Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Jak efektywnie wprowadzać reformy strukturalne zbliżające państwa Partnerstwa Wschodniego do Unii Europejskiej? Nad tym pytaniem będą zastanawiać się goście II Forum Unia Europejska - Mołdawia, które odbędzie się w Berlinie w dniach 22 - 23 października.
W programie forum przewidziane jest sześć debat m.in. "Relacje Unia Europejska - Mołdawia: stowarzyszenie polityczne i integracja gospodarcza"; "Stosunki gospodarcze i rozwój inwestycji"; "Proces reform w Mołdawii - system sądowniczy i reformy wewnętrzne". W dyskusjach tych udział wezmą politycy i eksperci z państw Unii Europejskiej i państw objętych programem Partnerstwa Wschodniego:
- Iurie Leanca - wicepremier i minister spraw zagranicznych i integracji europejskiej,
- Luminita Teodora Odobescu - sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Rumunii,
- Valeriu Lazar - wicepremier i minister gospodarki Mołdawii,
- Antje Leendertse - pełnomocniczka do spraw Europy Wschodniej w niemieckim MSZ,
- Oleg Efrim - minister sprawiedliwości Mołdawii,
- Dirk Schubel - szef delegacji UE w Mołdawii,
- Marek Dereziński - szef Krajowej Spółki Cukrowej,
- Andrzej Halicki - przewodniczący Delegacji Parlamentarnej Polska-Mołdawia.
Debata o relacjach z UE - Mołdawia, będzie tym bardziej aktualna, że negocjacje z Mołdawią dotyczące umowy stowarzyszeniowej wraz z pogłębioną strefą wolnego handlu idą szybko do przodu. Jak podkreślała w połowie września podsekretarz stanu ds. współpracy rozwojowej i problematyki wschodniej w MSZ Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz widać bardzo dużą wolę władz w Kiszyniowie, żeby jak najszybciej osiągnąć porozumienie.
Ważną częścią programu forum będą także wystąpienia gości specjalnych: Stefan Fuele, komisarz Unii Europejskiej ds. rozszerzenia czy Emily Haber, podsekretarz stanu w niemieckim MSZ.
W forum będzie uczestniczyć ok. 150 polityków, przedsiębiorców i analityków z czołowych europejskich ośrodków badawczych.
Organizatorami II Forum Unia Europejska - Mołdawia są: Stowarzyszenie Polityki Zagranicznej Mołdawii (APE); Niemieckie Stowarzyszenie Polityki Zagranicznej (DGAP); Forum Mołdawsko-Niemieckie i Instytut Studiów Wschodnich w Warszawie (organizator Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju).
KONTAKT:
Łukasz Ciuba
tel. (22) 583 11 38
e-mail: l.ciuba@isw.org.pl
Źródło informacji: Instytut Studiów Wschodnich
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 18.10.2012, 19:05 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |