Newsletter

MSWiA w przewodnik o tym, jak prawidłowo postępować z symbolami narodowymi

08.11.2019, 15:41aktualizacja: 08.11.2019, 15:41

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Na fladze państwowej nie wolno umieszcza napisów i rysunków; flaga nie może również nigdy dotykać podłogi lub ziemi - przypomina w opublikowanym przed Świętem Niepodległości przewodniku o zasadach postępowania z symbolami narodowymi MSWiA.

Resort w opublikowanym na swojej stronie przewodniku "Biało-czerwona i hymn polski" przypomina m.in., że na fladze RP nie wolno umieszczać napisów i rysunków, dopuszczalne jest to tylko na barwach narodowych. MSWiA wyjaśnia przy tym różnicę pomiędzy flagą państwową a barwami narodowymi: różnią się one od flagi brakiem określonych proporcji, natomiast muszą mieć równą szerokość obu pasów - białego i czerwonego. Flaga - jak wskazano - ma proporcje 5:8.

"Powszechny stał się zwyczaj umieszczania na barwach narodowych nazw miejscowości, z których przyjeżdżają kibice na zawody sportowe, aby jednak nie naruszać zasad, powinny to być barwy narodowe, a nie flagi o proporcji 5:8" - podkreśla MSWiA.

Resort przypomina również, że flaga eksponowana publicznie musi być czysta i mieć czytelne barwy oraz nigdy nie może dotykać podłogi, ziemi, bruku czy wody. Nie może być również pomięta lub postrzępiona. Jak podkreślono w publikacji, flaga państwowa nie może również służyć jako nakrycie stołu lub opakowanie, nie można nią również przykryć pomnika lub tablicy pamiątkowej przed ich odsłonięciem.

"Podczas marszów flaga państwowa RP jest niesiona przed rzędem innych flag. Może być niesiona również z innymi flagami w jednym rzędzie. W przypadku rzędu trzech lub pięciu flag, zajmuje miejsce środkowe, w rzędzie czterech flag jest po lewej stronie dla patrzących na czoło pochodu, a w rzędzie sześciu flag dwie flagi państwowe RP zajmują skrajne miejsca po stronie lewej i po prawej. Jeśli eksponuje się na masztach więcej flag, flagę państwową RP podnosi się jako pierwszą i opuszcza jako ostatnią" - wskazuje resort.

W poradniku podkreślono, że flagą państwową nie oddaje się honorów żadnej osobie oraz nie pochyla się jej przed żadną inną flagą lub znakiem. Dodano, że "podczas uroczystości flagi na odpowiednich podstawach lub stojakach należy umieścić po lewej stronie pomnika (dla patrzącego na pomnik), w kolejności zgodnej z hierarchią".

Poradnik opisuje również, jak godnie zniszczyć zużytą flagę. Najlepszym sposobem na to jest - jak informuje MSWiA - jej niepubliczne spalenie lub zniszczenie poprzez rozdzielenie barw.

Autorzy publikacji przypominają również o zachowaniu powagi i spokoju podczas wykonywania lub odtwarzania hymnu państwowego. "Mężczyźni w ubraniach cywilnych powinni zdjąć nakrycia głowy. Osoby w umundurowaniu obejmującym nakrycie głowy, niebędące w zorganizowanej grupie – oddają honory przez salutowanie" - podkreślono.

W broszurze opisano także najczęściej popełniane błędy podczas wykonywania hymnu.

Publikacja dostępna jest pod adresem: https://www.gov.pl/attachment/f73ed115-ef49-406d-b646-919f6290f209 (PAP)

autor: Marcin Chomiuk

mchom/ itm/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 08.11.2019, 15:41
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ