Newsletter

Badanie: pracujący w Polsce cudzoziemcy nadal patrzą w kierunku Niemiec, ale ogólne zainteresowanie zatrudnieniem w innych niż Polska państwach zmalało

05.10.2020, 19:17aktualizacja: 05.10.2020, 19:17

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

EWL/Pracownicy zagranicznie w dobie pandemii
EWL/Pracownicy zagranicznie w dobie pandemii
Choć wielu zatrudnionych w Polsce obcokrajowców wciąż wyraża chęć pracy w Niemczech, zainteresowanie migracją zarobkową do innych krajów niż Polska w trakcie pandemii zmalało. Świadczą o tym wyniki badania socjologicznego „Pracownik zagraniczny w dobie pandemii”, przeprowadzonego przez EWL S.A. oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

Ponad 79% zatrudnionych w naszym kraju cudzoziemców poleci pracę w Polsce swoim znajomym i bliskim. Nie poleci jej jedynie 2,5% badanych. Badanie także pokazało, że dziewięciu z dziesięciu zatrudnionych w Polsce obcokrajowców jest zadowolonych ze swojej decyzji o pozostaniu bądź przybyciu do Polski.

Ponadto, pandemia koronawirusa sprawiła, że zainteresowanie wśród migrantów zatrudnieniem w innych niż Polska państwach zagranicznych zmalało. Jeżeli za ofertami pracy w innych niż Polska państwach rozglądało się przed pandemią ponad 31% respondentów, to po jej wybuchu skala ta zmniejszyła się do prawie 19%.

Wśród krajów, w których chcieliby pracować zatrudnieni obecnie w Polsce migranci zarobkowi, przodują Niemcy (58,5%), Polska zaś uplasowała się na drugim miejscu z wynikiem 57%. Ponad dwukrotnie mniej chciałoby pracować w Czechach (28%). Do czołowej piątki wymarzonych kierunków migracji zarobkowej weszły także Norwegia oraz USA. Dla porównania, w Rosji obecnie chce pracować jedynie 2% migrantów zarobkowych zatrudnionych w naszym kraju.

„Skuteczność działań podnoszących atrakcyjność Polski dla migrantów zarobkowych staje się bowiem tym wyższa, im bardziej konsekwentnie się do tych działań wspólnie odnosimy. Poczynając od procesów legislacyjnych i dalszej liberalizacji procedur dla migrantów krótko- i długookresowych, poprzez rolę agencji pośrednictwa pracy w budowaniu transparentnych procesów rekrutacyjnych, na pracodawcach kończąc. Wszyscy powinniśmy czuć się odpowiedzialni za polski rynek pracy i jego konkurencyjność na arenie międzynarodowej” – komentuje wyniki badania Andrzej Korkus, prezes EWL. S.A.

Druga edycja badania socjologicznego „Pracownik zagraniczny w dobie pandemii” została przeprowadzona w sierpniu i wrześniu 2020 roku przez EWL S.A. oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. Metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) przebadanych zostało 610 pracujących w Polsce cudzoziemców, głównie z Ukrainy, Białorusi, Mołdawii i Gruzji.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 05.10.2020, 19:17
Źródło informacji EWL. S.A.
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ