Newsletter

Dolabella. Wenecki malarz Wazów

09.09.2020, 10:50aktualizacja: 09.09.2020, 10:50

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

fot. Janusz Kozina/Tomasz Dolabella – święty Stanisław i święty Walery adorujący Matkę Boską z Dzieciątkiem (ok. 1614, Kościół pw. Wniebowzięcia NMP w Krakowie)
fot. Janusz Kozina/Tomasz Dolabella – święty Stanisław i święty Walery adorujący Matkę Boską z Dzieciątkiem (ok. 1614, Kościół pw. Wniebowzięcia NMP w Krakowie)
Konferencja prasowa: 10 września 2020, godz. 11.00, Sala Koncertowa Zamku Królewskiego w Warszawie.
<p> 
<p>To pierwsza wystawa poświęcona twórczości Tomasza Dolabelli, nadwornego malarza polskich królów z dynastii Wazów.Jej celem jest przypomnienie postaci malarza, niedocenianego i dziś zapomnianego.
<p>Pracom Dolabelli towarzyszyć będą dzieła innych malarzy weneckich oraz przykłady weneckiego rzemiosła artystycznego, stanowiące tło dla jego dorobku artystycznego.

Dolabella był autorem pierwszych w Polsce nowożytnych wielkoformatowych obrazów religijnych, które prezentowały niezwykle efektowne z punktu widzenia obserwatora rozwiązania.

Artysta wniósł do malarstwa polskiego tego okresu światło i kolor południa, wrażliwość malarską i swobodę we władaniu pędzlem. Jego wielkoformatowe płótna z wieloma postaciami, głęboką perspektywą i widocznym dialogiem portretowanych osób są świadectwem wyjątkowych umiejętności malarza.

Wystawa opiera się na wieloletnich badaniach Jerzego Żmudzińskiego, który proponuje nowatorską interpretację dokonań artysty i bazuje na wielu nowych atrybucjach, potwierdzonych publikacjami i zaakceptowanych przez badaczy polskiej sztuki nowożytnej.

Pokazane zostaną 22 dzieła artysty, wypożyczone głównie z kościołów i klasztorów krakowskich i podkrakowskich, m.in. kościoła Mariackiego. Obrazy o tematyce religijnej, często pełniące funkcje liturgiczne, takie jak m.in. obraz „Zdjęcie z krzyża” (1634) ze zwieńczenia ołtarza głównego kościoła Bożego Ciała w Krakowie, zostały wyjęte z sakralnego kontekstu i zaaranżowane w środowisku sal muzealnych, co często było sporym wyzwaniem organizacyjnym i logistycznym. Wspomniane dzieło, stanowiące motyw przewodni wystawy, należy do najwybitniejszych i najlepiej zachowanych dzieł artysty. Na wystawie prezentowany będzie też wyjątkowy obiekt – strop ramowy z obrazami Dolabelli, który został zdemontowany z kamienicy Arcybractwa Miłosierdzia w Krakowie.

Tłem dla obrazów Tomasza Dolabelli będą na wystawie przykłady malarstwa włoskiego XVI wieku, takich twórców jak: Jacopo Palma Il Vecchio, Giovanni de Monte czy Domenico Tintoretto. Pokazane także zostaną weneckie wyroby luksusowego rzemiosła z XVI wieku, a także archiwalia – interesujący Glejt z 1578 roku, dokument dla podróżnych, wystawiany przez Republikę Wenecką, zaświadczający o tym, że w mieście nie ma zarazy.

W sumie pokazanych zostanie 80 obiektów z blisko 30 instytucji. Wiele obiektów zostało poddanych konserwacji specjalnie na wystawę.

Wystawa czynna jest do 6 grudnia br. w Galerii Wystaw Czasowych Zamku.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 09.09.2020, 10:50
Źródło informacji Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ