Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
"Temat cyberbezpieczeństwa jest jednym z najpilniejszych wyzwań w zakresie bezpieczeństwa na świecie, również na Bliskim Wschodzie" - powiedział minister Jacek Czaputowicz w Seulu podczas inauguracji grupy roboczej ds. cyberbezpieczeństwa, powołanej w ramach Procesu Warszawskiego.
W czasie spotkania uczestnicy dyskutowali na temat możliwości zwiększenia poziomu cyberbezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie poprzez zintensyfikowanie współpracy państw regionu na rzecz większej odporności na zagrożenia płynące z wirtualnego świata. Omówiono także aktualne zagrożenia i trendy związane z rozwojem aktywności w cyberprzestrzeni.
W swoim wystąpieniu minister Czaputowicz podkreślił, że wielu aktorów na Bliskim Wschodzie rozwija zdolności do działania w cyberprzestrzeni, a ataki cybernetyczne zagrażają zbiorowemu bezpieczeństwu regionalnemu, zwiększają nieufność, niestabilność i ryzyko konfliktu. "Konieczna jest dyskusja na temat praw i obowiązków regulujących korzystanie z cyberprzestrzeni na poziomie regionalnym" - mówił minister, wskazując, że grupa może znacząco przyczynić się do zwiększenia odpowiedzialności państw w cyberprzestrzeni i położenia kresu praktyce bezkarności cyber-agresorów.
Minister wyraził także przekonanie, że spotkanie grupy roboczej stanowi okazję do perspektywicznej refleksji na temat sposobów wzmocnienia przez państwa infrastruktury bezpieczeństwa cybernetycznego i zwiększenia regionalnej stabilności cybernetycznej na Bliskim Wschodzie.
Spotkanie w stolicy Republiki Korei jest pierwszym z posiedzeń grup roboczych utworzonych podczas konferencji ministerialnej na rzecz pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie, zorganizowanej w Warszawie w lutym bieżącego roku. Spotkaniu współprzewodniczyli: Karol Okoński, sekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji, Robert Strayer, zastępca asystenta sekretarza stanu USA oraz Kim Gunn, ambasador ds. bezpieczeństwa międzynarodowego w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Republiki Korei.
W posiedzeniu uczestniczył także zastępca dyrektora NASK Krzysztof Śliwicki, który poinformował o polskim systemie rozpoznawania zagrożeń w przestrzeni cybernetycznej oraz trendów w tym obszarze występujących w regionie Bliskiego Wschodu.
"Dyskusje podczas wydarzenia pokazały, że środowisko międzynarodowe pozostaje zaangażowane w rozwiązywanie problemów bezpieczeństwa w tym regionie" – powiedział minister Jacek Czaputowicz. Wyraził przy tym zadowolenie, że już niemal 50 krajów, w tym zdecydowana większość państw członkowskich UE i krajów z regionu Bliskiego Wschodu, wyraziło chęć uczestnictwa w obradach grup roboczych.
W najbliższym czasie odbędą się posiedzenia kolejnych grup roboczych Procesu Warszawskiego: 10-11 października w Waszyngtonie spotka się grupa ds. praw człowieka, a 21-22 października w Manamie grupa ds. bezpieczeństwa morskiego i lotniczego. Następnie w dniach 24-25 października w Warszawie odbędzie się spotkanie grupy ds. bezpieczeństwa energetycznego, a 14-15 listopada w Bukareszcie grupy ds. proliferacji pocisków balistycznych.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ skib/ mark/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 08.10.2019, 12:06 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |