Pobierz materiał i Publikuj za darmo
UE chce eliminować węgiel ze swojego miksu energetycznego i zobowiązuje się do redukcji gazów cieplarnianych o co najmniej 40 proc. do 2030 roku. Ponadto podczas majowego szczytu G7 w niemieckim Elmau przywódcy najpotężniejszych państw świata złożyli deklarację na temat całkowitej redukcji emisji CO2 do końca tego wieku.
M.in. ze strony PiS w debacie publicznej, lub jako element kampanii wyborczej padał postulat renegocjowania pakietu klimatycznego tak, by chronić polskie kopalnie i energetykę opartą na węglu.
Grabowski powiedział w piątek dziennikarzom, że taki postulat wydaje mu się nierealny. "Są to konkluzje Rady Europejskiej z października 2014 r., w moim przekonaniu korzystne dla Polski" - ocenił.
"Z funduszu modernizacyjnego, który będzie wielomiliardowy, Polska uzyska 48 proc. nie tylko na modernizację sektora elektroenergetycznego, ale również na efektywność energetyczną - czyli np. na modernizację sieci" - przypomniał ustalenia.
Jako kraj dostaliśmy też prawo do korzystania z pakietu uprawnień do emisji gazów cieplarnianych, który inaczej skończyłby się w roku 2020.
Zaznaczył, że do negocjacji - ale po globalnych ustaleniach w Paryżu na konferencji ONZ w sprawie zmian klimatycznych - COP21 w grudniu 2015 r. - będą kwestie dotyczące emisji z rolnictwa i transportu niewchodzące do sfery handlu emisjami.
"Pakiet, który dotyczy podstawowego sektora, objętego systemem handlu emisjami - ETS, to wydaje mi się, że uzyskaliśmy naprawdę niezwykle korzystne rozwiązania, więc nie widzę tu ani potrzeby, ani możliwości wracania do dyskusji sprzed roku" - mówił minister.(PAP)
ago/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 07.08.2015, 18:41 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |