Newsletter

Jutro w Kazachstanie rozpoczną się negocjacje na temat irańskiego programu atomowego

25.02.2013, 13:07aktualizacja: 25.02.2013, 13:07

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

26 lutego w Ałmaty odbędzie się nowa runda negocjacji na temat irańskiego programu nuklearnego z udziałem delegacji Iranu i sześciu innych państw: Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Rosji, Chin i USA. Unijna dyplomacja wcześniej poparła decyzję o rozmowach w Kazachstanie i wyraziła nadzieję na "produktywne negocjacje i konkretne postępy w kierunku znalezienia dyplomatycznych rozwiązań wobec międzynarodowych obaw związanych z realizacją irańskiego programu jądrowego". Wcześniej rozmowy odbyły się w pierwszej połowie 2012 r. w Stambule, Bagdadzie i Moskwie.

Według wielu obserwatorów Kazachstan jest dobrym wyborem jako miejsce do rozmów z Iranem. Astana prowadzi zrównoważoną politykę zagraniczną i utrzymuje dobre stosunki z Rosją, Chinami, USA i UE. W rozmowie telefonicznej z szefem dyplomacji kazachskiej Jerlanem Idrisowem nowy sekretarz stanu USA John Kerry podkreślił, że dzięki dobrowolnemu wyrzeczeniu się broni jądrowej oraz zdecydowanemu poparciu wzmocnienia globalnego reżimu nieproliferacji Kazachstan jest idealnym miejscem do takich negocjacji.

Jako państwo świeckie, ale z dominacją ludności muzułmańskiej, Kazachstan utrzymuje też dobre stosunki z Iranem. Według irańskiej agencji prasowej Fars, przewodniczący komisji ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa narodowego parlamentu Iranu Alaeddin Boroujerdi powiedział, że: "Kazachstan jest krajem muzułmańskim, który jest neutralny w kwestii irańskiego programu nuklearnego, a dla nas ważne jest, że państwo będące gospodarzem nie promuje polityki presji".

Po uzyskaniu niepodległości w 1991 roku, Kazachstan dobrowolnie zrzekł się czwartego na świecie arsenału nuklearnego i razem z sąsiadami, stworzył w Azji Środkowej strefę bezatomową. Astana konsekwentnie wspiera Układ o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej i Układ o całkowitym zakazie prób z bronią jądrową, oraz popiera Proliferation Security Initiative, znaną jako Inicjatywa Krakowska. Od 2011 roku Kazachstan prowadzi szeroką międzynarodową kampanię na rzecz ostatecznego zakazu prób broni jądrowej - Projekt Atom (Abolish Testing. Our Mission). Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej uważa Kazachstan za mocnego kandydata do umieszczenia na jego terenie banku paliwa jądrowego. Koncepcja ta przewiduje przechowywanie pod ścisłą kontrolą międzynarodową rezerwy paliwa w celu ewentualnych dostaw do elektrowni jądrowych w przypadku gdy jakiś kraj straci je z powodów politycznych.

Zdjęcie dostępne pod adresem: http://zlecone.pap.pl/palio/html.run?_Instance=cms_siz.pap.pl&_PageID=4&_hrefZdj=20130225_790210652_Kazachstan.jpg&_CheckSum=789170016

Źródło informacji: Ambasada Kazachstanu w Warszawie

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 25.02.2013, 13:07
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ