Newsletter

Zlecone: Sondaż wykazał, że Polacy są zaniepokojeni zagrożeniami związanymi z niebezpiecznymi zapalniczkami

14.03.2011, 12:59aktualizacja: 14.03.2011, 12:59

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Firma BIC, wiodący producent artykułów biurowych, zapalniczek oraz maszynek do golenia wraz z niezależną agencją badań opinii publicznej APCO Insight ogłaszają w dniu dzisiejszym wyniki sondażu, według którego 63% Polaków jest "poważnie zaniepokojona" informacją, że zapalniczki kieszonkowe stwarzające zagrożenie dla zdrowia lub życia są w powszechnej sprzedaży na terenie całego kraju.

Według danych Komisji Europejskiej, co roku w całej Europie ginie 40 osób, a 1 900 odnosi obrażenia w wypadkach spowodowanych zapalniczkami, wiele z tych osób to dzieci. Przy tym, prawie 75% modeli zapalniczek nie spełnia wymogów bezpieczeństwa pomimo ustawodawstwa wyjątkowego wprowadzonego w krajach UE w celu poprawy bezpieczeństwa. Zdecydowana większość tych zapalniczek pochodzi z importu.

W porównaniu do pozostałych Europejczyków, dwukrotnie więcej Polaków podejrzewało istnienie takiego problemu, a 79% respondentów stwierdziło, że nie czuje się wystarczająco bezpiecznie, używając tych zapalniczek, zaś 61% podało, że obecna sytuacja jest niedopuszczalna. Jak wynika z sondażu, prawie wszyscy Polacy zdecydowanie zgadzają się, że zapalniczki kieszonkowe sprzedawane w UE muszą spełniać określone kryteria bezpieczeństwa.

W grupie Polaków, którzy doświadczyli wypadku spowodowanego zapalniczką, 75% powiedziało, że zapalniczka rozsypała się lub eksplodowała po upuszczeniu, co może wywołać kulę ognia o średnicy jednego metra.

Sondaż przyniósł kilka niespodzianek. Prawie dwie trzecie ankietowanych Polaków (63%) wyraziło przekonanie, że blisko 50% importowanych produktów przeznaczonych do obrotu w Europie jest poddawane kontroli w porcie przybycia. Należy zauważyć, że jest to bardzo optymistyczne stwierdzenie – według informacji ze źródeł zbliżonych do władz, mniej niż jeden procent artykułów przemysłowych jest faktycznie kontrolowany.

Wyniki sondażu zostały opublikowane w tym samym czasie, gdy Komisja Europejska poprosiła Agencję ds. Bezpieczeństwa Żywności i Produktów Konsumenckich (VWA) w Holandii o ustosunkowanie się do zagadnienia kontroli zapalniczek wwożonych przez Port Rotterdam w terminie do 10 tygodni (zgodnie z procedurą UE ), w odpowiedzi na skargę złożoną przez firmę BIC. Zgodnie z prawem europejskim, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zapalniczki importowane do Europy w dowolnym miejscu wwozu towarów dotarły także do Polski.

Francois Clement-Grandcourt, zastępca dyrektora generalnego BIC działu zapalniczek, powiedział: "W Ameryce Północnej nastąpił 60% spadek liczby wypadków wśród dzieci, gdy wprowadzono tam odpowiednie prawo. Oznacza to, że mamy moralny obowiązek wycofać niebezpieczne zapalniczki z naszych rynków".

Phil Riggins, dyrektor APCO Insight, powiedział: "Wyniki ankiety pokazują, że polscy konsumenci są poważnie zaniepokojeni brakiem działań w zakresie zwalczania znanego ryzyka dla zdrowia publicznego, szczególnie w przypadku dzieci".

Stephen Russell, sekretarz generalny agencji ANEC, europejski reprezentant konsumentów w sprawie normalizacji, powiedział: "Potencjalnie niebezpieczne zapalniczki wciąż docierają do konsumentów. ANEC wzywa do stworzenia ramowych regulacji wewnątrzwspólnotowych w celu zapewnienia lepszej współpracy w zakresie działań nadzoru rynkowego we wszystkich państwach członkowskich wspólnoty. Tymczasem apelujemy do sprzedawców i dystrybutorów o zachowanie ostrożności i testowanie sprzedawanych przez nich produktów".

Informacje na temat sondażu

- Sondaż został przeprowadzony na grupie 1,5 tys. europejskich konsumentów z Austrii, Belgii, Francji, Niemiec, Irlandii, Włoch, Holandii, Polski, Szwecji, Szwajcarii oraz Wielkiej Brytanii;

- Wywiady zostały przeprowadzone online w języku danego kraju;

- Stosowne próby statystyczne na kraj uwzględniały płeć oraz wiek;

- Praca w terenie w dniach 25-28 lutego 2011 roku;

- Celem badania było bardziej dogłębne zrozumienie świadomości oraz reakcji konsumentów na zagrożenia związane z niebezpiecznymi zapalniczkami w Europie;

- Niektóre wartości wykazane w raporcie nie sumują się do 100% z uwagi na zaokrąglenia, odrzucenie odpowiedzi typu "nie wiem" lub "brak odpowiedzi" oraz faktu, że w sondażu była możliwość wybrania więcej niż jednej odpowiedzi;

- Pełne wyniki sondażu są dostępne w firmie APCO Insight.

Informacje o firmie APCO Insight

APCO Insight, agencja badań opinii publicznej i doradztwa w komunikacji strategicznej, współpracuje z szeregiem wiodących firm na świecie, stowarzyszeniami, organizacjami typu non-profit oraz organizacjami sektora publicznego w wielu dziedzinach związanych z komunikacją, reputacją oraz zarządzaniem problemami. W celu uzyskania dodatkowych informacji, proszę odwiedzić stronę internetową: http://www.apcoworldwide.com.

Informacje o firmie BIC

Firma BIC jest liderem na międzynarodowym rynku artykułów biurowych, zapalniczek oraz maszynek do golenia. Przez ponad 60 lat firma BIC pozostawała wierna swym tradycjom wysokiej jakości oraz dostępności cenowej produktów oferowanych konsumentom na całym świecie. Działając z poświęceniem i pełnym profesjonalizmem, firma BIC stała się jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek globalnych. Produkty marki BIC są sprzedawane w ponad 160 krajach na całym świecie. W roku 2009, firma BIC odnotowała sprzedaż netto w wysokości 1 562 700 000 euro. Spółka jest notowana na giełdzie "Euronext Paris" oraz wchodzi w skład takich indeksów, jak SBF120 oraz CAC Mid 100. Firma BIC jest również częścią następujących indeksów SRI: FTSE4Good Europe, ASPI Eurozone, Ethibel Excellence Europe oraz Carbon Disclosure French Leadership index 2009 (CDLI). http://www.bicworld.com.

Informacje o ANEC

ANEC jest europejskim reprezentantem konsumentów w sprawie normalizacji. Stowarzyszenie reprezentuje interesy europejskich konsumentów w zakresie tworzenia standardów technicznych, szczególnie tych wspierających wdrażanie europejskiego ustawodawstwa oraz polityki państwowej. http://www.anec.org.

Informacje o Agencji ds. Bezpieczeństwa Żywności i Produktów Konsumenckich (VWA)

Zadaniem Agencji ds. Bezpieczeństwa Żywności i Produktów Konsumenckich jest ochrona zdrowia publicznego oraz zwierząt. Agencja monitoruje żywność i produkty konsumenckie, mając na uwadze ochronę zdrowia publicznego oraz dobro i zdrowie zwierząt. Agencja kontroluje cały łańcuch produkcyjny, począwszy od surowców i substancji wspomagających przetwarzanie, a skończywszy na produktach końcowych i konsumpcji.

Agencja ds. Bezpieczeństwa Żywności i Produktów Konsumenckich jest niezależną agencją działającą przy Ministerstwie Rolnictwa, Środowiska Naturalnego oraz Jakości Żywności (LNV) i agencją wspomagającą Ministerstwo Zdrowia, Spraw Socjalnych oraz Sportu.

Trzy główne zadania Agencji ds. Bezpieczeństwa Żywności i Produktów Konsumenckich to: nadzór, ocena ryzyka oraz komunikacja dotycząca ryzyka. Inne ważne działania obejmują zarządzanie incydentami oraz sytuacjami kryzysowymi, a także doradztwo w zakresie polityki państwa Ministrowi Rolnictwa, Środowiska Naturalnego oraz Jakości Żywności. Spora część pracy polega na wykonywaniu roli pośrednika w kontaktach z innymi ministerstwami. Współpraca z zagranicą jest inną, ważną sferą działania Agencji.

Informacje pochodzą ze strony: http://www.vwa.nl/onderwerpen/english/dossier/about-the-food-and-consumer-product-safety-authority

Informacje o PROSAFE

PROSAFE (the Product Safety Enforcement Forum of Europe) została założona przez władze nadzoru rynkowego z różnych krajów Europy. Pierwsze spotkanie grupy odbyło się w roku 1990. Od tego czasu, większość krajów UE oraz EFTA ma swoich przedstawicieli na spotkaniach grupy, w których uczestniczą również kraje kandydujące do UE z innych części Europy. Od roku 2006 PROSAFE zainicjowała koordynację Wspólnych Działań pomiędzy różnymi organizacjami nadzoru rynkowego wewnątrz obszaru EEA (European Economic Area); wszystkie te działania są finansowane przez Komisję UE. Jak wykazały wyniki sondażu przeprowadzonego przez PROSAFE, 76% importowanych modeli zapalniczek nie spełnia wymaganych prawem kryteriów bezpieczeństwa.

Standardy a ustawodawstwo z zakresu bezpieczeństwa – Komisja Europejska oraz ISO 9994

W celu zapewnienia bezpieczeństwa konsumentom używającym zapalniczek zostały wprowadzone międzynarodowe standardy bezpieczeństwa określone normą ISO 9994.

Dodatkowo, Decyzja Komisji Europejskiej (2006/502/WE) z dnia 11 maja 2006 roku wdrożyła trzy główne wymogi dotyczące bezpieczeństwa zapalniczek:

- Decyzja Komisji z dnia 11 maja 2006 roku zobowiązuje państwa członkowskie, by na rynek wprowadzane były wyłącznie zapalniczki zabezpieczone przed uruchomieniem przez dzieci. Mając na uwadze normę EN/13869/2002, zapalniczka zabezpieczona przed uruchomieniem przez dzieci jest takim modelem zapalniczki, który został celowo zmodyfikowany poprzez utrudnienie jego użycia. Zgodnie z opinią Komisji Europejskiej, zapalniczka z utrudnionym uruchomieniem dla dzieci jest takim modelem zapalniczki, którego nie może uruchomić przynajmniej 85% dzieci poniżej 51 miesiąca (4 lata i 3 miesiące). Oznacza to również, że prawie 15% dzieci jest w stanie uruchomić taką zapalniczkę, nawet jeżeli jest ona stosownie zabezpieczona. Co oznacza, że nawet zapalniczka zabezpieczona przed uruchomieniem przez dzieci nie jest całkowicie bezpieczna. Dlatego też osoby dorosłe powinny zawsze trzymać zapalniczki z dala od dzieci, nawet jeżeli zapalniczki te są odpowiednio zabezpieczone przed użyciem.

- Europejska norma dotycząca zabezpieczeń zapalniczek przed uruchomieniem przez dzieci stanowi, że zapalniczki muszą spełniać międzynarodowe standardy bezpieczeństwa określone normą ISO 9994. Norma ISO 9994 zawiera standardy bezpieczeństwa dla zapalniczek takie, jak wysokość płomienia, odporność na plucie, pryskanie i migotanie, wygaszanie płomienia, pojemność zasobników paliwa w procentach, odporność na upadek z wysokości 1,5 metra, odporność na podwyższoną temperaturę, odporność na stały płomień w okresie 2 minut, itp.

- Decyzja Komisji z dnia 11 maja 2006 r. zakazuje wprowadzania do obrotu zapalniczek-gadżetów, nawet jeżeli mają one zabezpieczenie przed uruchomieniem przez dzieci. Zgodnie z definicją zapalniczki-gadżety mają kształt przypominający zabawki, postaci z filmów rysunkowych, pistolety, telefony, (...) lub które grają melodie lub mają światła błyskowe, lub elementy poruszające się, lub inne zabawne cechy. Zakaz ten nie dotyczy zapalniczek, na których są wydrukowane lub namalowane znaki graficzne, etykiety, kalkomanie, ilustracje ani zapalniczek z folią termokurczliwą.

(1) Przepisy nie obejmują zapalniczek użytkowych (zapalarek), które muszą spełniać wymagania bezpieczeństwa określone w ISO 22702.

(2) Zakaz nie dotyczy zapalniczek sprzedawanych z 2-letnią pisemną gwarancją, wielokrotnego użytku oraz tych, które mogą być naprawione w serwisie posprzedażowym z siedzibą w UE. Wymóg zabezpieczeń przed użyciem przez dzieci nie obejmuje zapalniczek użytkowych.

Nowe prawo dotyczące obrotu obowiązuje od dnia 11 marca 2008 roku.

Statystyki z Ameryki Północnej – o 60% spadła liczba wypadków z udziałem dzieci

W Ameryce Północnej, w wyniku skutecznego wdrożenia norm i standardów bezpieczeństwa, liczba wypadków z udziałem dzieci spowodowanych zabawą zapalniczkami spadła o 60%, jak pokazują badania amerykańskiej agencji rządowej US Consumer Product Safety Commission (CPSC, Amerykańska Komisja Bezpieczeństwa Dóbr Konsumpcyjnych):

- W Stanach Zjednoczonych, liczba wypadków śmiertelnych z udziałem dzieci, spowodowanych zabawą zapalniczkami, wyraźnie spadła, gdy w lipcu 1994 roku wprowadzono tam zakaz sprzedaży zapalniczek nieposiadających zabezpieczeń przed dziećmi: liczba zgonów spadła z 230 w roku 1994 do 130 w roku 1998 według danych CPSC (informacje CPSC z dnia 6 kwietnia 2005 r.);

- Powyższy trend potwierdza kolejne badanie CPSC "Pożary wzniecone przez dzieci spowodowane zabawą zapalniczkami CPSC 2000 – ocena wdrożenia standardów bezpieczeństwa", które wykazało wyraźny spadek liczby wypadków i wyrządzonych szkód po wprowadzeniu nowych standardów bezpieczeństwa:

- Pożary. Przed: 7100 (1986). Po: 2400 (1998),

- Zgony. Przed: 200 (1986). Po: 70 (1998),

- Wypadki. Przed: 1430 (1986). Po: 480 (1998),

- Szkody majątkowe ($). Przed: 76 milionów (1986). Po: 38 milionów (1998),

- Koszty społeczne ($). Przed: 1200 milionów (1986). Po: 412 milionów (1998).

Informacje o skardze firmy BIC

Złożona skarga stwierdza jednoznacznie, że Holandia niewłaściwie stosuje ustawodawstwo wyjątkowe z dnia 11 maja 2006 roku, dyrektywę o ogólnym bezpieczeństwie produktu oraz nowe regulacje (Regulacja UE 765/2008), zobowiązujące państwa członkowskie do prowadzenia w niezbędnym zakresie kontroli produktów konsumenckich jak np. zapalniczki.

W dniu 8 września firma BIC złożyła skargę do Komisji Europejskiej (za pośrednictwem Dyrekcji Generalnej ds. Zdrowia i Konsumentów przy Komisji Europejskiej (DG SANCO), powołując się na brak działań wdrożeniowych w zakresie europejskich regulacji bezpieczeństwa w Holandii.

Komisja Europejska podjęła dialog z Agencją ds. Bezpieczeństwa Żywności i Produktów Konsumenckich (VWA) w Holandii. Agencja VWA jest zobowiązana do wypełnienia kwestionariusza wysłanego przez Komisję, celem którego jest ocena i zbadanie możliwości poprawy kontroli zapalniczek importowanych przez Rotterdam.

Komisja podjęła decyzję o zastosowaniu platformy EU-Pilot, która działa w trybie postępowania przyśpieszonego, a celem której jest zapewnienie właściwego stosowania prawa UE na poziomie kraju. W tym trybie postępowania, Komisja, o ile uzna, że miało miejsce prima facie pogwałcenie prawa UE, kontaktuje się z właściwym państwem członkowskim w celu zakończenia łamania prawa. Holandia ma dziesięciotygodniowy termin na odpowiedź. Jeżeli zagadnienie nie może zostać rozwiązane na tym etapie, Komisja ma prawo wszczęcia postępowania w związku z uchybieniem zobowiązaniom nałożonym przez Traktat (ang. infringement procedure) zgodnie z artykułem 258 TFEU.

"Według informacji ze źródeł zbliżonych do władz, mniej niż jeden procent artykułów przemysłowych jest kontrolowany"

Anegdotyczne dowody na powyższe stwierdzenie pochodzą z kilku źródeł i są łatwe do obliczenia. Przez Port Rotterdam przechodzi 900 tys. kontenerów z artykułami przemysłowymi, a jest tylko dwóch pracowników zatrudnionych do ich kontroli. Jeżeli personel kontroluje cztery kontenery w ciągu godziny, daje to wynik poniżej jednego procenta wolumenu.

Pliki graficzne dotyczące tej informacji prasowej znajdują się na portalu Serwisu Informacji Zleconych pod adresem http://siz.pap.pl.

KONTAKT:

Tony Housh

doradca

APCO Worldwide

Warszawa

tel. 604-430-633

e-mail: thoush@apcoworldwide.com

-

Francois Clement-Grandcourt

zastępca dyrektora generalnego BIC

kategoria zapalniczki

BIC – LIGHTER CATEGORY

14, rue Jeanne d'Asnieres - 92110 Clichy – France

tel. +33 1 45 19 55 93

e-mail: francois.clement-grandcourt@bicworld.com

-

Phil Riggins

dyrektor

APCOInsight

90 Long Acre

London. WC2E 9RA

tel. +44 (0) 207 526 3638 (biuro)

tel. kom. +44 (0) 7733 318 204

Źródło informacji: APCO Insight / APCO Worldwide

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 14.03.2011, 12:59
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ