Newsletter

Do 2023 roku powstanie geoportal Parku Narodowego "Ujście Warty"

19.10.2019, 15:42aktualizacja: 19.10.2019, 15:42

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Do 2023 r. powstanie geoportal Parku Narodowego "Ujście Warty", na którym znajdą się dokładana mapa obszaru chronionego wraz z jego otuliną i wiele innych danych dot. oceny zasobów przyrodniczych tych terenów. Trwa zbieranie danych teledetekcyjnych.

Jak poinformował dyrektor Parku Narodowego "Ujście Warty" Konrad Wypychowski, zgromadzone dane w ramach tego projektu zostaną również wykorzystane do opracowania 20-letniego planu ochrony tego parku.

Zebranie danych jest jednym z pierwszych etapów dużego projektu, mającego określić stan zasobów przyrodniczych Parku Narodowego "Ujście Warty" i jego otuliny. Mają one również posłużyć do rozbudowy systemu informacji przestrzennej parku.

Od kilku miesięcy nad parkiem latają samoloty wyposażone w kamery, aparaty czy skanery zbierające dane teledetekcyjne. W połowie października taki samolot zwrócił szczególną uwagę obserwatorów, ponieważ jego trasa przelotu układała się w równoległe linie.

"Wykonano wtedy nalot ze skanerem laserowym. Za pomocą wiązki lasera zbierana jest informacja o ukształtowaniu i pokryciu terenu. Pierwsze pomiary lotnicze wykonano w czerwcu tego roku. Polegały one na wykonaniu zdjęć do ortofotomapy oraz wykonaniu zdjęć ukośnych do stworzenia modelu 3D obszaru parku" - wyjaśnił Wypychowski.

Loty nad parkiem będzie można obserwować do końca 2020 r. Przed przystąpieniem do analiz zebranych dany zostanie sprawdzona ich jakość, a następnie posłużą one do wykonania szczegółowych map parku, które znajdą się na specjalnym geoportalu. Powstanie on również w ramach tego projektu.

Projekt jest współfinansowany ze środków unijnych w ramach programu infrastruktura i środowisko. Koszt tego przedsięwzięcia to prawie 3,2 mln zł, przy dofinansowaniu na poziomie ponad 2,7 mln zł. (PAP)

autor: Marcin Rynkiewicz

mmd/ pad/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 19.10.2019, 15:42
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ