Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Według szefa sejmowej komisji finansów Andrzeja Szlachty, nowe przepisy zostaną w środę przyjęte przez Sejm.
Zgodnie z harmonogramem Sejm w środę po południu ma wysłuchać sprawozdania sejmowej komisji finansów ws. projektu ustawy o NBP.
O wydłużenie prac nad projektem noweli ws. NBP o co najmniej miesiąc wnioskuje Narodowy Bank Polski. "Wszelkie zmiany ustawowe dotyczące banku centralnego, będącego członkiem Europejskiego Systemu Banków Centralnych (...) powinny podlegać analizie ich zgodności z przepisami UE oraz być tak wprowadzone, by zapewnić pełną ich zgodność" - wskazuje NBP.
W środę radio RMF podało, że Szlachta, przychylając się do apelu NBP, będzie rozmawiał z marszałkiem Sejmu o opóźnieniu prac nad ujawnieniem i ograniczeniem zarobków w NBP.
Z kolei w rozmowie z PAP Szlachta podkreślił, że nie ma opóźnień w pracy nad nowymi przepisami. "Nie ma żadnych działań spowalniających w trybie ekstraordynaryjnym, bo wczoraj posiedzenie komisji, dzisiaj drugie czytanie. Dzisiaj projekt będzie w moim przekonaniu przyjęty" - powiedział szef sejmowej komisji finansów.
"Dążymy do tego, aby to, co było deklarowane przez PiS, było zrealizowane w postaci tej ustawy, która dotyczy wynagrodzeń w NBP" - zapewnił Szlachta.
Jak mówił, Biuro Analiz Sejmowych (BAS) oceniło w opinii do projektu noweli ws. zasad wynagradzania w NBP autorstwa grupy posłów PiS, że nie jest ona sprzeczna z prawem UE, lecz wymaga notyfikacji Europejskiego Banku Centralnego. BAS wskazało także, że należy przeprowadzić ocenę konieczności zasięgnięcia opinii EBC względem ustawy. (PAP)
autor: Anna Tustanowska
amt/ hgt/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 30.01.2019, 16:15 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |