Newsletter

Międzynarodowa Konferencja Historyczna „Poland First to Fight”, 18-20 listopada 2019 r., Waszyngton

25.10.2019, 13:30aktualizacja: 25.10.2019, 13:30

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

W. Jeśman/18-20 listopada 2019 odbędzie się w Waszyngtonie międzynarodowa konferencja historyczna „Poland First to Fight”
W. Jeśman/18-20 listopada 2019 odbędzie się w Waszyngtonie międzynarodowa konferencja historyczna „Poland First to Fight”
W dniach 18-20 listopada 2019 roku odbędzie się w prestiżowym National Press Club w Waszyngtonie międzynarodowa konferencja historyczna „Poland First to Fight”. Konferencja jest organizowana w związku z przypadającą w tym roku 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej.

Będzie ona nie tylko wydarzeniem rocznicowym, ale także okazją do przypomnienia tych kart z historii Polski, które w szczególny sposób ulegają deformacji i zapomnieniu. Stanowić będzie ona odpowiedź na negatywne stereotypy, narracje, mity i oskarżenia pod adresem Polski i Polaków, które pojawiają się w przestrzeni publicznej Stanów Zjednoczonych i krajów Zachodu. W trakcie konferencji goście będą mieli okazję poznać realną sytuację, w jakiej znalazła się Polska podczas ostatniej wojny, niezwykły heroizm i tragedię Polaków (Polskie Państwo Podziemne, powstanie warszawskie, system pracy przymusowej w Niemczech, Generalplan Ost, wywózki na Syberię, Katyń), a także polski wysiłek militarny i wkład w zwycięstwo aliantów nad Trzecią Rzeszą.

Konferencja ta jest oddolną polonijną inicjatywą obywatelską przygotowaną we współpracy z polskimi historykami. Przewodniczącym Rady Programowej jest profesor Marek Kornat z Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk i Uniwersytetu im. Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie. Konferencja będzie miała charakter międzynarodowy. Referaty wygłoszą historycy i goście z Polski, Niemiec, Indii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii oraz ze Stanów Zjednoczonych. Uczestniczyć w niej będą także weterani wojny i ich potomkowie.

Konferencję otworzy przemówienie profesora Mieczysława Biskupskiego, amerykańskiego historyka polskiego pochodzenia z Uniwersytetu Connecticut. Wśród prelegentów będą: amerykańska reżyser Stacey Fitzgerald, autorka filmu o polskich więźniarkach w obozie Ravensbrück; indyjska reżyser Anu Radha, która w filmie „A Little Poland in India” ukazała los tysięcy polskich sierot i kobiet uratowanych przez indyjskiego maharadżę. Christoph Schwarz opowie o dzieciach Zamojszczyzny, a Ken Koskodan, amerykański autor książki „No better Ally”, przypomni bohaterską postawę polskich żołnierzy walczących niemal na wszystkich frontach wojny. Oczywiście nie zabraknie też znakomitych historyków. Profesor Marek Kornat z PAN-u będzie mówić o pakcie Ribbentrop-Mołotow, profesor Tadeusz Wolsza o zakłamywaniu zbrodni katyńskiej przez Sowietów, profesor Norman Domeier o kontrowersjach wokół współpracy Associated Press z III Rzeszą, a profesor Sean McMeekin o zdradzie Polski przez aliantów. Profesor Danusha Goska z USA opowie o antypolskich stereotypach w amerykańskiej pop-kulturze.

Konferencja jest skierowana do polityków, historyków, archiwistów, muzealników, wydawców, dziennikarzy, pracowników departamentów edukacji oraz filmowców.

Szczegóły na temat konferencji można znaleźć na stronie https://ipoland.org/. Komitet Organizacyjny Konferencji „Poland First to Fight” zaprasza do udziału.

KONTAKT:

Biuro Konferencji „Poland First to Fight”

c/o Polish American Congress of Southern California

3400 W. Adams Blvd, Los Angeles,

CA 90018 United States

Internet: https://ipoland.org/

Twitter: @_iPoland

tel. 001 862-686-2442

-

Artur Zysk

email: a.zysk@iPoland.org

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 25.10.2019, 13:30
Źródło informacji Komitet Organizacyjny Konferencji „Poland First to Fight”
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ