Newsletter

"FT": Gazprom przedstawił KE propozycję dot. postępowania antymonopolowego

28.12.2016, 11:55aktualizacja: 28.12.2016, 11:55

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Gazprom przedstawił Komisji Europejskiej propozycję, która miałaby zakończyć prowadzone przez Brukselę postępowanie antymonopolowe i pomóc rosyjskiemu koncernowi gazowemu uniknąć kar finansowych - pisze w środę "Financial Times".

"FT" zaznacza, że Gazprom nie ujawnił szczegółów propozycji, a jedynie poinformował, że plan ten "w uzasadnionym i możliwym wymiarze" odnosi się do zgłaszanych przez KE zastrzeżeń.

"Mamy nadzieję, że Komisja, a ostatecznie rynki, pozytywnie odniosą się do naszej propozycji", co pozwoliłoby zamknąć unijne postępowanie "w niedalekiej przyszłości" - poinformował Gazprom w wydanym oświadczeniu.

KE potwierdziła, że otrzymała propozycję i zapowiedziała jej "gruntowną ocenę".

"FT" przypomina, że w październiku Gazprom i Bruksela sygnalizowały, iż będą dążyć do porozumienia bazującego na prawnie wiążących zobowiązaniach rosyjskiego koncernu w sprawie wykorzystywanych przez niego metod sprzedaży gazu w Europie.

Przyjęcie oferty przez KE dla Gazpromu oznaczałoby uniknięcie kar finansowych oraz wszelkich warunków narzuconych mu przez Brukselę - zauważa brytyjski dziennik. Podkreśla, że taki obrót spraw "może rozgniewać kraje bałtyckie i inne kraje Europy Środkowej i Wschodniej, domagające się twardego stanowiska" wobec rosyjskiego koncernu.

"Jakiekolwiek porozumienie między UE i Gazpromem będzie sprawdzianem tego, jak daleko unijny urząd antymonopolowy jest gotów się posunąć w obronie krajów UE, dla których Rosja jest głównym dostawcą surowców energetycznych. Zakończyłoby też jedno z największych i najdłuższych postępowań antymonopolowych w historii UE (...)" - konkluduje "Financial Times". (PAP)

akl/ mal/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 28.12.2016, 11:55
Źródło informacji Media
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ