Newsletter

Eksperci: w programie Mieszkanie dla Młodych szykuje się trzęsienie ziemi

19.06.2015, 14:03aktualizacja: 19.06.2015, 14:03

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Możliwość uzyskania dopłaty z programu MdM przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego - zakładają poprawki PO do projektu zmian w ustawie o MdM. Eksperci oceniają, że to dobra informacja dla mieszkańców małych miejscowości gdzie deweloperzy nie budują.

Proponowane w poprawkach niskie limity dopłat dla mieszkań z rynku wtórnego nie wpłyną natomiast na poprawę sytuacji osób, które poszukują mieszkań z dopłatą w największych miastach.

"Można spodziewać się, że niskie limity cenowe sprawią, że zainteresowani dopłatami w największych miastach będą musieli wybierać w mieszkaniach w blokowiskach z wielkiej płyty, lokalach do remontu i w gorszych lokalizacjach. W tej sytuacji deweloperzy nie powinni spodziewać się zbytniej konkurencji ze strony ofert z rynku wtórnego" - ocenił prezes Metrohouse Mariusz Kania.

Jak bowiem wyjaśnił Marcin Krasoń z Home Broker, według poprawek PO "mieszkania z rynku wtórnego mają mieć inne limity cen, kwalifikujące nieruchomość do programu MdM". "W przypadku rynku pierwotnego jest to 110 proc. średniego wskaźnika odtworzeniowego, dla mieszkań z drugiej ręki ma to być 90 proc. W efekcie na przykład w Warszawie limit dla rynku pierwotnego wynosi 6588,32 zł, a przy tych założeniach na rynku wtórnym będzie to 5390,44 zł" - wskazał.

Podczas parlamentarnych prac nad projektem z inicjatywą, by otrzymanie dofinansowania w ramach MdM było możliwe również dla osób nabywających nieruchomość z rynku wtórnego, wystąpiła posłanka PO Bożenna Bukiewicz, przewodnicząca podkomisji nadzwyczajnej powołanej do rozpatrzenia rządowego projektu zmian w ustawie o MdM. "Po to, aby młodzi mieli szerszą ofertę zakupu mieszkań, postanowiliśmy rozszerzyć program na rynek wtórny" - mówiła, prezentując poprawkę. (PAP)

rbk/ son/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 19.06.2015, 14:03
Źródło informacji PAP Legislacja
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ