Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Demografowie prognozują, że proces starzenia się - i tak już „starego” społeczeństwa - będzie przyspieszał. Prognozy te stają się ostrzeżeniem przed społecznymi i ekonomicznymi konsekwencjami głębokich zmian, jakie staną przed Polską jako krajem, który może stać się najstarszym społeczeństwem Europy. Już dziś potrzebne są rozwiązania, które będą przeciwdziałać zjawisku ubożenia i wykluczenia wśród polskich emerytów. Jednym z długo oczekiwanych na wdrożenie rozwiązań prawnych była Ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym, która weszła w życie 15 grudnia 2014 roku. Jednak pozostaje ona - jak dotąd - martwym zapisem. Żaden bank nie oferuje tego produktu i, zgodnie z doniesieniami mediów, żaden nie rozważa wprowadzenia go w najbliższej przyszłości. A z regulacją tą związane były duże nadzieje osób starszych na to, że umożliwi uzupełnienie brakujących im środków na finansowanie ich życiowych potrzeb. Miałoby się to odbywać w ten sposób, iż właścicielom nieruchomości dawałaby możliwość uzyskania w banku kredytu, wypłacanego jednorazowo lub w comiesięcznych odstępach przez określony w umowie czas. "Można stwierdzić, iż obecnie problem seniorów polega na tym, iż pomimo przyjęcia ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym, w bankach nie ma i przez lata nie będzie takiej oferty - podkreśla Robert Majkowski, prezes Funduszu Hipotecznego DOM. - Możliwe, że sama usługa, z punktu widzenia banku, nie będzie pozwalała na dużą ekspansję rynku, bankom brakuje również narzędzi oraz wiedzy dotyczącej skomplikowanej i odmiennej niż w przypadku tradycyjnych produktów obsługi seniorów" - dodaje.
Różnice pomiędzy produktami
Dla konsumentów podstawowa różnica odwróconego kredytu hipotecznego i renty dożywotniej polega na tym, iż świadczenia z tego drugiego produktu są dożywotnie. Wzmacnia to ich poczucie bezpieczeństwa. Ustawa, która wprowadzałaby nadzór nad rynkiem rent dożywotnich, nadal jednak nie została uchwalona. „Można powiedzieć, że dzięki ustawie o odwróconym kredycie hipotecznym, rząd uregulował tylko jedną formę świadczeń, która nie wydaje się być wystarczająco dopasowana do aktualnych oczekiwań i potrzeb seniorów - mówi Andrzej Roter, dyrektor generalny Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych (KPF). - A jest to ta część rynku, która funkcjonuje w branży od wielu lat, ma zadowolonych klientów, podpisane umowy, standardy postępowania w relacji z osobami starszymi, zawarte w Zasadach Dobrych Praktyk KPF oraz wiedzę i doświadczenie, niezbędne do profesjonalnej obsługi Seniorów” - dodaje Andrzej Roter,
Rynek sukcesywnie rośnie
Rynek rent dożywotnich wykazuje tendencję wzrostową. Według danych KPF umowy o rentę dożywotnią podpisało około 500 osób. Fundusze hipoteczne liczą na wzrost do poziomu brytyjskiego, wynoszącego 25 - 30 tys. nowych umów rocznie. Tym bardziej, że według Eurostatu w Polsce osoby w wieku 65+ są właścicielami 2,5 mln nieruchomości. I potrzebują pieniędzy. Z danych GUS wynika, że ponad połowa polskich emerytów ma miesięcznie do dyspozycji mniej niż 1 600 zł brutto. "Dodatkowe dochody uzyskiwane z renty dożywotniej mogą zwiększać ten budżet nawet o ponad 100% - stwierdza Katarzyna Brzeska-Miksa, prezes Funduszu Hipotecznego Familia S.A. - Ponadto możliwość uzyskania większej wypłaty jednorazowej na początku umowy, przy zachowaniu renty dożywotniej, daje szansę wielu Seniorom na pozbycie się długów czy też spłatę innych zobowiązań. I to zapewniając sobie prawo do mieszkania do końca życia w swoim mieszkaniu" - dodaje Brzeska-Miksa.
Zdaniem ekspertów, szybkie zakończenie prac nad ustawą o rencie dożywotniej przyniosłoby liczne korzyści. Najważniejszą byłoby ustanowienie odpowiedniego poziomu kontroli, za który odpowiadałaby Komisja Nadzoru Finansowego. Ustawa nakładałaby też m.in. wymóg uzyskania stosownego zezwolenia na działalność i posiadania kapitału zakładowego nie mniejszego niż 2 miliony EUR. "Ustawa o dożywotnich świadczeniach pieniężnych umożliwi seniorom korzystanie z bezpiecznej renty dożywotniej. Zobliguje wszystkie podmioty na rynku do stosowania jednolitych, przejrzystych procedur oraz wyznaczania wysokich standardów obsługi klienta" - podkreśla Katarzyna Brzeska-Miksa, prezes Zarządu Funduszu Hipotecznego Familia S.A.
Przedstawiciele funduszy hipotecznych zapewniają, że już dzisiaj spełniają normy narzucane przez nowe przepisy, w których tworzeniu sami uczestniczyli. Liczą, że prace nad ustawą niebawem wejdą w kolejny etap. "Projekt jest gotowy do dalszych prac w ramach procesu legislacyjnego. Do jego wejścia w życie wystarczy teraz polityczna wola i lepsze zrozumienie potrzeb rosnącej grupy potencjalnych beneficjentów" - ocenia Robert Majkowski, prezes Funduszu Hipotecznego DOM.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 11.03.2015, 14:10 |
Źródło informacji | Centrum Prasowe PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ