Newsletter

Europejskie demonstracje przeciw umowie o wolnym handlu przed nową rundą rozmów

19.04.2015, 10:25aktualizacja: 19.04.2015, 10:25

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

W krajach UE i wielu innych miejscach na świecie odbyły się w niedzielę, przed wznowieniem rozmów na temat umowy o wolnym handlu (TTIP) między USA i Europą, setki akcji protestacyjnych. W samych Niemczech było to 230 demonstracji.

Najwięcej uczestników protestu zgromadziło się w Monachium - 23 tys. W całej Austrii było ich 22 tys., z czego w Wiedniu 12 tys.

Według sondażu, przeprowadzonego przez YouGov pod koniec marca, dla 43 proc. Niemców popierana przez rząd umowa TTIP będzie "fatalna dla ich kraju", tylko 30 proc. uważa ją za korzystną.

"Obywatele i pracownicy nie mają żadnej korzyści z tego rodzaju porozumień. Przeciwnie, stanowią one jedynie zielone światło dla liberalizacji i komercjalizacji całych sektorów" - ostrzegał na wiecu protestacyjnym przed siedzibą Komisji Europejskiej w Brukseli z udziałem 2 tys. osób Sebastien Franco, jeden z organizatorów protestu odbywającego się w przeddzień wznowienia rozmów ws. TTIP w Nowym Jorku.

"Stany Zjednoczone i UE chcą stworzyć wielką strefę wolnego handlu niepoddaną demokratycznej kontroli" - twierdzi Franco.

Tak zwaną Radę ds. Współpracy Regulacyjnej, która miałaby powstać w ramach TTIP, mówcy w Wiedniu, Salzburgu, Grazu i innych miastach Austrii wskazywali jako "szczególne zagrożenie dla europejskiej demokracji".

Rada miałaby być wyposażona w nadzwyczajne, ponadparlamentarne uprawnienia legislacyjne dla obszaru TTIP - ostrzegali na wielotysięcznym wiecu, który odbył się przed siedzibą biura Komisji Europejskiej w Barcelonie.

"Mieszkańcy planety są ważniejsi niż kapitał", "Nasze prawa są w niebezpieczeństwie", "Deregulacja sprawi, że przestanie się przestrzegać środków bezpieczeństwa, a przedsiębiorstwa będą mogły wprowadzać na rynek produkty bez atestów" - to hasła na transparentach, pod którymi demonstrowali Hiszpanie. (PAP)

ik/ kar/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 19.04.2015, 10:25
Źródło informacji AFP, DPA, APA, EFE, Media
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ