Newsletter

Zlecone: Większość Europejczyków "zaniepokojona niebezpiecznymi zapalniczkami"

17.03.2011, 13:20aktualizacja: 17.03.2011, 13:20

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

CLICHY, Francja, dn. 15 marca br. - BIC, wiodący producent artykułów biurowych, zapalniczek oraz maszynek do golenia wraz z niezależną agencją badań opinii publicznej APCO Insight ogłosiły w dniu dzisiejszym wyniki nowego sondażu, według którego prawie 87% Europejczyków jest zaniepokojona informacją, że zapalniczki kieszonkowe stwarzające zagrożenie dla zdrowia lub życia są w powszechnej sprzedaży na terenie całego kontynentu.

Według danych Komisji Europejskiej, co roku w całej Europie ginie 40 osób, a 1900 odnosi obrażenia w wypadkach spowodowanych zapalniczkami, wiele z tych osób to dzieci. Przy tym, prawie 75% modeli zapalniczek testowanych przez Prosafe nie spełnia wymogów bezpieczeństwa pomimo decyzji wyjątkowej Komisji Europejskiej zakazującej marketingu zapalniczek niespełniających zasadniczych wymagań. Zdecydowana większość tych zapalniczek pochodzi z importu.

Sytuacja w poszczególnych krajach różni się, a istotnym czynnikiem jest skuteczność działania władz państwa w zakresie nadzoru i kontroli przestrzegania europejskich wymagań bezpieczeństwa. Blisko połowa konsumentów jest "bardzo zaniepokojona" obecną sytuacją, w której zapalniczki kieszonkowe z zakazem wprowadzania do obrotu w pewnych krajach ze względu na częste wypadki były sprzedawane w ich krajach, a 64% zdecydowanie się zgadza, że zapalniczki kieszonkowe sprzedawane w UE muszą spełniać określone kryteria bezpieczeństwa.

Stephen Russell, Sekretarz Generalny agencji ANEC, europejski reprezentant konsumentów w sprawie normalizacji, powiedział: "Potencjalnie niebezpieczne zapalniczki wciąż docierają do konsumentów. ANEC wzywa do stworzenia ramowych regulacji wewnątrzwspólnotowych w celu zapewnienia lepszej współpracy w zakresie działań nadzoru rynkowego we wszystkich państwach członkowskich Wspólnoty. Tymczasem apelujemy do sprzedawców i dystrybutorów o zachowanie ostrożności i testowanie sprzedawanych przez nich produktów".

Sondaż przyniósł także kilka niespodzianek. Prawie dwie trzecie ankietowanych (63%) wyraziło przekonanie, że blisko 50% importowanych produktów przeznaczonych do obrotu w Europie jest poddawane kontroli w porcie przybycia. Według informacji ze źródeł zbliżonych do władz, mniej niż jeden procent artykułów przemysłowych jest faktycznie kontrolowany.

Wyniki sondażu zostały opublikowane w tym samym czasie, gdy Komisja Europejska poprosiła Agencję ds. Bezpieczeństwa Żywności i Produktów Konsumenckich (VWA) w Holandii o ustosunkowanie się do zagadnienia kontroli zapalniczek wwożonych przez Port Rotterdam w terminie do 10 tygodni (zgodnie z procedurą UE), w odpowiedzi na skargę złożoną przez firmę BIC.

Francois Clement-Grandcourt, Zastępca Dyrektora Generalnego BIC dział zapalniczki, powiedział: "W Ameryce Północnej nastąpił 60% spadek liczby wypadków wśród dzieci, gdy wprowadzono tam odpowiednie prawo. Oznacza to, że mamy moralny obowiązek wycofać niebezpieczne zapalniczki z naszych rynków".

Dyrektor APCO Insight Phil Riggins powiedział: "Wyniki sondażu pokazują, że konsumenci w Europie są poważnie zaniepokojeni skalą problemu oraz brakiem działań w zakresie zwalczania znanego ryzyka dla zdrowia publicznego, szczególnie w przypadku dzieci".

Plik graficzny dotyczący tej informacji prasowej znajduje się na portalu Serwisu Informacji Zleconych pod adresem http://siz.pap.pl.

KONTAKT:

Tony Housh

doradca

APCO Worldwide - Warszawa

tel. +48 604 430 633

e-mail: thoush@apcoworldwide.com

-

Francois Clement-Grandcourt

zastępca dyrektora generalnego BIC, kategoria zapalniczki

tel. +33-1-45-19-55-93

e-mail: francois.clement-grandcourt@bicworld.com

-

Phil Riggins

dyrektor

APCO Insight

90 Long Acre, London WC2E 9RA

tel. +44(0)207-526-3638 (telefon do biura)

e-mail: priggins@apcoworldwide.com

Źródło informacji: APCO Insight / APCO Worldwide

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 17.03.2011, 13:20
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ