Newsletter

"Dziwny porządek rzeczy. Życie, uczucia i tworzenie kultury" - nowa książka Antonio Damasio trafiła do księgarń

09.11.2018, 14:23aktualizacja: 09.11.2018, 14:23

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Materiały prasowe wydawnictwa/"Dziwny porządek rzeczy" - okładka
Materiały prasowe wydawnictwa/"Dziwny porządek rzeczy" - okładka
„My, jako ludzie, bylibyśmy w zupełnie innym miejscu, gdyby nie nasze emocje” – mówi Antonio Damasio profesor neuronauki, psychologii i filozofii na Uniwersytecie Południowej Kalifornii w książce „Dziwny porządek rzeczy. Życie, uczucia i tworzenie kultury”. Tytuł ten ukazał się właśnie nakładem wydawnictwa Domu Wydawniczego Rebis.

„Prawie ćwierć wieku po ‘Błędzie Kartezjusza’ Antonio Damasio ponownie to zrobił – przeprowadził wielką eksplorację nierozerwalnych związków między umysłem, ciałem i źródłem ludzkich uczuć. Zabiera czytelnika w podróż, która zaczyna się od organizmów jednokomórkowych i mózgu, a kończy na pochodzeniu świadomości i ludzkich kultur. Ta prowokująca i nadzwyczaj oryginalna książka może zmienić sposób, w jaki patrzymy na siebie i nasz gatunek” - napisał Leonard Mlodinow, autor m.in. „Nieświadomego mózgu i Krótkiej historii rozumu”.

Dziwny porządek rzeczy to książka o homeostazie; regulowaniu ludzkich procesów fizjologicznych w zakresie umożliwiającym nie tylko przeżycie, ale też rozkwit. Damasio wyjaśnia, że biologicznie, psychologicznie, a nawet społecznie wywodzimy się z długiej linii, której początkiem są pojedyncze żywe komórki; że nasz umysł i kultury łączy niewidzialna nić z archaicznymi organizmami jednokomórkowymi i innymi pierwotnymi formami życia; wreszcie, że w samej naszej chemii kryje się potężna siła, dążenie do podtrzymania życia we wszelkich jego przejawach, włącznie z rozwojem genów, które pomagają je regulować i przekazywać. W „Dziwnym porządku rzeczy” wybitny uczony przedstawia nowy sposób rozumienia świata i naszego w nim miejsca.

Antonio Damasio jest profesorem neuronauki, psychologii i filozofii. Otrzymał wiele prestiżowych wyróżnień, m.in. Nagrodę Księcia Asturii, Medal Freuda. Jest członkiem National Academy of Medicine oraz American Academy of Arts and Sciences, a także Europejskiej Akademii Nauk i Sztuk Pięknych. Jego książki, m.in. „Błąd Kartezjusza”, „Tajemnica świadomości”, „W poszukiwaniu Spinozy” oraz „Jak umysł zyskał jaźń” (wszystkie wydane przez REBIS), weszły do kanonu podręczników uniwersyteckich na całym świecie.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 09.11.2018, 14:23
Źródło informacji Dom Wydawniczy REBIS
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ