Newsletter

Artystyczne podziękowanie Jerzemu Maksymiukowi

16.12.2015, 16:07aktualizacja: 16.12.2015, 16:07

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Okładka
Okładka
"Album 'Maksymiuk - Sinfornia Varsowia' jest świadectwem wyjątkowej wrażliwości muzycznej Jerzego Maksymiuka oraz jego związku z Polską Orkiestrą Kameralną, a teraz z Orkiestrą Sinfonia Varsovia" - poinformował jej dyrektor Janusz Marynowski podczas konferencji prasowej w Centrum Prasowym PAP. Dwupłytowe wydawnictwo jest także pierwszym efektem kontraktu Orkiestry Sinfonia Varsovia z Warner Music Poland. Oficjalna premiera płyty zaplanowana jest na 29 stycznia 2016 roku.

Nowe wydawnictwo jest formą podziękowania, jakie swemu mistrzowi i wieloletniemu dyrygentowi składają artyści Orkiestry Sinfonia Varsovia.

"W przyszłym roku jest pewien jubileusz związany z kalendarzem, na który Maestro patrzy trochę krzywym okiem, ale nie dało się nie podkreślić tego jubileuszu" - powiedział Janusz Marynowski, dyrektor Orkiestry Sinfonia Varsovia.

Jerzy Maksymiuk urodził się 9 kwietnia 1936 roku w Grodnie. W 1972 roku założył Polską Orkiestrę Kameralną, którą wkrótce uznano za jedną z najlepszych orkiestr na świecie. POK koncertowała pod jego batutą w tak prestiżowych salach jak Carnegie Hall, London Proms, Wiener Ferein i oczywiście w Polsce.

"Chcieliśmy podkreślić, że Maestro stworzył POK, przeprowadził ją przez najlepsze sale koncertowe na świecie i stworzył w Polsce nową formułę jakości artystycznej" - powiedział dyrektor Marynowski.

Jerzy Maksymiuk nagrał około 100 płyt. Zawsze propagował muzykę współczesną. Jest kompozytorem muzyki symfonicznej, pieśni, kompozycji kameralnych, baletowych i muzyki filmowej.

"Pojawienie się w naszym pejzażu muzycznym niespotykanej miary talentu Jerzego Maksymiuka, a dzięki niemu artystycznego ewenementu, któremu na imię Polska Orkiestra Kameralna było dla nas wszystkich czymś w rodzaju trzęsienia ziemi" - napisał w omówieniu do albumu Adam Rozlach z Polskiego Radia.

Dwupłytowy album prezentuje zarówno nagrania POK poddane starannemu remasteringowi (cyfrowej korekcji i oczyszczeniu dźwięku z szumów i trzasków - PAP), jak i najbardziej aktualne nagrania Sinfonii Varsovii, bo z 2015 roku. Wyboru nagrań Jerzy Maksymowicz dokonał ze swoją żoną Ewą Piasecką-Maksymowicz.

Na płytach znalazły się dzieła Mozarta, Bacha, Rossiniego, Debussy’ego, Bartóka, Prokofiewa czy Strawińskiego.

„Zawsze strasznie lubiłem sonatę numer 3 Rossiniego, a występy często zaczynaliśmy 3. Koncertem Brandenburskim Bacha” - wspominał Jerzy Maksymowicz w Centrum Prasowym PAP.

Zdradził też, jego "bohaterem i kompozytorem numer jeden" jest Igor Strawiński. "Niezwykle podziwiałem jego sztukę pisania, orkiestrowania, nowatorstwo i rodzaj dowcipu" - wyjaśnił Maestro.

W jubileuszowej kolekcji są także utwory polskich kompozytorów, które zawsze stanowiły ważną cześć repertuaru Jerzego Maksymiuka. Obok dzieł Grażyny Bacewicz, Tadeusza Bairda i Adama Jarzębskiego znalazła się także kompozycja samego Maestro (Vers per archi).

Swój wkład w powstania albumu Ewa Piasecka-Maksymiuk uznała za skromny.

"To był trudny wybór, bo kocham muzykę, a Jerzy powybierał to, co ceni i lubi jako artysta. Cudownie się stało, że na płycie zderzają się udane dziecko - orkiestra - i jej twórca" - powiedziała żona Maksymiuka.

W rozmowie z PAP Maestro wyróżnił z albumu trzy utwory ze swoim osobistym przesłaniem do wysłuchania podczas tegorocznych świąt: Gioacchino Rossiniego Sonatę nr 3, swój utwór „Vers per archi” oraz radosną Symfonię D-dur Siergieja Prokofiewa. Życzył też wszystkich spełnienia marzeń. "I żeby trudności mogły zniknąć, żeby uzyskać właściwe proporcje między pracą i czasem osobistym, a to jest strasznie trudne" - dodał Jerzy Maksymiuk.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 16.12.2015, 16:07
Źródło informacji Centrum Prasowe PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ