądu stałego na metr sześcienny wodoru. Technologia ta umożliwia bezpośrednią produkcję wodoru z energii odnawialnej, ograniczając koszty sprzętu i poprawiając długoterminową stabilność operacyjną. Rozwiązanie to może być stosowane w różnych sektorach, takich jak przemysł, transport, energetyka i budownictwo, zapewniając ekonomiczne metody produkcji tego surowca.

Nagrodzony Srebrnym Medalem projekt „Reorganizacja magazynowania i transportu H2” został opracowany przez izraelski zespół badawczy. Do magazynowania wodoru wykorzystano wodę i wodorowęglan, które są nietoksyczne, niepalne i niewybuchowe. Wodór może być również transportowany w temperaturze i ciśnieniu zbliżonym do temperatury otoczenia, co pozwala obniżyć koszty jego magazynowania i transportu do poziomu poniżej 1 USD za kilogram.

Brązowym Medalem uhonorowano projekt, który wykorzystuje zaawansowaną technologię materiałów zmiennofazowych (PCM) w celu zastąpienia tradycyjnych rozwiązań chłodniczych lub grzewczych. PCM pozwala na pochłanianie i magazynowanie energii cieplnej lub zimna w temperaturach od –150° C do 1000° C, dzięki czemu doskonale sprawdza się w takich obszarach jak klimatyzacja, chłodnie i centra danych. Technologia ta zapewnia bezpieczniejszą i bardziej stabilną kontrolę temperatury przy jednoczesnym uzyskaniu zerowej emisji dwutlenku węgla i oszczędności energii do 20%.

Do udziału w trzeciej edycji TERA-Award zgłoszono 450 zeroemisyjnych projektów z 59 krajów i regionów na całym świecie, co stanowi wzrost o 60% w porównaniu z rokiem poprzednim. Dr Lee Ka-kit, pomysłodawca konkursu, podkreślił: „TERA-Award przekształciła się w platformę gromadzącą międzynarodowych przedsiębiorców specjalizujących się w innowacyjnych technologiach energetycznych, świadczącą kompleksowe usługi dla naukowców w zakresie udostępniania wyników ich badań na rynku. Jednocześnie mam przyjemność poinformować, że inicjatywa TERA-Award zostanie przetransformowana z konkursu w platformę akceleracyjną dla technologii zeroemisyjnych”. Dr Lee zachęcił kolejnych globalnych przedsiębiorców związanych z technologiami zeroemisyjnymi do przyłączenia się do TERA-Award i współpracy w tworzeniu zrównoważonej przyszłości poprzez innowacje technologiczne.

Zdjęcia - https://mma.prnewswire.com/media/2393492/240422_Towngas_TERA_Award_Photos.jpg

Źródło: Towngas

KONTAKT:

The Hong Kong and China Gas Company Limited

Addie Lam

zastępca dyrektora generalnego - Dział ds. korporacyjnych Grupy

tel. 2963 2578 / 6702 6449

e-mail: addie.lam@towngas.com

Kara Kwong

Starszy specjalista ds. korporacyjnych

tel. 2963 3497 / 6698 3357

e-mail: kara.kwong@towngas.com

Źródło informacji: PR Newswire

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 24.04.2024, 09:00
Źródło informacji PR Newswire
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii