Newsletter

Ekonomiści: spadek zamówień w eksporcie efektem spowolnienia w światowym handlu

02.11.2018, 14:25aktualizacja: 02.11.2018, 14:25

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

W październikowym odczycie PMI widoczny jest spadek zamówień polskiego eksportu, co wynika z obserwowanego w ostatnich miesiącach spowolnienia w światowym handlu - uważają ekonomiści.

Wzrost dotyczący nowych zamówień ogółem wynikał ze zwiększenia zamówień krajowych.

Firma Markit podała w piątek, że wskaźnik PMI dla Polski w październiku ukształtował się na poziomie 50,4 pkt. wobec 50,5 pkt. we wrześniu. "Według najnowszych danych PMI w październiku koniunktura w polskim sektorze przemysłowym pozostała bliska stagnacji. Tempo ogólnej poprawy warunków gospodarczych było najwolniejsze od dwóch lat, a liczba nowych zamówień i wielkość produkcji minimalnie wzrosły" - napisano w komunikacie.

Główny ekonomista ING Banku Śląskiego Rafał Benecki zwrócił uwagę, że spadek październikowego PMI o 0,1 pkt. oznacza jego stabilizację po paru miesiącach korekty. "Jednak komponenty polskiego PMI, jak i zachowanie podobnych indeksów w Europie i Azji sugerują dalsze hamowanie sektora przemysłowego w Polsce i naszych głównych partnerów handlowych" - ostrzega.

Według niego pesymistycznym elementem polskiego PMI jest dalszy spadek komponentu opisującego zamówienia eksportowe. "Ten subindeks systematycznie spada od początku roku, ale jego odczyt w październiku jest najniższy od 6 lat. To więcej koresponduje z załamanie subsindeksów produkcji w Eurolandzie, a ostatnio także największych gospodarek eksporterów w Azji, np. Korea i Tajwan. Dlatego polski przemysł, który mocno jest włączony w niemiecki łańcuch produkcji będzie odczuwać pogorszenie produkcji w globalnym sektorze przemysłowym" - prognozuje Benecki.

Zastrzegł jednak, że wciąż możliwe jest chwilowa "poprawa sentymentu", gdy niemiecki przemysł samochodowy upora się z nowymi zasadami certyfikacji samochodów. (PAP)

mmu/ amac/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 02.11.2018, 14:25
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ