Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Według danych Komisji Europejskiej, co roku w całej Europie ginie 40 osób, a 1900 odnosi obrażenia w wypadkach spowodowanych zapalniczkami, wiele z tych osób to dzieci. Przy tym, prawie 75% modeli zapalniczek testowanych przez Prosafe nie spełnia wymogów bezpieczeństwa pomimo decyzji wyjątkowej Komisji Europejskiej zakazującej marketingu zapalniczek niespełniających zasadniczych wymagań. Zdecydowana większość tych zapalniczek pochodzi z importu.
Sytuacja w poszczególnych krajach różni się, a istotnym czynnikiem jest skuteczność działania władz państwa w zakresie nadzoru i kontroli przestrzegania europejskich wymagań bezpieczeństwa. Blisko połowa konsumentów jest "bardzo zaniepokojona" obecną sytuacją, w której zapalniczki kieszonkowe z zakazem wprowadzania do obrotu w pewnych krajach ze względu na częste wypadki były sprzedawane w ich krajach, a 64% zdecydowanie się zgadza, że zapalniczki kieszonkowe sprzedawane w UE muszą spełniać określone kryteria bezpieczeństwa.
Stephen Russell, Sekretarz Generalny agencji ANEC, europejski reprezentant konsumentów w sprawie normalizacji, powiedział: "Potencjalnie niebezpieczne zapalniczki wciąż docierają do konsumentów. ANEC wzywa do stworzenia ramowych regulacji wewnątrzwspólnotowych w celu zapewnienia lepszej współpracy w zakresie działań nadzoru rynkowego we wszystkich państwach członkowskich Wspólnoty. Tymczasem apelujemy do sprzedawców i dystrybutorów o zachowanie ostrożności i testowanie sprzedawanych przez nich produktów".
Sondaż przyniósł także kilka niespodzianek. Prawie dwie trzecie ankietowanych (63%) wyraziło przekonanie, że blisko 50% importowanych produktów przeznaczonych do obrotu w Europie jest poddawane kontroli w porcie przybycia. Według informacji ze źródeł zbliżonych do władz, mniej niż jeden procent artykułów przemysłowych jest faktycznie kontrolowany.
Wyniki sondażu zostały opublikowane w tym samym czasie, gdy Komisja Europejska poprosiła Agencję ds. Bezpieczeństwa Żywności i Produktów Konsumenckich (VWA) w Holandii o ustosunkowanie się do zagadnienia kontroli zapalniczek wwożonych przez Port Rotterdam w terminie do 10 tygodni (zgodnie z procedurą UE), w odpowiedzi na skargę złożoną przez firmę BIC.
Francois Clement-Grandcourt, Zastępca Dyrektora Generalnego BIC dział zapalniczki, powiedział: "W Ameryce Północnej nastąpił 60% spadek liczby wypadków wśród dzieci, gdy wprowadzono tam odpowiednie prawo. Oznacza to, że mamy moralny obowiązek wycofać niebezpieczne zapalniczki z naszych rynków".
Dyrektor APCO Insight Phil Riggins powiedział: "Wyniki sondażu pokazują, że konsumenci w Europie są poważnie zaniepokojeni skalą problemu oraz brakiem działań w zakresie zwalczania znanego ryzyka dla zdrowia publicznego, szczególnie w przypadku dzieci".
Plik graficzny dotyczący tej informacji prasowej znajduje się na portalu Serwisu Informacji Zleconych pod adresem http://siz.pap.pl.
KONTAKT:
Tony Housh
doradca
APCO Worldwide - Warszawa
tel. +48 604 430 633
e-mail: thoush@apcoworldwide.com
-
Francois Clement-Grandcourt
zastępca dyrektora generalnego BIC, kategoria zapalniczki
tel. +33-1-45-19-55-93
e-mail: francois.clement-grandcourt@bicworld.com
-
Phil Riggins
dyrektor
APCO Insight
90 Long Acre, London WC2E 9RA
tel. +44(0)207-526-3638 (telefon do biura)
e-mail: priggins@apcoworldwide.com
Źródło informacji: APCO Insight / APCO Worldwide
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 17.03.2011, 13:20 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |