Newsletter

70 lat Kongresu Polonii Amerykańskiej (komunikat)

01.06.2014, 23:28aktualizacja: 01.06.2014, 23:28

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

MSZ informuje:

Relacje z Polonią stały się integralną i ważną częścią naszej polityki zagranicznej – podkreśliła podsekretarz stanu w MSZ Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, która była gościem specjalnym obchodów jubileuszu 70-lecia Kongresu Polonii Amerykańskiej w Buffalo w stanie Nowy Jork.

W siedemdziesiątą rocznicę konferencji założycielskiej Kongresu Polonii Amerykańskiej (30-31 maja br.) wiceszefowa polskiej dyplomacji wzięła udział w debacie służącej zdefiniowaniu zadań stojących przed Polonią w nadchodzących latach. Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz odczytała przesłanie premiera Donalda Tuska oraz przekazała gratulacje i podziękowania dla Kongresu. – Wojenne i powojenne pokolenia amerykańskiej Polonii powoli odchodzą z działalności publicznej. Ma to wpływ na aktywność i oddziaływanie społeczne wielu obecnych organizacji. Zaangażowanie młodych, świetnie wykształconych i ambitnych Amerykanów polskiego pochodzenia wydaje się podstawowym zadaniem w nadchodzących latach – zwróciła uwagę wiceminister. W trakcie debaty ambasador RP w Waszyngtonie Ryszard Schnepf podziękował także działaczom Kongresu za ich wkład w odzyskanie i umocnienie suwerenności Polski.

Wiceminister Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz wzięła również udział w posiedzeniach rad polonijnych działających przy Konsulatach Generalnych RP w Nowym Jorku i Toronto. Dyskusja prowadzona przez Konsul Generalną Ewę Junczyk-Ziomecką w Nowym Jorku poświęcona była wyzwaniom i możliwościom stojącym przed Polonią. W spotkaniu uczestniczyli liderzy organizacji polonijnych działający w stanach Nowy Jork, New Jersey, Pensylwania i Connecticut. W Toronto wiceszefowa MSZ przekazała informację nt. założeń współpracy z Polonią.

Kongres Polonii Amerykańskiej jest jedną z największych i najbardziej zasłużonych organizacji polonijnych na świecie. Został powołany w 1944 roku w Buffalo, na zjeździe, w którym uczestniczyło około 10 000 działaczy polonijnych. Kongres skupiający liczne organizacje polonijne przez dziesiątki lat był jednym z depozytariuszy wolności i suwerenności Polski, m.in. działając w okresie powojennym na rzecz zbadania okoliczności zbrodni katyńskiej, niosąc pomoc organizacyjną i materialną dla opozycji demokratycznej w Polsce oraz wspierając przystąpienie Polski do NATO.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ woj/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 01.06.2014, 23:28
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ