Newsletter

Złoty debiut na GPW: nowy instrument typu ETC daje możliwość inwestowania w cenny kruszec

31.08.2023, 10:34aktualizacja: 31.08.2023, 10:55

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP/ M. Kmieciński
PAP/ M. Kmieciński
Do listy dostępnych instrumentów finansowych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie dołączyło właśnie ETC (Exchange Traded Commodities), czyli produkt zapewniający ekspozycję inwestycyjną między innymi na fizyczne złoto. Pierwszym emitentem na GPW ETC została europejska platforma ETF - HANetf, oferująca możliwość inwestowania w złoto fizyczne przechowywane w brytyjskiej Mennicy Królewskiej (The Royal Mint).

ETC to instrumenty pasywne, zabezpieczone fizycznym surowcem. Jako dłużne papiery wartościowe, stanowią przedmiot obrotu na giełdach i są nabywane lub sprzedawane po kursie rynkowym, odpowiadającym wartości ich aktywa bazowego. Pierwszy w historii ETC wprowadzono do obrotu w Europie w 2002 r., a od kilku lat ta gama produktów cieszy się rosnącym zaufaniem i zainteresowaniem inwestorów na całym świecie. Od wtorku instrument ten jest dostępny również dla uczestników obrotu na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

„To historyczny dzień dla całego zespołu GPW, ponieważ wprowadzamy na polski rynek absolutną nowość. Pojawienie się w naszej ofercie ETC koresponduje z generalną strategią Giełdy, umożliwiającą inwestorom budowę pasywnego portfela inwestycyjnego dającego szeroką ekspozycję geograficzną i tematyczną przy wykorzystaniu transparentnych i relatywnie tanich produktów” - powiedziała Izabela Olszewska, członek zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

Pierwszym produktem ETC na GPW jest fizyczne złoto, a dokładniej sztabki London Bullion Market Association (LBMA) kategorii Good Delivery przechowywane i strzeżone w skarbcu brytyjskiej Mennicy Królewskiej w Llantrisant w Walii oraz regularnie kontrolowane przez niezależnego audytora. Co ważne, nowy instrument na warszawskiej giełdzie jest zabezpieczony wyłącznie sztabkami złota, a nie środkami pieniężnymi czy instrumentami pochodnymi. Emitentem pierwszego na GPW ETC na fizyczne złoto jest europejska platforma HANetf.

„Ogromnie cieszy nas możliwość ścisłej współpracy z GPW przy wprowadzeniu pierwszego notowanego w Polsce instrumentu ETC. Jego wyjątkową cechą jest możliwość dokonania przez inwestorów jego umorzenia w dowolnym momencie i otrzymania w zamian złotych monet czy sztabek” - wyjaśniał Nik Bienkowski, współzałożyciel i współprezes zarządu HANetf.

ETC na złoto został stworzony przez HANetf we współpracy z brytyjską Mennicą Królewską i uruchomiony w lutym 2020 r. Instrument jest denominowany w dolarach amerykańskich, będących bazową walutą ETC. Jeden ETC odpowiada wartości 0,01 uncji złota. Cena złota zmienia się codziennie, a na jego wartość wpływ mają różne czynniki, w tym jego trudna dostępność, używanie w procesach przemysłowych czy wykorzystywanie jako towar inwestycyjny.

„Inwestorzy bardzo cenią sobie złoto, zwłaszcza w trudnych czasach. Jest ono wyjątkowo odporne na wszelkie kryzysy czy krachy, zapewniając bezpieczeństwo ulokowanego w nim kapitału. Mówiąc wprost: bank centralny może nagle przestać drukować pieniądze, ale wydobycia cennego metalu nikt powstrzymać nie może” - tłumaczył Andre Voinea z HANetf.

Złoto, będące zabezpieczeniem pierwszego na GPW ETC, jest pozyskiwane z zachowaniem najwyższej staranności w ramach programu odpowiedzialnego pozyskiwania złota LBMA, dzięki czemu inwestor ma pewność, że pochodzi ono z legalnych źródeł w regionach wolnych od konfliktów.

„Część złota pozyskiwana jest dzięki innowacyjnej metodzie recyklingu tego metalu, co minimalizuje ślad węglowy i przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego. Dzięki temu nowy instrument wpisuje się w bardzo ważną dla GPW strategię zrównoważonego rozwoju” - powiedziała Izabela Olszewska.

Obrotowi na nowym ETC towarzyszy również szereg regulacji i standardów opracowanych przez warszawską giełdę.

„Wszyscy emitenci ETC muszą spełniać nie tylko nasze najwyższe wymogi regulaminowe dopuszczające ich walory do obrotu, ale także nałożyliśmy na nich dodatkowe obowiązki, związane chociażby z udostępnianiem informacji o swej działalności. Zwracamy również uwagę na to, czy są oni kontrolowani przez zewnętrzne podmioty audytujące” - dodał Marcin Opoka z działu rozwoju rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

Więcej informacji na temat nowego produktu znajduje się na stronie emitenta.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 31.08.2023, 10:34
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii