Pobierz materiał i Publikuj za darmo
„Energia i Klimat" to temat przewodni konkursu #FakeHunterChallenge, który obejmuje swoim zasięgiem fałszywe informacje w sferze energetycznej, paliwowej, także tej dotyczącej odnawialnych źródeł energii. Aby wziąć udział w konkursie, należy mieć ukończone 13 lat i wypełnić formularz rejestracyjny dostępny na stronie https://fake-hunter.pap.pl/challengeVIII.
Zarejestrowane osoby, działające samodzielnie lub w zespołach, będą miały trzy dni, czyli od 23 do 25 listopada na zgłaszanie znalezionych w sieci fałszywych informacji dotyczących m.in.: transformacji energetycznej, cen energii i ciepła, bezpieczeństwa energetycznego, rynku paliw, ropy, gazu, węgla, jego dostępności i emisyjności, rurociągów, transportu paliw, energetyki jądrowej, odnawialnych źródeł energii, pomp ciepła i wszelkich podobnych urządzeń zastępujących tradycyjne instalacje energetyczne, aspektów i konsekwencji gospodarczych wszystkiego, co dzieje się energetyce i sferze dotyczącej zmian klimatycznych, ocieplenia. Ponadto, zakres tematyczny konkursu uwzględnia również treści związane z nowymi technologiami powiązanymi ze zmianami w energetyce, samochodami elektrycznymi, alternatywnymi paliwami.
W ramach konkursu zostaną rozegrane dwie konkurencje. Pierwsza z nich to „Polowanie na fake newsy”, która zakłada wyszukiwanie w sieci nieprawdziwych informacji. Drugie pole rywalizacji to #FakeHunter Detektyw Foto-Wideo, który wymaga od uczestników odnalezienia w internecie zdjęć i wideo zawierających nieprawdziwe informacje. Prezentacja wyników rywalizacji zespołów i uczestników na podstawie werdyktu Jury odbędzie się w dniu 1 grudnia 2023 r.
Debata pt. "#FakeHunter: dezinformacja w energetyce. Jak chronić branżę przed fake newsami"
Redakcja PAP Fake Hunter zaprasza na dyskusję panelową poświęconą dezinformacji w branży energetycznej. Uczestnicy spotkania przybliżą główne motywy narracyjne związane z manipulacją danymi dotyczącymi OZE i energetyki jądrowej. Porozmawiamy też szerzej o dzisiejszych trendach w kształtowaniu polityki energetycznej w naszym regionie ze szczególnym uwzględnieniem różnic w podejściu do energii atomowej.
W dyskusji wezmą udział:
- Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu BiznesAlert.pl,
- Dorota Jeziorowska - dyrektor, Polskie Towarzystwo Elektrociepłowni Zawodowych (PTEZ),
- dr Dawid Piekarz - ekspert ds. transformacji energetycznej, ORLEN Synthos Green Energy,
- Aleksandra Wójtowicz - starsza analityczka danych, NASK.
Moderacja: Olga Doleśniak-Harczuk
Debata odbędzie się w Centrum Prasowym PAP w dniu 20 listopada (poniedziałek) w godzinach 14:30-16:00.
Partnerem debaty jest Polskie Towarzystwo Elektrociepłowni Zawodowych (PTEZ).
Partner Merytoryczny
-
Image