Newsletter

Dolnośląskie: powstał polsko-niemiecki projekt ochrony dzikich pszczół

19.06.2019, 15:38aktualizacja: 19.06.2019, 15:38

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Tworzenie hoteli dla rozmnażania się dzikich pszczół, ochronę łąk kwietnych oraz sadów - zakłada projekt realizowany na pograniczu Dolnego Śląska i Saksonii. Uzyskał on dofinansowanie z Programu Współpracy INTERREG Polska – Saksonia 2014-2020.

W środę we Wrocławiu podpisano umowę na dofinansowanie projektu „Dla pszczół – transgraniczna współpraca na rzecz zachowania siedlisk dzikich pszczół i innych owadów zapylających” w ramach Programu Współpracy INTERREG Polska – Saksonia 2014-2020. Przedsięwzięcie będzie prowadzony przez dwie organizacje polskie i dwie niemieckie. Liderem po polskiej stronie jest Fundacja EkoRozwoju z Wrocławia. Dofinansowanie przedsięwzięcia to ponad 370 tys. euro.

Prezes Fundacji EkoRozwoju Krzysztof Smolnicki powiedział w środę podczas konferencji prasowej, że głównym celem projektu jest ochrona dzikich pszczół i bioróżnorodności. „Dzikie pszczoły i owady zapylające są bardzo ważne dla gospodarki. 75 proc. roślin, których używamy w rolnictwie, jest zależna od zapylaczy” - powiedział.

Pierwszym elementem projektu mają być spotkania edukacyjne. Następnie będą tworzone hotele dla pszczół, w którym będą one mogły się rozmnażać. Planowane są też działania zmierzające do ochrony łąk kwietnych oraz sadów.

„Będziemy też uczyć, jak zrobić bombę kwietną, w której znajdują się nasiona kwiatów. Taką bombę rzuca się na łąkę i wówczas rozsiewane są kwiaty” - powiedział Smolnicki.

Projekt będzie realizowany na pograniczu Dolnego Śląska i Saksonii.(PAP)

autor: Piotr Doczekalski

pdo/ pad/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 19.06.2019, 15:38
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ