Newsletter

Zajęcia na uczelniach dla każdego

10.12.2018, 15:19aktualizacja: 10.12.2018, 15:19

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Ponad 200 projektów zgłoszonych przez uczelnie z całej Polski zdobyło dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach konkursu „Trzecia Misja Uczelni”.

„Trzecia Misja Uczelni” to konkurs NCBR, agencji wykonawczej ministra nauki i szkolnictwa wyższego, którego celem jest opracowanie i realizacja programów kształcenia dostępnych dla ludzi w różnym wieku i o różnych potrzebach edukacyjnych. W ogłoszonym w maju 2018 r. konkursie w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój o dofinansowanie mogły się starać zarówno uczelnie publiczne, jak i niepubliczne. Dofinansowanie uzyskało 211 projektów z całej Polski, a jego łączna wartość to ponad 173,2 mln zł.

„170 milionów złotych na przeszło 200 inicjatyw polegających na tworzeniu uniwersytetów dla dzieci, wspólnych zajęć dla dzieci, rodziców i dziadków, to bardzo poważny zastrzyk finansowy wspierający tzw. ‘Trzecią Misję Uczelni’. Misję polegającą na popularyzacji wiedzy i budzeniu zainteresowań naukowych w tym młodszym pokoleniu, od przedszkola po liceum” - mówi wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Według niego popularyzacja wiedzy wśród najmłodszych jest ważna, bo spośród nich w przyszłości wyłoni się grupa wybitnych naukowców. Po drugie popularyzacja wiedzy jako takiej wśród społeczeństwa buduje szersze rozumienie wagi osiągnięć naukowych oraz tego, jak nauka przekłada się na codzienne życie.

Według prof. Macieja Chorowskiego, dyrektora NCBR tego typu inicjatywy są obecnie bardzo potrzebne. „W Polsce dorasta kolejne pokolenie młodych ludzi, które musi znaleźć własne ścieżki, własne drogi. I połączenie dynamiki, która może w jakiś sposób wyjść z uniwersytetów z tym nowym pokoleniem, powoduje, że w chwili obecnej tego typu inicjatywy są szczególnie potrzebne” - mówi prof. Chorowski.

Dyrektor NCBR podkreśla, że nagrodzone zostały programy bardzo różnorodne np. nie tylko związane z nowymi technologiami, ale i np. z odżywianiem się.

„Będziemy realizować różnego typu projekty. Będą to zarówno kompleksowe warsztaty 2-3 miesięczne oraz pojedyncze moduły, na które zarówno dzieci, jak i dorośli będą mogli zapisywać się według swoich zainteresowań” - mówi dr. Monika Bizewska, z działu projektów Politechniki Gdańskiej. Uczelnia ta jest jednym z beneficjentów konkursu NCBR.

„Są to zarówno zajęcia praktyczne dla dzieci, na przykład z automatyki-robotyki, dzieci będą też mogły przeprowadzać proste doświadczenia chemiczne, dowiedzieć się ile jest chemii w żywności, jak wyprodukować zdrowie barwniki do jedzenia, co nas uczula” - dodaje dr Bizewska.

Wśród zajęć prowadzonych na jej uczelni są też takie, które pozwalają zbliżać pokolenia, tak by dziadkowie lepiej rozumieli się z wnukami. Na przykład seniorzy będą uczyli się lepiej posługiwać smartfonem, który dla nastolatków jest łącznikiem z całym światem.

Najwyżej ocenione projekty wyłonione przez NCBR to „Uniwersytet Seniorom - nowatorskie podejście w edukacji osób dorosłych” Uniwersytetu Wrocławskiego oraz „Inżynierski Inkubator Przedsiębiorczości” Politechniki Warszawskiej. Wśród wyłonionych projektów znalazły się także projekty takie jak m.in.:

- Trzeci Wiek Technologicznie,

- Zawody przyszłości - rozwój kompetencji młodzieży w kontekście przemian współczesnego świata,

- Politechnika Wielu Pokoleń,

- Akademia kreatywności - pomysł, potencjał, przedsiębiorca,

- Doradcy do Spraw Zdrowienia - wsparcie procesu zdrowienia i aktywizacji społecznej osób z doświadczeniem kryzysu psychicznego,

- Innowacyjny Obóz Naukowy.

Uczelnie będę realizowały swoje projekty od 12 do 36 miesięcy. Z ich specjalnie przygotowanej oferty skorzysta przynajmniej 30 tysięcy osób.

Wyniki konkursu i lista projektów są dostępne są na stronie NCBR.Ź

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 10.12.2018, 15:19
Źródło informacji Centrum Prasowe PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ