Newsletter

Zlecone: ConourGlobal podpisuje umowę kredytową na wykonanie I etapu projektu Kivu Watt Electricity w Rwandzie

26.08.2011, 19:27aktualizacja: 26.08.2011, 19:27

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Dzięki projektowi możliwe będzie długoterminowe zabezpieczenie finansowe, sprowadzenie instalacji do wydobywania gazu oraz stworzenie lepszych perspektyw dla nowej elektrowni.

NOWY JORK, LONDYN, HAGA, Holandia, TUNIS, Tunezja, 25 sierpnia 2011 r. /PRNewswire/ - Firma ContourGlobal ogłosiła dzisiaj podpisanie umów kredytowych na 91 25 mln USD z nowopowstającym Funduszem Infrastrukturalnym Emerging Africa ("Wschodząca Afryka"), Holenderskim Bankiem Rozwoju (FMO) oraz Afrykańskim Bankiem Rozwoju, Belgijską Spółką Inwestycyjną Wspierającą Państwa Rozwijające się (BIO) w celu wsparcia zakończenia I etapu projektu spółki KivuWatt - zintegrowanego wydobycia metanu, zakładu produkcyjnego oraz elektrowni o mocy 25 KW mieszczącej się na wodach jeziora Kivu w Kibuye w Rwandzie. Ten połączony projekt ma na celu usunięcie oraz przetworzanie niebezpiecznego metanu, uwięzionego pod wodami jeziora Kivu, na paliwo, które posłuży do wytworzenia bardzo potrzebnej energii elektrycznej na sprzedaż dla instytucji odpowiedzialnej za gospodarkę elektryczną, wodną oraz sanitarną Rwandy (EWSA - Rwanda's Energy, Water and Sanitation Authority). EWSA jest przedsiębiorstwem użyteczności publicznej sektora energetycznego Rwandy, w której większość ludności nie ma dostępu do elektryczności.

Podpisanie umów kredytowych miało miejsce podczas dzisiejszej ceremonii w siedzibie projektu KivuWatt i połączone było z uczczeniem wodowania 750-tonowej barki, na której będą znajdować się urządzenia wydobywające gaz, oraz stworzeniem podstaw dla elektrowni. W wydarzeniu tym brali udział przedstawiciele spółki ContourGlobal, instytucji kredytowych oraz wykonawcy projektu, m.in. fińska firma Wartsila, która wyprodukuje silniki wytwarzające energię oraz wybuduje elektrownię. Obecni byli również liczni rwandyjscy dygnitarze, m.in. Kayumba Bernard, burmistrz dystryktu Karongi, Celestin Kabahizi, gubernator zachodniej prowincji Rwandy oraz Coletha Ruhamya, rwandyjski minister ds. energii i wody. Na ceremonii byli także obecni przedstawiciele ambasad, m.in. Anne Casper, szefowa misji dyplomatycznej Ambasady Stanów Zjednoczonych w Kigali oraz ambasador Królestwa Niderlandów, Frans Makken.

Dzięki wykorzystaniu paliwa, które składa się z podpowierzchniowego metanu rozpuszczonego w głębokich wodach jeziora Kivu, projekt KivuWatt znacznie obniży koszty energii potrzebnej szybko rozwijającej się gospodarce Rwandy. Będzie to także pierwszy na tak dużą skalę przypadek użycia gazu, którego wydobycie znacznie zmniejszy zagrożenia środowiskowe związane z naturalnym ulatnianiem się gazu z jeziora, a także będzie stanowić stałe i przyjazne dla środowiska źródło pozyskiwania energii.

25 MW stanowi I etap projektu KivuWatt, który spotkał się z ogromnym międzynarodowym poparciem, czego dowodem jest podpisanie dzisiejszej umowy kredytowej, jak również objęcie go w maju 2011 roku ubezpieczeniem od ryzyka politycznego przez Agencję Wielostronnych Gwarancji Inwestycji (Multilateral Investment Guaranty Agency), która jest członkiem Grupy Banku Światowego. Po I etapie, którego całkowity koszt to ok. 142 mln USD, i który wymagał przeprowadzenia obszernych badań środowiskowych oraz działań wymagających zezwolenia, które z kolei musiały odbyć się w zgodzie z rygorystycznymi standardami Banku Światowego, nastąpią trzy kolejne fazy. Będą one miały na celu osiągnięcie mocy produkcyjnej rzędu 100 MW.

Joseph C. Brandt, prezes i dyrektor generalny ContourGlobal, powiedział: "Dzisiejsze decydujące kamienie milowe innowacyjnego projektu KivuWatt firmy ContourGlobal znacznie przyspieszą tempo jego realizacji. Niezwykle doceniamy przywództwo oraz kreatywność naszych finansowych partnerów, Afrykańskiego Banku Rozwoju, Holenderskiego Banku Rozwoju oraz Funduszu Infrastrukturalnego Emerging Africa. Jesteśmy zaszczyceni, że rząd Rwandy umożliwił nam współudział w tak ważnym przedsięwzięciu, mającym na celu zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego dla swojego kraju".

Przedstawiciel Afrykańskiego Banku Rozwoju w Rwandzie (AfDB), Negatu Makonnen, oświadczył, że instytucja ta jest dumna z tego, że bierze udział w tej transakcji: "Projekt KivuWatt zapewni dostawy energii w przystępnej cenie oraz ułatwi dostarczenie jej zarówno do wiejskich gospodarstw, jak i firm w Rwandzie".

Tony Lea, prezes Funduszu Infrastrukturalnego Emerging Africa (EAIF), powiedział: "Projekt KivuWatt jest jednym z najbardziej innowacyjnych projektów w historii wytwarzania energii elektrycznej. Członkowie funduszu są bardzo zadowoleni z tego, że jego rola jako współorganizatora sfinansowania tego projektu pozwoli na eksploatację odnawialnego źródła gazu w jeziorze Kivu na pożytek Rwandy oraz Rwandyjczyków".

"Holenderski Bank Rozwoju (FMO) wierzy, że projekt ten zapewni dodatkowe źródło pozyskiwania energii w Rwandzie, dzięki użyciu odnawialnego źródła gazu, co przyczyni się do przyspieszenia ekonomicznego oraz społecznego rozwoju Rwandy - powiedział Huub Cornelissen, dyrektor ds. energii i gospodarki mieszkaniowej FMO. - Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego, że nasz wkład w finansowanie przyczynił się do tworzenia tego innowacyjnego projektu, który znakomicie pasuje do naszej misji wspierania sektora prywatnego na rozwijających się rynkach".

Informacje o ContourGlobal

ContourGlobal jest międzynarodową spółką energetyczną z siedzibą w Nowym Jorku, posiadającą moc operacyjną rzędu 3250 MW, prowadzącą lub rozpoczynającą działalność w 20 krajach. Ta prywatna spółka została założona pod koniec 2005 r. przez prezesa Zarządu, Josepha Brandta oraz Grupę Kapitału Rezerwowego, tj. fundusz inwestycyjny o wartości 5 mld USD, mający siedzibę w Nowym Jorku. Zatrudniając ponad 1 500 osób na czterech kontynentach, ContourGlobal projektuje i zarządza elektrowniami zasilanymi gazem ziemnym, wodą, wiatrem, energią słoneczną, biomasą, węglem i olejem opałowym. Firma skupia się na szybko rozwijających się, zaniedbanych rynkach oraz innowacyjnych niszach w obrębie rynków rozwiniętych. W 2011 r. obroty grupy wyniosą ok. 900 mln USD.

Więcej informacji znajduje się na stronie: http://www.contourglobal.com.

Informacje o Afrykańskim Banku Rozwoju (AfDB)

AfDB to bank rozwoju wielostronnego, którego akcjonariuszami są 53 afrykańskie kraje (regionalne państwa członkowskie - RMC) oraz 24 kraje spoza Afryki (nieregionalne państwa członkowskie - n-RMC). Głównym celem, jaki stawia sobie Grupa Banku, jest wspieranie zrównoważonego wzrostu gospodarczego i postępu społecznego w jego regionalnych państwach członkowskich, zarówno pojedynczo, jak i wspólnie. Bank realizuje to założenie, finansując wiele projektów rozwojowych i programów poprzez: (i) udzielanie kredytów sektorowi publicznemu (w tym kredytów ubezpieczonych), i sektorowi prywatnemu oraz poręczeń i inwestycji kapitałowych; (ii) zapewnianie pomocy technicznej projektom i programom wsparcia instytucjonalnego; oraz (iii) udzielanie dotacji pomocowych na wypadek nagłych potrzeb. W 2010 r. Grupa Banku wydała zatwierdzenia projektów o wartości 6,5 mld USD. Za pośrednictwem swojego działu ds. sektora prywatnego AfDB oferuje temu sektorowi szereg produktów finansowych, uzupełniając standardowo prowadzone przez siebie operacje kredytowe na rzecz rządów, w tym wsparcie finansowe i techniczne dla projektów mających szanse powodzenia. Według stanu na koniec kwietnia 2011 r., zatwierdzenia projektów z sektora prywatnego osiągnęły wartość 7,7 mld USD. Infrastruktura, a w szczególności energetyka są priorytetami w zakresie operacji dot. sektora prywatnego.

Informacje o EAIF

Fundusz Infrastrukturalny na rzecz Rozwoju Afryki (EAIF) ustanowiono w styczniu 2002 roku. Obecnie jest to fundusz instrumentów dłużnych o wartości 600 mln USD. Jako partnerstwo publiczno-prawne, EAIF udziela długoterminowego denominowanego finansowania dłużnego lub mezaninowego w USD bądź EUR, na warunkach komercyjnych, w celu wsparcia budowy i rozwoju prywatnej infrastruktury w 47 krajach Afryki subsaharyjskiej. Do wspieranych branż należą: telekomunikacja, transport oraz sektor wodny i energetyczny. Mimo że EAIF udziela pożyczek na warunkach komercyjnych, stara się również wspierać projekty, które sprzyjają rozwojowi gospodarczemu i zmniejszaniu ubóstwa, skierowane są do szerokich grup ludności, dotyczą kwestii sprawiedliwości i współuczestnictwa czy też promują prawa społeczne, ekonomiczne i gospodarcze.

EAIF zarządzane jest przez oddział Standard Bank Plc. o nazwie Frontier Markets Fund Managers.

Więcej informacji znajduje się na stronie: http://www.emergingafricafund.com.

Informacje o FMO

FMO (Holenderska Spółka Finansowa na rzecz Rozwoju) to holenderski bank rozwoju, który wspiera zrównoważony wzrost sektora prywatnego na rynkach rozwijających się i wschodzących, inwestując w ambitnych przedsiębiorców. FMO wierzy, że silny sektor prywatny przyczynia się do rozwoju gospodarczego i społecznego, umożliwiając ludziom wykorzystanie ich umiejętności oraz poprawienie jakości życia. FMO koncentruje się na czterech sektorach o dużym znaczeniu dla rozwoju: instytucje finansowe, energetyka, mieszkalnictwo i agrobiznes. Dysponując portfolio opiewającym na kwotę 5 mld USD, FMO stanowi jeden z największych banków dwustronnego rozwoju sektora prywatnego.

Więcej informacji znajduje się na stronie: http://www.fmo.nl.

Źródło: ContourGlobal

KONTAKT:

ContourGlobal

William Barry

tel. +1-212-307-2518

-

AfDB

Subha Nagarajan

tel. +216-98-702-948

-

FMO

Rene de Sevaux

tel. +31-70-314-9868

e-mail: r.de.sevaux@fmo.nl

-

Frontier Markets Fund Managers / Emerging Africa Infrastructure Fund

Orli Arav

tel.+44-20-3145-8610

Martijn Proos

tel. +44-20-3145-8612

Źródło informacji: PR Newswire

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 26.08.2011, 19:27
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii