Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Diagnostyka nie wymaga zatrzymywania pociągów, gdyż specjalne czujniki podczerwieni i czujniki światłowodowe zdalnie, "bezkontaktowo" badają temperaturę łożysk i elementów hamulców. Sprawdzana jest siła nacisku pojazdu na szyny.
Tylko w lipcu specjalne urządzenia dSAT sprawdziły koła ponad 200 tys. pociągów.
Stan wagonów i lokomotyw monitoruje na bieżąco ponad 213 czujników umieszczonych w torach. Jak informuje zarządca infrastruktury, kontrola zwiększa poziom bezpieczeństwa pasażerów, gdyż przy podejrzeniu usterki, tabor jest natychmiast wyłączany z ruchu.
Ponadto ograniczane są możliwości niszczenia toru przez uszkodzone koła wagonów lub lokomotyw oraz źle załadowane wagony.
Informacje o ewentualnych usterkach są automatycznie przekazywane do dyżurnych ruchu. W przypadku stwierdzenia stanu "ostrzegawczego" informacja trafia do właściciela taboru, który szczegółowo ocenia wagon lub lokomotywę. Stan alarmowy oznacza natychmiastowe zatrzymanie składu np. z uszkodzonym wagonem. Pojazd jest wyłączany i nie powoduje opóźnień innych pociągów.
W 2017 roku urządzenia dSAT sprawdziły blisko 3 miliony pociągów pasażerskich i towarowych.(PAP)
autor: Łukasz Pawłowski
edytor: Jacek Ensztein
pif/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 27.07.2018, 13:49 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |