Newsletter

Eksperci apelują: przyspieszmy prace nad ustawą o rencie dożywotniej

11.03.2015, 14:10aktualizacja: 11.03.2015, 14:10

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Andrzej Roter dyrektor generalny Konferencji Przedsiebiorstw Finansowych
Andrzej Roter dyrektor generalny Konferencji Przedsiebiorstw Finansowych
Przedłużają się prace nad oczekiwaną przez seniorów ustawą o dożywotnim świadczeniu pieniężnym. Tymczasem eksperci apelują o przyspieszenie procesu legislacyjnego, bo w obecnym stanie prawnym nadzorowani są jedynie ci, których w praktyce sprawa wcale nie dotyczy.

Demografowie prognozują, że proces starzenia się - i tak już „starego” społeczeństwa - będzie przyspieszał. Prognozy te stają się ostrzeżeniem przed społecznymi i ekonomicznymi konsekwencjami głębokich zmian, jakie staną przed Polską jako krajem, który może stać się najstarszym społeczeństwem Europy. Już dziś potrzebne są rozwiązania, które będą przeciwdziałać zjawisku ubożenia i wykluczenia wśród polskich emerytów. Jednym z długo oczekiwanych na wdrożenie rozwiązań prawnych była Ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym, która weszła w życie 15 grudnia 2014 roku. Jednak pozostaje ona - jak dotąd - martwym zapisem. Żaden bank nie oferuje tego produktu i, zgodnie z doniesieniami mediów, żaden nie rozważa wprowadzenia go w najbliższej przyszłości. A z regulacją tą związane były duże nadzieje osób starszych na to, że umożliwi uzupełnienie brakujących im środków na finansowanie ich życiowych potrzeb. Miałoby się to odbywać w ten sposób, iż właścicielom nieruchomości dawałaby możliwość uzyskania w banku kredytu, wypłacanego jednorazowo lub w comiesięcznych odstępach przez określony w umowie czas. "Można stwierdzić, iż obecnie problem seniorów polega na tym, iż pomimo przyjęcia ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym, w bankach nie ma i przez lata nie będzie takiej oferty - podkreśla Robert Majkowski, prezes Funduszu Hipotecznego DOM. - Możliwe, że sama usługa, z punktu widzenia banku, nie będzie pozwalała na dużą ekspansję rynku, bankom brakuje również narzędzi oraz wiedzy dotyczącej skomplikowanej i odmiennej niż w przypadku tradycyjnych produktów obsługi seniorów" - dodaje.

Różnice pomiędzy produktami

Dla konsumentów podstawowa różnica odwróconego kredytu hipotecznego i renty dożywotniej polega na tym, iż świadczenia z tego drugiego produktu są dożywotnie. Wzmacnia to ich poczucie bezpieczeństwa. Ustawa, która wprowadzałaby nadzór nad rynkiem rent dożywotnich, nadal jednak nie została uchwalona. „Można powiedzieć, że dzięki ustawie o odwróconym kredycie hipotecznym, rząd uregulował tylko jedną formę świadczeń, która nie wydaje się być wystarczająco dopasowana do aktualnych oczekiwań i potrzeb seniorów - mówi Andrzej Roter, dyrektor generalny Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych (KPF). - A jest to ta część rynku, która funkcjonuje w branży od wielu lat, ma zadowolonych klientów, podpisane umowy, standardy postępowania w relacji z osobami starszymi, zawarte w Zasadach Dobrych Praktyk KPF oraz wiedzę i doświadczenie, niezbędne do profesjonalnej obsługi Seniorów” - dodaje Andrzej Roter,

Rynek sukcesywnie rośnie

Rynek rent dożywotnich wykazuje tendencję wzrostową. Według danych KPF umowy o rentę dożywotnią podpisało około 500 osób. Fundusze hipoteczne liczą na wzrost do poziomu brytyjskiego, wynoszącego 25 - 30 tys. nowych umów rocznie. Tym bardziej, że według Eurostatu w Polsce osoby w wieku 65+ są właścicielami 2,5 mln nieruchomości. I potrzebują pieniędzy. Z danych GUS wynika, że ponad połowa polskich emerytów ma miesięcznie do dyspozycji mniej niż 1 600 zł brutto. "Dodatkowe dochody uzyskiwane z renty dożywotniej mogą zwiększać ten budżet nawet o ponad 100% - stwierdza Katarzyna Brzeska-Miksa, prezes Funduszu Hipotecznego Familia S.A. - Ponadto możliwość uzyskania większej wypłaty jednorazowej na początku umowy, przy zachowaniu renty dożywotniej, daje szansę wielu Seniorom na pozbycie się długów czy też spłatę innych zobowiązań. I to zapewniając sobie prawo do mieszkania do końca życia w swoim mieszkaniu" - dodaje Brzeska-Miksa.

Zdaniem ekspertów, szybkie zakończenie prac nad ustawą o rencie dożywotniej przyniosłoby liczne korzyści. Najważniejszą byłoby ustanowienie odpowiedniego poziomu kontroli, za który odpowiadałaby Komisja Nadzoru Finansowego. Ustawa nakładałaby też m.in. wymóg uzyskania stosownego zezwolenia na działalność i posiadania kapitału zakładowego nie mniejszego niż 2 miliony EUR. "Ustawa o dożywotnich świadczeniach pieniężnych umożliwi seniorom korzystanie z bezpiecznej renty dożywotniej. Zobliguje wszystkie podmioty na rynku do stosowania jednolitych, przejrzystych procedur oraz wyznaczania wysokich standardów obsługi klienta" - podkreśla Katarzyna Brzeska-Miksa, prezes Zarządu Funduszu Hipotecznego Familia S.A.

Przedstawiciele funduszy hipotecznych zapewniają, że już dzisiaj spełniają normy narzucane przez nowe przepisy, w których tworzeniu sami uczestniczyli. Liczą, że prace nad ustawą niebawem wejdą w kolejny etap. "Projekt jest gotowy do dalszych prac w ramach procesu legislacyjnego. Do jego wejścia w życie wystarczy teraz polityczna wola i lepsze zrozumienie potrzeb rosnącej grupy potencjalnych beneficjentów" - ocenia Robert Majkowski, prezes Funduszu Hipotecznego DOM.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 11.03.2015, 14:10
Źródło informacji Centrum Prasowe PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ