Newsletter

Zlecone: Perspektywy rozwoju Europejskiego Rynku Energii

04.11.2011, 14:41aktualizacja: 04.11.2011, 14:41

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Tematami przewodnimi VI Forum Energetycznego, będą założenia Wspólnej Polityki Energetycznej oraz realizacja Pakietu Energetyczno-Klimatycznego Unii Europejskiej.

W konferencji wezmą udział przedstawiciele najważniejszych instytucji europejskich, organów regulacyjnych, liderzy rynku energetycznego i eksperci z najważniejszych europejskich ośrodków analitycznych. Forum odbędzie się w dniach 28-30 listopada w Sopocie.

Konferencja będzie poświęcona kluczowym z punktu widzenia UE tematom dotyczącym sektora energetycznego m.in. perspektywom rozwoju i integracji Europejskiego Rynku Energii, pakietowi UE 20-20-20, prywatyzacji w sektorze energetycznym, przyszłości energetyki jądrowej i innowacyjnym technologiom w energetyce.

W debatach podczas forum udział zapowiedzieli:

- Paweł Olechnowicz, prezes Grupy Lotos SA,

- Mirosław Bieliński, prezes Zarządu ENERGA SA,

- Sergiej Bojarkin, dyrektor programowy ds. Zarządzania Projektami Inżynieryjnymi Rosyjskiej Federalnej Agencji Energii Atomowej (ROSATOM),

- Yves Brachet, prezes na Europę, Bliski Wschód i Afrykę Westinghouse Electric Company,

Hervé Mignon, dyrektor ds. rozwoju sieci francuskiego operatora energetycznego RTE,

- Vladivoj Řezník, wiceprezes Enel i dyrektor ds. Inżynieringu Sloveske Electerne,

- Frédéric Cheneau, dyrektor The Nuclear Atkins Assystem Alliance,

- Henryk Majchrzak, prezes Zarządu PSE-Operator S.A,

- Andrey Konoplyanik, doradca Zarządu Gazprombanku,

- Virgilijus Poderys, członek Zarządu AB Klaipedos Nafta.

Ważnym punktem obrad będzie dyskusja o przyszłości energii atomowej w Europie. Awaria elektrowni w Fukushimie wywołała falę dyskusji o możliwości odejścia od energii nuklearnej. Japońskie doświadczenia mogą wyhamować globalne tempo ekspansji rozwoju energetyki nuklearnej. W Europie Włochy i Szwajcaria nałożyły moratorium na energię jądrową, natomiast Niemcy podjęły decyzję o wyłączeniu siedmiu najstarszych reaktorów jądrowych, oraz o nieuruchamianiu ponownie reaktora Kruemmel. Niemcy planują stopniowe wycofanie z użycia swoich pozostałych dziewięciu reaktorów w latach 2015-22. Rezygnacja z energii jądrowej, jak prognozują analitycy, przyczyni się do zwiększenia emisji CO2 i wzrostu cen energii, a także może doprowadzić do kryzysu energetycznego w Europie Zachodniej. Czy konsekwencje związane z wycofaniem się Niemiec z energii atomowej przełożą się na politykę innych rządów europejskich? W jakim stopniu wpłynie ona na rozwój energii odnawialnej? W dyskusji poświęconej przyszłości energii atomowej w Europie udział zapowiedziała Hanna Trojanowska, pełnomocnik Rządu ds. Polskiej Energetyki Jądrowej, przedstawiciele największych koncernów nuklearnych w Europie i analitycy sektora energetycznego.

Integracja europejskiego rynku energii elektrycznej w świetle możliwości rozbudowy infrastruktury to kolejny temat, który w ostatnich miesiącach jest szeroko podejmowany w Unii Europejskiej. Stworzenie w pełni skutecznego, jednolitego europejskiego rynku energii elektrycznej jest celem trzeciego unijnego pakietu energetycznego, który zaczął obowiązywać w pierwszej połowie 2011 roku. Zdaniem ekspertów europejska infrastruktura rynkowa, którą tworzy III pakiet liberalizacyjny wspierany przez inicjatywy Komisji Europejskiej na rzecz integralności i przejrzystości handlu na hurtowym rynku energii, oraz instrumenty wspierające połączenia techniczne, określone w tzw. pakiecie infrastrukturalnym, powinny zapewnić zakończenie procesu integracji do 2014 roku i doprowadzić do likwidacji tzw. wysp energetycznych.

Forum organizowane jest przez Instytut Studiów Wschodnich w Warszawie i Miasto Sopot. Partnerami konferencji są: Energa, Ernst&Young, Schneider Electric, Crowley Data Poland i Carbon Warehouse.

KONTAKT:

Łukasz Ciuba

Biuro Prasowe ISW

tel. (22) 583 11 38

e-mail: l.ciuba@isw.org.pl

Źródło informacji: Fundacja Instytut Studiów Wschodnich

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 04.11.2011, 14:41
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii