Newsletter

Climathon: duże miasta z sześciu kontynentów jednoczą się na 24 godziny, aby znaleźć rozwiązania problemu zmian klimatycznych

17.06.2015, 15:47aktualizacja: 17.06.2015, 15:47

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

LONDYN, 15 czerwca 2015 r. /PRNewswire/ - Duże miasta z sześciu kontynentów, w tym stolice państw, takie jak Pekin, Waszyngton, Nowe Delhi, Addis Abeba i Londyn, 18 czerwca zjednoczą się na 24 godziny. Przedsiębiorcy, studenci i stratedzy będą współpracować nad znalezieniem nowych rozwiązań lokalnych problemów spowodowanych zmianami klimatycznymi, od wzrostu poziomu morza po zachowanie bioróżnorodności.

Gdy dyplomaci z całego świata będą gorączkowo przygotowywać się do podpisania międzynarodowej umowy na grudniowym szczycie ONZ poświęconym zmianom klimatycznym, COP21, uczestnicy organizowanego przez główną inicjatywę UE z zakresu innowacji klimatycznych Climate-KIC Climathonu będą współpracować nad znalezieniem innowacyjnych rozwiązań problemów spowodowanych zmianami klimatycznymi. Najlepsze z nich zostaną zaprezentowane podczas szczytu COP21 w Paryżu.

Ebrahim Mohamed, dyrektor ds. edukacji Climate-KIC, stwierdził: "W Climate-KIC stale poszukujemy najlepszych koncepcji. Następnie skupiamy się na szkoleniu utalentowanych aktywistów, którzy potrafią zwiększać skalę ich oddziaływania. Dzięki temu, że przedstawiciele władz z całego świata mają spotkać się tu w Europie na szczycie COP21, zyskujemy okazję, by dać obywatelom możliwość podjęcia działań i znalezienia rozwiązań. Musimy również znaleźć nowe sposoby na zaradzenie zmianom klimatycznym, które już obserwujemy".

Kontekstem dla Climathonu będzie również publikacja od dawna oczekiwanej encykliki papieża Franciszka poświęconej ochronie środowiska. Przewodniczący Climate-KIC John Schellnhuber, dyrektor Poczdamskiego Instytutu Badań nad Wpływem na Klimat (PIK), jest jedynym naukowcem, który wraz z kardynałem Peterem Turksonem 18 czerwca będzie prezentować nowy dokument w Watykanie oraz wygłosi przemówienie.

Climate-KIC jest oficjalnym partnerem projektu Climate Reality Project byłego wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych Ala Gore'a, który we współpracy z Organizacją Narodów Zjednoczonych w 2015 r. organizuje w ramach inicjatywy Live Earth globalną serię wydarzeń pod hasłem „Road to Paris”. Celem organizowanego przez Climate-KIC Climathonu jest połączenie obywateli państw całego świata i umożliwienie im podjęcia działań mających bezpośredni wpływ na klimat ich miast w trakcie przygotowań do szczytu COP21.

Globalny hackathon

Każde z miast skupia się na wstępnie zdefiniowanych wyzwaniach klimatycznych, począwszy od znalezienia sposobów na zapobieganie zagrożeniom związanym ze wzrostem poziomu morza w Bostonie, po opracowanie najlepszych rozwiązań, które umożliwiłyby mieszańcom Sao Paulo skuteczniejsze działanie na rzecz zachowania bioróżnorodności. Pełny przegląd wyzwań można znaleźć pod adresem: http://www.climate-kic.org/climathon.

Meghan Chapple, dyrektor Biura ds. Zrównoważonego Rozwoju z George Washington University w Waszyngtonie, tak wypowiedziała się na temat wyzwania, przed którym stoi Climathon: "W stolicy naszego kraju nadal musimy pracować nad przekształcaniem odpadów komunalnych w zasoby. Odpady stałe przyczyniają się do zmian klimatycznych i wzrostu emisji gazów cieplarnianych. Zapraszamy studentów, specjalistów, projektantów i przedsiębiorców do rozwijania inspirujących rozwiązań, które moglibyśmy wdrożyć w praktyce".

Jose Ripper Kos z brazylijskiego Federalnego Uniwersytetu Santa Catarina, stwierdził: "Rio de Janeiro to unikatowe miasto, wciśnięte między morze i góry - w rezultacie na jego terenie znajdują się ważne parki krajobrazowe. W tym kontekście transport staje się poważnym problemem ekologicznym, społecznym i ekonomicznym". Ripper Kos jest na swojej uczelni kierownikiem Programu Architektury i Urbanistyki.

Najlepsze zespoły jadą do Paryża

W każdym mieście zespoły będą utrzymywać kontakt z mediami społecznościowymi, a także dzielić się pomysłami z uczestnikami z całego świata. Najlepszy zespół z każdego z miast po Climathonie otrzyma od Climate-KIC coaching i wsparcie, aby móc zrealizować swoje pomysły we współpracy z władzami miasta. Najlepsze zespoły z całego świata pojadą do Paryża, aby w trakcie szczytu zaprezentować swoje koncepcje na forum światowym.

Organizatorami międzykontynentalnego wydarzenia w stylu hackathonu będą znane uniwersytety, centra badawcze, agendy rządowe i przedsiębiorstwa z Afryki, Azji, Ameryki Północnej i Południowej, Oceanii oraz Europy.

UWAGI DLA REDAKTORÓW

Miasta biorące udział w Climathonie

Afrykę reprezentuje Addis Abeba, stolica Etiopii. Uczestnicy z Azji to Pekin i Nowe Delhi. W Ameryce Północnej udział biorą Waszyngton i Boston. Ameryka Południowa reprezentowana jest przez Rio de Janeiro i Sao Paulo (Brazylia). Przedstawicielem Oceanii jest stolica Nowej Zelandii, Wellington. Europę reprezentują Kopenhaga, Birmingham, Frankfurt, Göteborg, Helsinki, Londyn, Winterthur oraz Wałbrzych.

O Climate-KIC

Climate-KIC to główna inicjatywa z zakresu innowacji klimatycznych w Unii Europejskiej. Jest to największe europejskie partnerstwo publiczno-prywatne skupiające się na łagodzeniu zmian klimatycznych i adaptacji do nich. Climate-KIC składa się z przedsiębiorstw, instytucji akademickich oraz przedstawicieli sektora publicznego.

Organizacja ma centralę w Londynie i korzysta z centrów krajowych oraz regionalnych w całej Europie, by kształcić studentów i specjalistów w celu wspierania przedsiębiorstw rozpoczynających działalność i łączenia partnerów w ramach innowacyjnych projektów ukierunkowanych na spójne, twórcze przekształcanie wiedzy i pomysłów w produkty i usługi pomagające w łagodzeniu skutków i zmian klimatycznych oraz adaptacji do nich.

Climate-KIC jest wspierany przez Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT), organ Unii Europejskiej.

Climathon

Przegląd organizacji partnerskich i problemów poszczególnych miast związanych ze zmianami klimatycznymi można znaleźć na stronie: http://www.climate-kic.org/climathon.

Zachęcamy do śledzenia Climathonu w mediach społecznościowych 18 czerwca za pośrednictwem hashtagu #Climathon oraz kanałów Climate-KIC, http://www.twitter.com/climatekic oraz http://www.facebook.com/climatekic.

Globalny kontakt dla mediów

Indywidualne osoby kontaktowe dla mediów w poszczególnych miastach: http://www.climate-kic.org/climathon/media-contacts

Źródło: Climate-KIC

Angela Howarth

Dyrektor ds. Komunikacji, Climate-KIC

e-mail: angela.howarth@climate-kic.org

tel. +44-(0)20-7492-1972 / +44-(0)-7872-850-084

(czas British Summer Time / UTC +1)

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 17.06.2015, 15:47
Źródło informacji PR Newswire
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ