Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Kompozytor zmarł w środę 17 października 1849 r. około godz. 2 nad ranem w mieszkaniu przy Place Vendôme. Tuż przed śmiercią Chopin polecił spalenie wszystkich nieukończonych rękopisów, wyraził także wolę, aby na jego pogrzebie wykonano Requiem Wolfganga Amadeusza Mozarta. Przy łożu śmierci w ostatnich chwilach Chopina czuwała jego siostra Ludwika Jędrzejewiczowa oraz przyjaciele i uczniowie.
Auguste Clésinger zdjął maskę pośmiertną twarzy i zrobił odlew lewej ręki. Dokonano sekcji zwłok, podczas której wyjęto serce kompozytora.
Wielka msza żałobna została odprawiona 30 października w paryskim kościele św. Magdaleny, na której zgromadziło się trzy tysiące osób, wewnątrz i na zewnątrz świątyni.
Podczas wynoszenia trumny z kościelnej krypty orkiestra wykonała Chopinowski Marsz z Sonaty b-moll op. 35, a w wersji organowej zabrzmiały dwa preludia (e-moll i h-moll).
Wśród solistów wykonujących partie w Requiem Mozarta byli Pauline Viardot i Luigi Lablache. Z kościoła kondukt żałobny, na czele którego szedł książę Adam Czartoryski, ruszył na cmentarz Pere Lachaise. Chopina żegnało wielu artystów, wielbicieli jego talentu, wśród którego znajdowali się m.in. Giacomo Meyerbeer, Eugene Delacroix, Auguste Franchomme.
Pomnik na grobie Chopina zaprojektowany i wykonany przez Auguste’a Clésingera został odsłonięty 17 października 1850 r. w pierwszą rocznicę śmierci kompozytora.
Narodowy Instytut Fryderyka Chopina od 14 lat w rocznicę śmierci swojego patrona zaprasza najwybitniejszych artystów z Polski i zagranicy do wykonania Requiem w Bazylice św. Krzyża, przed spoczywającym tam sercem kompozytora.
W tym roku 17 października zapraszamy na Mozartowską mszę żałobną w interpretacji międzynarodowego grona solistów oraz OH Orkiestry Historycznej i chóru Collegium Vocale 1704. Całość poprowadzi jeden z największych znawców wykonawstwa historycznego, fenomenalny klawesynista, pianista i kameralista Andreas Staier.
Tradycyjnie już koncert transmitować będzie i nagrywać Program 2 Polskiego Radia.
Wstęp wolny.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 17.10.2019, 15:09 |
Źródło informacji | Narodowy Instytut Fryderyka Chopina |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ