Newsletter

Konkurs Filmów Fabularnych 13. Sputnika

19.11.2019, 16:36aktualizacja: 19.11.2019, 16:36

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Materiały Festiwalu Sputnik (1)
Materiały Festiwalu Sputnik (1)
13. Festiwal Filmów Rosyjskich „Sputnik” odbędzie się w dniach 21 listopada - 1 grudnia 2019 r. w warszawskich kinach Luna, Elektronik i Iluzjon. Tegoroczny Konkurs Filmów Fabularnych to selekcja najlepszych obrazów rosyjskiego kina ostatnich dwóch lat.

Filmem, który nie może umknąć uwadze festiwalowej publiczności jest „Braterstwo” Pawła Łungina, opowiadający o ostatnich miesiącach radzieckiej interwencji w Afganistanie. 23.11 w kinie Luna z widzami spotka się reżyser.

W sekcji konkursowej zostanie zaprezentowany doskonały debiut Borisa Akopowa „Byk”. Ten świeży, dynamiczny i niezwykle mocny film przenosi widzów w lata 90. ubiegłego wieku - w szalone czasy rozpadu poradzieckiego świata, pierwszej wojny czeczeńskiej i rodzącej się rosyjskiej mafii. 26.11 w Lunie odbędzie się spotkanie z reżyserem.

Film duetu reżyserskiego Nataszy Mierkułowej i Alekseja Czupowa „Człowiek, który zaskoczył wszystkich” wpisuje się w aktualny dyskurs na temat tożsamości płciowej, tolerancji i praw człowieka.

Współczesny obraz Rosji zobaczą widzowie oczami Aleksandra Gorczilina w filmie „Kwas”, gdzie kluby, imprezy i narkotyki dominują na ekranie już od pierwszych chwil. Odtwórca jednej z głównych ról, Filipp Awdiejew, spotka się z publicznością 24.11 w Lunie.

„Nafta” Jusupa Razykowa to głęboko humanistyczny film, rozdzierający serce, lecz jednocześnie dający siłę do walki o własną godność i lepszą przyszłość. 30.11 w Lunie zaprosimy widzów na rozmowę z reżyserem i aktorką Jeleną Susaniną.

W swoim najnowszym filmie „Niedziela” Swietłana Proskurina po raz kolejny umieszcza akcję na rosyjskiej prowincji, zapewne po to, aby uwypuklić patologie na styku władzy i biznesu. 26.11 w kinie Luna z festiwalowymi widzami porozmawia reżyserka.

„Ołówek” w reżyserii Natalii Nazarowej to obraz o bardzo silnej dramaturgii, intrygującej fabule i ostrości spojrzenia. 29.11 widzowie będą mieli okazję do dyskusji z reżyserką i producentem Denisem Kowalewskim.

Zrealizowany w paradokumentalnej formie melodramat Larisy Sadiłowej „Pewnego razu w Trubczewsku” to opowiedziana z dystansem, lecz niepozbawiona napięcia historia miłości mieszkających na głębokiej rosyjskiej prowincji dwojga kochanków.

Film „Port” Aleksandry Strielanej to historia miłosnego trójkąta, w którym zdolny, ale z łatwością mogący zejść na złą drogę bokser Andriej musi dokonać wyboru między dwiema skrajnie różnymi kobietami. Reżyserka spotka się z widzami 22.11 w Lunie.

Grigorij Konstantinopolskij w swoim filmie „Rosyjski bies” czerpie inspiracje z dokonań Davida Cronenberga i Nicolasa Windinga Refna. Akcja filmu rozgrywa się we współczesnej Moskwie, a jego bohaterami są ludzie z elit intelektualnych i finansowych.

„Rosyjski młokos” Aleksandra Zołotuchina to dramatyczna historia nastoletniego Aleksieja, który pod wpływem patriotycznego uniesienia zgłasza się jako ochotnik do armii carskiej. W pierwszej potyczce z wrogiem traci wzrok. Reżyser zastosował awangardową metodę narracji, jak również wystylizował swój film na dokument, w którym zdjęcia przypominają archiwalne kroniki frontowe.

Kolejnym debiutem prezentowanym w ramach sekcji konkursowej jest „Sheena667” Grigorija Dobrygina. To portret człowieka, który pragnie zerwać z małomiasteczkową egzystencją i jest gotów zapłacić za to - dosłownie i w przenośni - wysoką cenę.

„Tekst” Klima Szypienki to film zrealizowany na podstawie powieści Dmitrija Głuchowskiego, jednego z najpopularniejszych na świecie współczesnych pisarzy rosyjskich. 23.11 w kinie Elektronik odbędzie się dyskusja „Smartfon jako kopia zapasowa naszej duszy” we współpracy z Wydawnictwem Insignis.

W filmie „Van Goghi” Siergieja Liwniewa zobaczymy dwie wielkie aktorskie indywidualności, Aleksieja Sieriebriakowa i Daniela Olbrychskiego, którzy wcielają się w postaci syna i ojca - artystów żydowskiego pochodzenia, których drogi rozeszły się dwie dekady wcześniej. 22.11 zapraszamy do Iluzjonu na spotkanie z reżyserem i aktorem.

Aleksandr Łungin w swoim filmie „Wielka poezja” nawiązuje zarówno do wczesnej twórczości Quentina Tarantino, jak i dzieł nieżyjących już Aleksieja Bałabanowa i Siergieja Bodrowa. Łungin wykorzystuje kino gatunkowe do sportretowania kolejnego straconego pokolenia w dziejach Rosji, pokolenia naznaczonego piętnem wojny.

Program dostępny na: https://sputnikfestiwal.pl/2019/program.

Bilety do nabycia na Goingapp.pl oraz w kasach kin oraz online.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 19.11.2019, 16:36
Źródło informacji Materiały Festiwalu Sputnik
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ