Newsletter

Centrum Badawczo-Innowacyjne Instytutu Agrofizyki PAN w Lublinie

30.10.2012, 12:06aktualizacja: 30.10.2012, 12:06

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Instytut Agrofizyki im. Bohdana Dobrzańskiego PAN w Lublinie w dniu 15 października 2012 r. podpisał umowę z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości na realizację projektu pod nazwą "Centrum Badawczo-Innowacyjne Instytutu Agrofizyki PAN w Lublinie" (CBI) w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej na lata 2007-2013 - Oś I Nowoczesna Gospodarka - Działanie I.3 Wspieranie Innowacji. Umowa opiewa na kwotę 26 429 717,53 PLN, z czego dofinansowanie z EFRR stanowić będzie 22 465 259,89 PLN, a wkład budżetu państwa wyniesie 1 321 485,88 PLN.

Projekt CBI stanowi trzecią dużą inwestycję realizowaną przez Instytut Agrofizyki PAN w ramach PO RPW 2007-2013. Obok projektów: "Rozbudowa infrastruktury i doposażenie laboratoriów Centrum Doskonałości AGROPHYSICS" oraz "Środowiskowe Laboratorium Energii Odnawialnej", obecnie podpisany projekt CBI, stanowić będzie ważny element procesu tworzenia silnego ośrodka naukowo-badawczego w Lublinie zajmującego się zagadnieniami energii odnawialnej, ochrony środowiska oraz żywności.

Projekt obejmować będzie budowę i wyposażenie obiektu pełniącego funkcję zarówno laboratoryjną jak też stwarzającego możliwości odtworzenia i symulacji niektórych procesów produkcyjnych tj.: procesów hodowli alg i wytwarzania z nich energii, produkcji form biomasy, zagospodarowania odpadów pofermentacyjnych, innowacyjnych modeli produkcji oleju rzepakowego, symulacji erozji glebowej, wzrostu roślin a także procesów przechowalniczych owoców i warzyw. Elementem projektu będą stworzone laboratoria mikrobiologii oraz biochemii, kierunków uznawanych za rozwojowe i coraz częściej stosowanych w naukach przyrodniczych.

Nowy potencjał wraz z możliwością samodzielnego odtwarzania i symulacji procesów produkcyjnych w znacznym stopniu zbliży Instytut Agrofizyki PAN do sfery B+R. Istotą projektu jest uzyskanie efektu sprzężenia zwrotnego pomiędzy wiedzą podstawową, rozwijaną w Instytucie Agrofizyki PAN, a rzeczywistymi procesami produkcyjnymi zachodzącymi w skali przemysłowej. Dzięki projektowi CBI praca Instytutu uzyska nowy wymiar i stworzy możliwość realizacji zaawansowanych badań naukowych nie tylko na obecnym poziomie laboratoryjnym ale również umożliwi konfrontację założeń teoretycznych z rzeczywistymi procesami zachodzącymi w środowisku, materiałach roślinnych, glebowych i mikroorganizmach, które mają istotny wpływ na procesy gospodarcze i środowiskowe.

Zdjęcie dostępne jest pod adresem: http://zlecone.pap.pl/palio/html.run?_Instance=cms_siz.pap.pl&_PageID=4&_hrefZdj=20121029_506964583_zdjecie.jpg&_CheckSum=-386619354

KONTAKT:

Jarosław Zdunek

Kierownik projektu Centrum Badawczo-Innowacyjne Instytutu Agrofizyki PAN w Lublinie

tel. (81) 744 50 61 w. 116

tel. kom. +48 509 257 755

e-mail: j.zdunek@ipan.lublin.pl

Instytut Agrofizyki im. B. Dobrzańskiego PAN

ul. Doświadczalna 4

20-290 Lublin

Źródło informacji: Instytut Agrofizyki im. B. Dobrzańskiego PAN

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 30.10.2012, 12:06
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ