Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
- Cieszę się, że jesteśmy zgodni w tak wielu kwestiach dotyczących polityki europejskiej, polityki sąsiedztwa, a także polityki wobec Bliskiego Wschodu. Z przyjemnością spotkałem się też z rodakami, którzy, jak się dowiedziałem, wnoszą wiele do tutejszej gospodarki – podkreślił minister Radosław Sikorski podczas oficjalnej wizyty w Norwegii (30-31 lipca).
W Bodo, na północy Norwegii, minister Sikorski spotkał się z szefem norweskiej dyplomacji Borge Brende. - Nasze relacje mają praktyczny wymiar od dziesięcioleci. Polska stacja naukowa w Svalbard funkcjonuje tu od lat 50., a Polska jest obserwatorem w Radzie Arktycznej. Zauważamy, jak istotnym regionem staje się Arktyka – podkreślił minister Sikorski. Podziękował także za gościnność norweskich władz i wsparcie dla Polskiej Stacji Polarnej Hornsund im. Stanisława Siedleckiego.
Ważnym tematem rozmów ministrów były relacje z Rosją i obecna sytuacja na Ukrainie. – Podobnie, jak Norwegia, próbujemy utrzymywać pragmatyczne relacje z Rosją, ale nie mogliśmy nie zareagować na nielegalną aneksję Krymu i wysyłanie coraz bardziej zaawansowanej broni separatystom we wschodniej Ukrainie. Te działania doprowadziły do tragedii malezyjskiego samolotu MH17 – zaznaczył minister Sikorski. Dodał, że wprowadzane sankcje nie mają izolować Rosji, ale skłonić prezydenta Putina do zmiany polityki.
W Bodo szef polskiej dyplomacji spotkał się również z polskimi pracownikami zakładu przetwórstwa rybnego Maxmat. – Mam nadzieje, że zaoszczędzone tutaj pieniądze wykorzystacie na rozwój firm po powrocie do Polski. Też kiedyś byłem imigrantem, ale w domu najlepiej – powiedział minister.
Polacy są największą narodowościowo grupą imigracji - w Norwegii przebywa ok. 86 tys. zarejestrowanych obywateli polskich, szacunki nieoficjalne wskazują nawet na 120 tys. – Polsko-norweskie relacje ekonomiczne dobrze się rozwijają. Mamy szczęście mając tu polskich pracowników, którzy wnoszą wiele do naszej gospodarki – zaznaczył minister Borge Brende.
- Pracujemy wspólnie nad wykorzystaniem norweskich grantów w najlepszy możliwy sposób. Cieszę się, że zgodziliśmy się tutaj, iż norweskie granty przynoszą pożytecznie efekty – zaznaczył minister Sikorski. W ramach perspektywy na lata 2009-2014 Polska otrzymała 534 mln euro, które zasilają projekty w takich dziedzinach jak: ochrona środowiska, przeciwdziałanie zmianom klimatycznym, przyjazny środowisku rozwój przemysłu, zdrowie publiczne, badania, edukacja, dziedzictwo kulturowe, wymiar sprawiedliwości, godna praca i dialog społeczny. Ministrowie rozmawiali też o debacie na temat swobodnego przepływu osób w społeczeństwie norweskim oraz o fundamentalnym znaczeniu tej zasady dla budowy jednolitego rynku europejskiego.
W Reitan minister Sikorski odwiedził Kwaterę Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych Norwegii, gdzie spotkał się z wiceministrem obrony Oysteinem Bo. Minister zapoznał się z pracami dowództwa oraz został zbriefowany o bieżącej sytuacji w regionie Arktyki. Szef polskiej dyplomacji przypomniał, że dzięki pomocy Norweskich Sił Zbrojnych udało się odzyskać wiele zabytków polskiego uzbrojenia z czasów II wojny światowej, zatopionego w wodach norweskich, które trafiły do polskich muzeów, m.in. Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu oraz Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ ksi/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 31.07.2014, 19:14 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |