Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Program wprowadził świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko, a w mniej zamożnych rodzinach również na pierwsze.
Jak poinformował PAP resort rodziny najwięcej pieniędzy trafiło do rodzin w województwie mazowieckim (ponad 1 mld zł), wielkopolskim (ponad 721 mln zł) oraz śląskim (ponad 697 mln zł).
Świadczenie objęło ponad 52 proc. wszystkich dzieci do 18. roku życia w Polsce. Największy odsetek jest w województwach: lubelskim, podlaskim, podkarpackim i świętokrzyskim.
Rodzice i opiekunowie złożyli już prawie 2,7 mln wniosków o świadczenie w ramach programu "Rodzina 500 plus" - najwięcej w województwach: mazowieckim (prawie 400 tys.), śląskim (prawie 290 tys.) oraz wielkopolskim (prawie 273 tys.).
Dla 2,5 mln wydano już decyzje. Na rozpatrzenie czeka 178 tys. wniosków. Z tego 54,4 tys. zostało przekazanych do rozpatrzenia marszałkom województw. Chodzi o wnioski złożone przez rodziny, w których co najmniej jeden rodzic przebywa w innym kraju Unii Europejskiej lub przez cudzoziemców mieszkających w Polsce.
Ponad 20 proc. wniosków o świadczenie wychowawcze złożono przez internet; najwięcej na Mazowszu (ponad 111 tys.), na Śląsku (ponad 72 tys.) oraz w Wielkopolsce (ponad 55 tys.).
Szefowa MRPiPS poinformowała, że zamiana świadczenia na pomoc rzeczową w ramach programu objęła 0,02 proc. rodzin. W całym kraju od kwietnia do końca lipca było 439 takich przypadków. (PAP)
gdyj/ bos/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 23.08.2016, 12:21 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |