Pobierz materiał i Publikuj za darmo
W opracowaniu zaprezentowanym podczas tegorocznego Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast "Open Days” w Brukseli Eurostat podał, że między 2008 a 2013 rokiem PKB na jednego mieszkańca Mazowsza wzrosło o 24 pkt proc.
W 2008 roku PKB na mieszkańca na Mazowszu wynosiło ok. 80 proc. średniej unijnej, natomiast w 2013 roku było wyższe o 7 pkt proc. od unijnej średniej.
„Istnieje wiele czynników, dzięki którym polskie regiony osiągają tak znakomite wyniki” - uważa Markku Markkula, szef Europejskiego Komitetu Regionów (KR), unijnego organu doradczego, złożonego z samorządów z państw członkowskich UE.
Jego zdaniem wpływ na dynamikę wzrostu gospodarczego polskich województw ma przede wszystkim jakość systemu edukacji w połączeniu z silną, szybko rozwijającą się kulturą przedsiębiorczości. Do tego dochodzi strategiczne położenie w Unii Europejskiej, a co za tym idzie, silne powiązania gospodarcze z kluczowymi gospodarkami Unii, m.in. niemiecką.
Markkula podkreśla też rolę skutecznego wykorzystania wysokich kwot funduszy europejskich, na które Polska mogła liczyć dzięki polityce regionalnej UE w ciągu ostatniej dekady.
Na mapie Europy pokazującej PKB na mieszkańca w roku 2013 na poziomie regionów jako procent średniej unijnej widać wciąż wyraźny podział na nowe i stare kraje członkowskie UE. Ten schemat jest jednak mniej oczywisty niż dekadę wcześniej, po wstąpieniu do UE 10 nowych państw członkowskich, w tym Polski.
Według Eurostatu jest to efekt relatywnie szybkiego wzrostu gospodarczego mniej rozwiniętych regionów, zwłaszcza stołecznych, na wschodzie kontynentu. (PAP)
kot/ mc/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 20.10.2015, 11:01 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |