Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Raport jest próbą wywołania dyskusji społecznej na temat ogółu zysków i strat, będących wynikiem wydobycia węgla brunatnego metodą odkrywkową oraz produkcji energii poprzez jego spalanie. Autor dokumentu analizuje, czy jest sens i czy da się zgodnie z polskim i unijnym prawem otwierać nowe odkrywki węgla brunatnego, a także kto w rzeczywistości finansuje niezapłacony przez spółkę ZE PAK rachunek szkód.
Grupa kapitałowa ZE PAK jest właścicielem czterech elektrowni opalanych węglem brunatnym, zlokalizowanych w centralnej Polsce, w województwie wielkopolskim. Paliwo dla elektrowni jest pozyskiwane w tzw. "zagłębiu konińskim", z wieloodkrywkowych kopalni Konin i Adamów. Obecnie czynnych jest 5 odkrywek, z których 2 zostaną w najbliższym czasie zamknięte. ZE PAK dąży do uruchomienia nowych odkrywek, które zapewniłyby węgiel dla elektrowni na kolejną dekadę.
Korzyści z produkcji i sprzedaży energii na bazie węgla brunatnego oraz miejsca pracy dzięki są wielokrotnie mniejsze od strat dla lokalnej gospodarki, ludzi i środowiska. A zatem, czy tworzenie nowych odkrywek jest uzasadnione?
Otwieranie nowych odkrywek wiąże się z coraz większym oporem społecznym, czego wyrazem są wielotysięczne protesty w południowej Wielkopolsce oraz wygrane przez przeciwników budowy odkrywki Dęby Szlacheckie referendum w gminie Babiak w czerwcu 2015 roku. Przeciwnicy odkrywek zwracają uwagę szczególnie na wysokie koszty dla lokalnej społeczności, środowiska, uciążliwość kopalni związaną z hałasem, zapyleniem oraz pogłębiającym się niedoborem wody.
"ZE PAK, w pogoni za zyskiem, nie jest zainteresowany podjęciem dyskusji o całościowym rachunku zysków i strat dla ogółu społeczeństwa oraz dla społeczności lokalnej terenów, na których planowane są kopalnie odkrywkowe" - pisze Kuba Gogolewski, autor raportu.
Raport koncentruje się na działalności koncernu ZE PAK, który jako przedsiębiorstwo prywatne, wytwarzające energię elektryczną w ponad 90% z węgla brunatnego, pozwala z wysoką dokładnością wykazać związek między zmianami w otoczeniu zewnętrznym, a sytuacją oraz działaniami podejmowanymi przez spółkę. Przypadek ZE PAK-u pozwala zilustrować koszty społeczne, wynikające z działalności oraz ewentualnego ogłoszenia upadłości spółki. Ukazuje również ograniczenia odpowiedzialności społecznej, środowiskowej i zdrowotnej przedsiębiorstw prywatnych.
Drugą, równie ważną kwestią analizowaną w raporcie, jest pytanie: Czy istnieje możliwość uruchomienia zgodnie z obowiązującym prawem nowych kopalń odkrywkowych przez spółkę ZE PAK bez naruszenia prawodawstwa UE, a w szczególności w zgodzie z celami i wymogami Ramowej Dyrektywy Wodnej? Jak pokazuje raport - nie ma takiej możliwości.
Raport został zaprezentowany podczas konferencji prasowej 30 września w Centrum Prasowym PAP w Warszawie.
Fundacja "RT-ON" jest formalno-prawną reprezentacją Ogólnopolskiej Koalicji "Rozwój TAK - Odkrywki NIE" - obywatelskiego ruchu na rzecz powstrzymania planów budowy nowych kopalni węgla brunatnego metodą odkrywkową oraz przeprowadzenia Polski z ery kopalnej do ery odnawialnej.
Najważniejszym zadaniem Fundacji jest wsparcie dla działań obywatelskich mających na celu powstrzymanie planów budowy nowych odkrywkowych kopalni węgla brunatnego w Polsce w tym pomoc dla organizacji pozarządowych, stowarzyszeń, zwykłych mieszkańców przeciwnych budowie kopalni odkrywkowych i walczących z negatywnymi skutkami funkcjonowania tych już istniejących, a także propagowanie rozwoju energetyki w oparciu o odnawialne źródła energii, efektywność energetyczną i lokalną samowystarczalność.
KONTAKT:
Kuba Gogolewski
Fundacja "RT-ON"
tel. kom. +48 661863478
e-mail: k.gogolewski@fundacja.rt-on.pl
-
Fundacja "Rozwój TAK - Odkrywki NIE"
ul. Rycerska 24
59-220 Legnica
e-mail: biuro@fundacja.rt-on.pl
www.rozwojtak-odkrywkinie.pl
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 30.09.2016, 16:35 |
Źródło informacji | Fundacja "Rozwój TAK - Odkrywki NIE" |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |