Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Od kilku dni bociany gromadzą się w tzw. sejmiki, zaczynając tym samym przygotowania do odlotu z Polski. Wśród wędrujących ptaków znajdzie się w tym roku ok. 1 000 młodych, które pracownicy Grupy ENERGA zaobrączkowali w ramach programu "Energetyczni Obrączkarze". Była to już 4. edycja znakowania bocianich piskląt, w której uczestniczyło 26 elektromonterów z całego kraju.
W ramach realizowanego od 2009 r. projektu "Energetyczni Obrączkarze", Grupa ENERGA każdego roku pomaga polskim ornitologom w znakowaniu chronionego gatunku. Opiekę merytoryczną nad realizacją unikatowego na skalę Europy programu sprawują pracownicy Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Przyrody "pro Natura" oraz stacji ornitologicznej Muzeum i Instytutu Zoologii PAN. Obrączkowanie polega na założeniu młodym bocianom obrączek z indywidualnym numerem. Dzięki temu możliwe jest zbieranie informacji o trasach wędrówkowych bocianów, zimowiskach i miejscach, do których bociany powrócą w przyszłych latach. Równocześnie, znakowanie ptaków dostarcza wielu informacji o przyczynach śmiertelności i przeżywalności poszczególnych osobników, a tym samym o wieku, jaki może osiągnąć dany bocian. Pomoc energetyków pracujących w spółkach Grupy ENERGA jest w tym projekcie szczególnie ważna dla przyrodników, których dostęp do gniazd na słupach jest ograniczony ze względu na ryzyko związane z pracą pod napięciem i wysokością.
"Energetycy, którzy na co dzień pracują w terenie, wiedzą doskonale, gdzie są gniazda, i dostarczają wielu ciekawych informacji o bocianich lęgach oraz docierają do najtrudniejszych dla ornitologów gniazd - 'gniazd z prądem' - w których bociany bez udziału energetyków nie byłyby obrączkowane" - skomentował rolę pracowników ENERGI Krzysztof Konieczny, prezes PTPP "pro Natura".
Znakowanie ptaków przeprowadzane jest co roku wczesnym latem, kiedy młode osobniki są dość duże, natomiast nie istnieje jeszcze ryzyko, że przestraszone pisklęta wyskoczą z gniazda. Młode często udają wtedy martwe, a dorosłe bociany odlatują i dostęp do ptaków jest bezpieczny. Wówczas energetycy, posiadający już odpowiednie umiejętności po odbyciu szkolenia pod okiem ornitologów, przystępują do zakładania obrączek. Akcja co roku spotyka się z dużym zainteresowaniem pracowników Grupy ENERGA. W tegorocznej edycji akcji zgłosiła się ich rekordowa liczba - 26 elektromonterów ze spółek ENERGI w całym kraju.
Jak dotąd w ramach projektu "Energetyczni Obrączkarze" oznaczonych zostało ponad 5 000 ptaków, a więc statystycznie młode co dziesiątej pary bocianów przylatującej do Polski. Zebrano już 150 wiadomości powrotnych, które ocenione zostały przez ornitologów jako bardzo interesujący materiał badawczy. Osobniki zaobrączkowane przez pracowników ENERGI widziano nie tylko w krajach europejskich, ale nawet w Sudanie i Tanzanii - ok. 16 000 km od rodzimego gniazda. Największe nadzieje i oczekiwania badawcze związane z programem należy jednak wiązać z przyszłymi latami, kiedy oznaczone, dorosłe już bociany zaczną wracać, aby zakładać gniazda w Polsce.
"Najwięcej zaobrączkowanych ptaków pojawi się po 4 - 5 latach i dopiero kontynuowanie obserwacji pozwoli na zebranie pogłębionego materiału badawczego" - zauważył prof. Zbigniew Jakubiec z Instytutu Ochrony Przyrody PAN.
Projekt "Energetyczni Obrączkarze" stanowi część kompleksowego programu na rzecz ochrony bocianów. Każdego roku od połowy października do końca lutego przeprowadzane są prace remontowe oraz powstaje wiele nowych platform, na których bociany mogą bezpiecznie budować swoje gniazda. Aż 7 600 takich platform pojawiło się na obszarze, na którym działalność sieciową prowadzi Grupa ENERGA. O tym, jak grupa angażuje się w ochronę bocianów, można dowiedzieć się ze stron: http://www.dbajobociany.pl oraz http://www.facebook.com/dbajobociany. O zwyczajach boćków można natomiast przeczytać w poświęconej im internetowej encyklopedii: http://www.bocianopedia.pl.
Informacje o Grupie ENERGA (http://www.energa.pl)
Głównymi obszarami działalności Grupy ENERGA (http://www.energa.pl) są wytwarzanie, obrót i dystrybucja energii elektrycznej i ciepła. ENERGA dostarcza energię elektryczną dla 2,5 mln gospodarstw domowych oraz do ponad 300 tys. firm, co daje jej około 17-procentowy udział w rynku sprzedaży energii elektrycznej. Grupa jest operatorem systemu dystrybucyjnego energii elektrycznej na obszarze 75 tys. km kw. i eksploatuje ponad 193 tys. km linii elektrycznych, którymi przesyła ponad 24,5 TWh energii rocznie.
Grupa ENERGA, dzięki 47 własnym elektrowniom wodnym i licznym farmom wiatrowym przyłączonym do jej sieci, jest liderem dostaw energii ze źródeł odnawialnych (do sieci ENERGI przyłączone są odnawialne źródła o łącznej mocy ponad 1 300 MW). Zielona energia to ponad 16% prądu dostarczanego klientom firmy. Natomiast udział energii ze źródeł odnawialnych w produkcji własnej Grupy wynosi ponad 28%.
Innowacyjne i proekologiczne działania przynoszą Grupie ENERGA efekty w postaci wielu wyróżnień. Grupa jest laureatem Nagrody Prezydenta RP w kategorii Zielona Gospodarka 2012. Za działania w roku 2009 została nagrodzona statuetką Perły Polskiego Biznesu, nagrodą Green Excellence za najwyższe standardy ekologiczności oraz przyznawaną przez BCC złotą statuetką Lidera Polskiego Biznesu. Marka ENERGA znajduje się także wśród European Trusted Brands 2010 jako jedna z "eko-marek" najbardziej budzących zaufanie. Zdobyła także tytuł Marki Wysokiej Reputacji w najszerszym badaniu reputacji marek w Polsce i otrzymała certyfikat PremiumBrand.
KONTAKT:
e-mail: jaroslaw.kozlowski@energa.pl
Źródło informacji: Grupa Energa
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 27.08.2012, 19:05 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |