Newsletter

Biznes i finanse

Zakończyła się X edycja Europejskiego Forum Nowych Idei w Sopocie

25.10.2021, 08:46aktualizacja: 25.10.2021, 09:28

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. Renata Dąbrowska/Konfederacja Lewiatan - podpisanie Deklaracji Sopockiej
Fot. Renata Dąbrowska/Konfederacja Lewiatan - podpisanie Deklaracji Sopockiej
Podpisaniem Deklaracji Sopockiej zakończyła się jubileuszowa edycja Europejskiego Forum Nowych Idei. Imprezę po raz dziesiąty zorganizowała Konfederacja Lewiatan. W wydarzeniu wzięło udział około 1000 osób. EFNI, po roku przerwy spowodowanej pandemią, wróciło do stacjonarnej formuły.

Trzeciego dnia imprezy (w piątek) uczestnicy EFNI dyskutowali m.in. o przyszłości pracy po pandemii, sytuacji przemysłu motoryzacyjnego w obliczu zmian klimatycznych oraz o wyzwaniach związanych z pakietem „Fit for 55” zaproponowanym przez Komisję Europejską.

Przyszłość przemysłu motoryzacyjnego - jaki kierunek?

Zanim ulice wypełnią auta elektryczne, polską energetykę czekają decyzje polityczne i reformy infrastrukturalne. Tego dotyczył panel „Energia dla mobilności, czyli jak uratować polski przemysł motoryzacyjny przed >>black-out<< po 2030 r.”. Uczestnicy panelu dyskutowali o tym, jak uratować przemysł motoryzacyjny przed wejściem w życie unijnych przepisów, które zobowiązują producentów aut do tego, by emisje z nowych samochodów osobowych i dostawczych stopniowo zmniejszać - odpowiednio o 55 proc. i 50 proc. do 2030 i 100 proc. do 2035 roku.

„Motoryzacja stoi przed bardzo wieloma wyzwaniami, mamy ogromne problemy w dostawach komponentów oraz z rosnącymi cenami surowców. Natomiast nie możemy zapomnieć, że stoją przed nami wyzwania związane z regulacjami środowiskowymi” - mówił Paweł Wideł, prezes Związku Przemysłu Motoryzacyjnego i Artykułów Przemysłowych. „W tym kontekście musimy zadbać o wsparcie elektromobilności poprzez wsparcie zakupów oraz infrastruktury. Należy zwrócić uwagę, że przemysł motoryzacyjny zlokalizowany w naszym kraju nie może obciążać europejskiego łańcucha wartości wysokim śladem węglowym, dlatego wydaje się właściwym wdrożenie w Polsce kompleksowego programu wsparcia dekarbonizacji przemysłu” - podkreślił Wideł.

Według Wojciecha Graczyka, prezesa Związku Pracodawców Prywatnych Energetyki, Polska musi przyspieszyć inwestycje w zakresie zielonej transformacji sektora wytwarzania i dystrybucji energii elektrycznej.

„Już dzisiaj widzimy bardzo dużą >>dziurę<< pomiędzy zgłaszanym do nas zapotrzebowaniem klientów na zieloną energię i możliwościami jej wytworzenia. Ta >>dziura<< będzie się tylko pogłębiać, jeśli nie zmienimy regulacji na bardziej proinwestycyjne i nie zaczniemy inwestować w sieci w skali znacząco większej niż dotychczas. Zapewnienie energii dla elektromobilności jest dla branży dodatkowym wyzwaniem: energia - zielona - dostępna w każdej chwili w punkcie ładowania oznacza bardzo duże inwestycje w inteligentne sieci dystrybucyjne” - mówił Wojciech Graczyk.

Nowa era w rolnictwie

Uczestnicy EFNI przyglądali się przyszłości rolnictwa podczas debaty „Farm to fork. Ile będzie kosztować zielone rolnictwo?”. „Wobec rozdrobnionej struktury polskiego rolnictwa, tego że gospodarstwa produkujące na własne potrzeby nie liczą się do statystyk upraw ekologicznych, oceniam, że mamy w Polsce już około 10% takich upraw” - mówił Cezary Urban, dyrektor Działu Rozwiązań dla Rolnictwa w BASF Polska, jeden z prelegentów.

„Polscy rolnicy zużywają do pięciu razy mniej środków ochrony niż rolnicy z Holandii. Celów redukcyjnych nie osiągnie się bez wdrażania rozwiązań tzw. rolnictwa precyzyjnego. Na przykład stosowania sprzętu do nawożenia, takiego agregatu dawkującego, pracującego na oprogramowaniu dobierającym poziom dawki do zasobności gleby w danym punkcie” - podkreślił przedstawiciel BASF.

Dyskusja w kobiecym gronie na zakończenie EFNI

Ostatnią sesją na EFNI 2021 była „Przyszłość świata według kobiet”. Podczas dyskusji Elżbieta Czetwertyńska, prezeska Citi Handlowy, zwróciła uwagę na wpływ digitalizacji na sytuację kobiet.

„Cyfryzacja zmienia model biznesowy wielu przedsiębiorstw. Innowacje zaczynają odgrywać ogromną rolę” - mówiła Elżbieta Czetwertyńska. „Firmy, które w czasie pandemii przeniosły się do e-commerce, obniżyły koszty działalności. Cyfryzacja zmieniła usługi medyczne, urzędowe, uwolniła czas wolny, który, np. kobiety mogą poświęcić na realizację swoich pasji. Dzięki pracy zdalnej zatrudnienie stało się bardziej elastyczne, co jest ważne szczególnie dla kobiet. Cyfryzacja wymaga jednak dodatkowej edukacji” - dodała prezeska Citi Handlowy.

Deklaracja Sopocka

Zgodnie z tradycją, na koniec EFNI podpisano Deklarację Sopocką. W dokumencie zwrócono uwagę m.in. na kwestie dotyczące ekologii.

„Ochrona klimatu i środowiska wymaga wspólnego zaangażowania wszystkich interesariuszy i zagwarantowania działań o zasięgu globalnym. Ambicje Europy w redukcji emisji można zrealizować, wzmacniając konkurencyjność naszej gospodarki, zapewniając odpowiednie ramy regulacyjne, wsparcie transformacji przedsiębiorstw oraz wprowadzając nowe technologie na rynek” - podkreślono w deklaracji.

Pełna treść dokumentu jest dostępna na stronie internetowej Konfederacji Lewiatan. Pod deklaracją podpisali się: Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan, Henryka Bochniarz, przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan, Jerzy Buzek, przewodniczący Rady Programowej EFNI oraz Jacek Karnowski, prezydent Sopotu.

Kolejne EFNI za rok.

Źródło informacji: Konfederacja Lewiatan

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 25.10.2021, 08:46
Źródło informacji Konfederacja Lewiatan
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ