Newsletter

Wydarzenia

V edycja konkursu #FakeHunter Challenge/Geopolityka

01.04.2022, 13:00

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP - grafika
Tematem przewodnim V edycji konkursu, która odbyła się w dniach 24-27 marca, była geopolityka obejmująca sferę polityczną, militarną, gospodarczą, dyplomatyczną oraz energetyczną.

Do konkursu #FakeHunter Challenge zaprosiliśmy wszystkich, którym zależy na propagowaniu idei dostępu do wiarygodnych i rzetelnych informacji, a w szczególności uczniów szkół podstawowych, szkół średnich, studentów i społeczność ukraińską.

Codziennie jesteśmy narażani na niebezpieczeństwo związane z fałszywymi i zmanipulowanymi treściami dotyczącymi działań militarnych, politycznych, gospodarczych i ich następstw. Jest to szczególnie ważne teraz, gdy jesteśmy świadkami rosyjskiej agresji na Ukrainę. Skala fake newsów mających na celu wywołanie niepokojów społecznych, wzbudzenie lęków i paniki na świecie, rozprzestrzenia się jak wirus.

Dlatego chcemy walczyć z dezinformacją! Razem mamy większy wpływ na to, co czytają inni.

W ciągu czterech dni zarejestrowane osoby, działające samodzielnie lub w zespołach, mogły zgłaszać fałszywe informacje publikowane w sieci dotyczące m.in.: wojny na Ukrainie, rosyjskich działań militarnych i politycznych, pomocy udzielanej ukraińskim uchodźcom przez Polskę, konsekwencji gospodarczych wywołanych działaniami na wschodzie. Ponadto, zakres tematyczny konkursu uwzględnia również treści związane z fałszowaniem wizerunku polskiego państwa oraz zakłamywaniem historii Polski.

Na najlepsze zespoły czekały nagrody finansowe w wysokości: I miejsce – 8 tys. zł, II miejsce – 6 tys. zł, III miejsce – 3 tys. zł.

Uczniowie z dwudziestu szkół, którzy jako pierwsi zgłosili się do konkursu i zaangażowali w rywalizację, mogli wygrać udział w bezpłatnych warsztatach z weryfikacji informacji. Wśród ekspertów prowadzących zajęcia są specjaliści z portalu #FakeHunter, którzy na co dzień zajmują się weryfikacją fałszywych i zmanipulowanych informacji publikowanych w sieci oraz eksperci GovTech Polska.

Do wygrania była także nagroda specjalna – iPad. Co trzeba był zrobić, aby go zdobyć? Należało przesłać swoje pomysły, które pomogłyby zainteresować jeszcze większą liczbę internautów tematem fake newsów i zaangażować ich w walkę z dezinformacją oraz wzbogacić i udoskonalić projekt społeczny #FakeHunter. Dotyczyło to także propozycji tematycznych lub organizacyjnych na kolejne edycje konkursu #FakeHunter Challenge.

Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbędzie się w piątek, 1 kwietnia o godz. 13:00.

Konkursowi towarzyszyły ciekawe rozmowy i debaty. Pierwszego dnia gośćmi byli m.in. psycholog, który doradził, jak rozmawiać z dziećmi i młodzieżą o trudnym temacie, jakim jest wojna i jak pomagać w radzeniu sobie z emocjami. Z kolei harcerze opowiedzieli o pomocy i innych działaniach, które podejmują na rzecz potrzebujących.

Rozmówcami drugiego i trzeciego dnia byli: dziennikarze, politolodzy, publicyści, analitycy zajmujący się sprawami międzynarodowymi. Z perspektywy eksperckiej opowiedzieli o wyniszczającej wojnie na Ukrainie, dezinformacji inspirowanej i prowadzonej przez Kreml, konsekwencjach gospodarczych dla całego świata oraz skali fake newsów, jakie pojawiają się na temat Polski w zagranicznych mediach.

Szczegóły konkursu i przebiegu rywalizacji: https://fakehunter.pap.pl/challengeV

Organizatorem konkursu jest Polska Agencja Prasowa oraz GovTech Polska, współorganizatorem: Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Związek Cyfrowa Polska.

Agenda konkursu #FakeHunter Challenge/Geopolityka

Image
#FH- agenda, dzień pierwszy
Image
#FH- agenda, dzień drugi
Image
#FH- agenda, dzień trzeci

Uczestnicy:

 • Dominik Andrzejczuk

  Fizyk, inżynier, założyciel Atmos Venture, funduszu venture capital inwestującym w start-upy
 • Dr Michał Jacek Baranowski

  Historyk specjalizujący się w dziejach Rzymu
 • Jakub Biernat

  Dziennikarz TV Biełsat
 • Wiktor Boruta

  Dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Łosicach, organizator akcji charytatywnych
 • Marek Budzisz

  Ekspert ds. Rosji i obszarów postsowieckich
 • Paweł Deląg

  Aktor, reżyser oraz producent filmowy
 • Olga Doleśniak-Harczuk

  Publicystka, dziennikarka, zastępca redaktora naczelnego miesięcznika Nowe Państwo
 • Marcin Jedliński

  Harcmistrz Chorągwi Kieleckiej ZHP, koordynator organizowanej pomocy dla uchodźców
 • Jarosław Junko

  Dziennikarz i były korespondent w Kijowie. Obecnie koordynuje serwisy Polskiej Agencji Prasowej w języku ukraińskim i rosyjskim
 • Michał Kanownik

  Prezes Zarządu Związku Cyfrowa Polska, członek Rady ds. Cyfryzacji działającej przy Ministrze Cyfryzacji
 • Raobert Król

  Zastępca dyrektora NASK PIB
 • Grzegorz Kuczyński

  Pisze o Rosji i obszarze postsowieckim
 • Michał Marek

  Założyciel Fundacji Centrum Badań nad Współczesnym Środowiskiem Bezpieczeństwa, doktorant WSMiP Uniwersytetu Jagiellońskiego
 • Dorota Minta

  Psycholog, propagatorka wiedzy o PTG, aktywistka społeczna, mentorka młodych kobiet-liderek w ramach programu „Vital Voices” oraz prezeska fundacji STOMAlife
 • Marzenna Modrzewska-Michalczyk

  Dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych im. A. i J. Vetterów w Lublinie
 • Justyna Orłowska

  Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech, szef Centrum GovTech, pełnomocnik Ministra Edukacji i Nauki ds. Transformacji Cyfrowej
 • Bogdan Pliszka

  Absolwent socjologii, doktor nauk politycznych
 • Roman Polko

  Generał, komandos, dwukrotny dowódca GROM, doktor zarządzania
 • Maciej Świrski

  Prezes i założyciel Fundacji Reduta Dobrego Imienia – Polska Liga przeciw Zniesławieniom, przewodniczący Rady Nadzorczej Polskiej Agencji Prasowej

Organizatorzy

 • Image
  PAP
 • Image
  GovTech

Współorganizatorzy

 • Image
  MEN
 • Image
  CP

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji

Więcej o wydarzeniu